TransInfo

Vyriausybės dėmesys kelių priežiūrai žiemą

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės
|

22.02.2018

Antradienį Gdanske vyko pasaulinės kelininkų organizacijos (PIARC) kongresas „Užtikrinti saugią ir tvarią kelių priežiūrą žiemą“, kuriame dalyvavo ir Lietuvos susisiekimo ministras Rokas Masiulis. Politikas diskutavo apie kelių priežiūros organizavimą ir finansavimą, eismo sąlygas ir saugą, kelių infrastruktūros plėtrą, priežiūrą bei aplinkosaugos aspektus.

Lietuvos susisiekimo ministras R. Masiulis antradienį vykusioje ministrų sesijoje dalyvavo kartu su Čekijos, Japonijos, Juodkalnijos, Lenkijos ir Slovakijos transporto ministrais. Sesijoje kalbėta apie tai, kaip žiemą eismo dalyviams užtikrinti saugius ir efektyviai prižiūrimus kelius, taip pat aptarta klimato kaitos įtaka kelių infrastruktūrai bei jos priežiūra žiemą.

– Lietuva turi gerai išplėtotą kelių tinklą, šalies teritoriją kerta 6 europinės magistralės, todėl tinkamai prižiūrėti ir tobulinti kelius yra svarbus iššūkis – sakė R. Masiulis.

Lietuvos kelių priežiūros reforma

Ministras pristatė 2017 m. Lietuvoje įgyvendintą kelių priežiūros reformą, sujungiant 11 regioninių kelių priežiūros įmonių į vieną valstybės įmonę „Kelių priežiūra“.

Įgyvendinus šią reformą šalyje užtikrinti vienodi kelių priežiūros standartai ir efektyvus resursų naudojimas, optimizuotas administracinis aparatas, sumažintos išlaidos kelių priežiūrai, užtikrinta galimybė efektyviau panaudoti kelių priežiūros techniką ir technologijas. Skaičiuojama, kad ši reforma kelių priežiūros srityje leis sutaupyti apie 8,5 mln. eurų per metus.

Kelių finansavimas

Ministrų sesijoje aptartas daugeliui šalių svarbus tinkamo kelių finansavimo užtikrinimo klausimas. Pastebima, kad planuojant valstybių biudžetus neretai yra sumažinamos kelių priežiūrai skiriamos lėšos.

Ministro R. Masiulio nuomone, kelių priežiūrai skiriamas biudžetas negali būti diskusijų klausimu – šių darbų finansavimas turi būti užtikrintas, nes tai susiję su visuomenės poreikiu saugiai ir patogiai keliauti bei nepertraukiamu tranzitu šalies keliais. Siekiant užtikrinti tinkamą finansavimą ir planuoti jį ilgam laikotarpiui, būtų tikslinga sukurti kelių būklės pokyčių prognozavimo sistemą ir pagal tai numatyti lėšų poreikį.

Klimato įtaka kelių priežiūrai

Sesijoje taip pat atkreiptas dėmesys į klimato kaitos įtaką kelių priežiūrai. Pavyzdžiui, Lietuvoje kelių priežiūrą apsunkina dažnas oro temperatūros svyravimas tarp teigiamos ir neigiamos, kai keliai tampa itin slidūs ir greičiau atsiranda defektų kelio konstrukcijoje.

Siekiant spręsti šias problemas daugiau dėmesio skiriama kelių eismo sąlygų prognozavimui, prevenciniam kelių barstymui, pasitelkiamos išmaniosios technologijos – plečiamas kelių oro sąlygų stebėjimo tinklas, diegiamos informacinės sistemos.

1909 m. įkurta Pasaulinė kelininkų asociacija vienija valstybines kelininkų organizacijas 121 valstybėje, jos nariai taip pat yra pavieniai asmenys, bendrovės, institucijos ir organizacijos iš 140 šalių. Tai nepolitinė ir ne pelno asociacija, nuo 1970 m. turinti konsultacinį statusą prie Jungtinių Tautų Ekonominės ir socialinės tarybos. Lietuva PIARC nare tapo 1994 m.

Nuotr., šaltinis: Susisiekimo ministerija

Paantraštės