TransInfo

ZUS proponuje przedsiębiorcom ulgi z powodu koronawirusa. Eksperci krytyczni

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Odroczenie terminu płatności składek albo zawieszenie umowy z ZUS – to propozycje dla przedsiębiorców, których firmy zostały dotknięte przez negatywne skutki pandemii koronawirusa.

Przedsiębiorco, jeżeli z powodu epidemii koronawirusa masz problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności, możesz skorzystać z uproszczonych form pomocy” – przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

I wymienia:

– odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r.,

– zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r., i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy”.

Żeby skorzystać z ulg, trzeba wypełnić wnioski, a następnie przesłać je poprzez portal PUE ZUS, wysłać pocztą albo zanieść do placówki Zakładu. Całą listę zasad, związanych z ubieganiem się o takie wsparcie, można przeczytać na stronie ZUS-u.

Przedsiębiorcy do spowiedzi

Wspomniane wnioski spotkały się ze zdecydowaną krytyką przedsiębiorców i opozycji. Posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna stwierdziła, że przypominają… spowiedź. Apel o zmianę wniosków wystosował również Rzecznik MSP.

Wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości zawiera m.in. pytania dotyczące trzech kolejnych lat, od 2017 do 2019: forma opodatkowania, przychód, koszty, zaliczka na podatek dochodowy, nakłady na środki trwałe, dochód, majątek firmowy, majątek prywatny (…) Ponieważ w to, co opisuję, trudno uwierzyć, sam sprawdziłem te formularze i pozwalam sobie je panu Premierowi załączyć” – czytamy w liście Rzecznika MSP.

Prezes ZUS-u zapewniła wczoraj, że wnioski zostaną zmienione.

Prowadzimy prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorcy przez ZUS. Z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy osłonowej dla przedsiębiorców nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony na 1 strony – podkreśliła Gertruda Uścińska, cytowana przez radiozet.pl.

Czy wnioski nie zmienią się jeszcze mocniej – okaże się po ogłoszeniu konkretnego planu wsparcia przedsiębiorców przez rząd. Tzw. Tarcza Antykryzysowa ma wkrótce zostać upubliczniona w formie projektów ustaw.

Fot. Pixabay/_Alicja_

Tagi