TransInfo

Fot. Ministero dell Interno

UE chce zapewnić swobodne przekraczanie granic dla transportu towarowego w sytuacjach kryzysowych

Unia Europejska nie chce dopuścić do powtórki z czasów pandemii koronawirusa, kiedy ciężarówki stały w wielokilometrowych kolejkach na granicach. Parlament Europejski i państwa członkowskie pracują nad specjalnym prawem dotyczącym rynku wewnętrznego i gotowości kryzysowej. 

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Rada i Parlament Europejski osiągnęły 1 lutego wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego nadzwyczajnego instrumentu jednolitego rynku (SMEI), którego nazwa zostanie zmieniona na „akt o sytuacji nadzwyczajnej na rynku wewnętrznym i odporności rynku wewnętrznego” (IMERA).

Pozostało 89% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Zgodnie z nim w sytuacjach kryzysowych państwa członkowskie będą zobowiązane do ułatwiania transgranicznego przepływu kluczowych towarów i usługodawców, nawet jeśli ograniczają one swobodę przemieszczania się na swoim terytorium. Kraje unijne będą miały również obowiązek informowania Komisji Europejskiej, przedsiębiorstw i obywateli o wprowadzanych środkach zarządzania kryzysowego.

W obliczu powtarzających się kryzysów Europa musi udowodnić, że potrafi zapewnić wysoki poziom ochrony swoim obywatelom, pracownikom i przedsiębiorstwom. W czasach kryzysu Unia musi unikać tworzenia nieuzasadnionych przeszkód, a jednocześnie dbać o poszanowanie praw podstawowych, w tym prawa do strajku. Przyjęty dziś nowy instrument ustawodawczy ma właśnie sprawić, by rynek wewnętrzny gwarantował stabilność łańcuchów dostaw towarów i usług o krytycznym znaczeniu, chronił dobrostan społeczny i przygotowywał nas do stawienia czoła przyszłym wyzwaniom” – powiedział Pierre-Yves Dermagne, belgijski wicepremier i minister gospodarki i pracy.

Czarna lista powodów zamknięcia granic 

Od dziś Europa może lepiej stawić czoła przyszłym kryzysom. Jednakże nadal wiele pozostaje do zrobienia, aby skoordynować działania 27 państw członkowskich. IMERA wzmacnia zarządzanie kryzysowe, szczególnie w przypadku osób w regionach transgranicznych, sporządzając obszerną czarną listę powodów, dla których państwa członkowskie nie mogą zamykać swoich granic” – powiedział 1 lutego br. Andreas Schwab, jeden z negocjatorów Parlamentu Europejskiego ds. legislacji.

Ponadto Komisja opracuje szablony dla usługodawców i pracowników, którzy muszą przekroczyć granicę.

To pierwszy krok, aby umożliwić przekraczanie granicy za pomocą kodu QR w następnej sytuacji nadzwyczajnej” – dodał Schwab. 

Rada i Parlament Europejski muszą teraz formalnie zatwierdzić i przyjąć osiągnięte tymczasowe porozumienie. Współprawodawcy uzgodnili, że od chwili wejścia w życie rozporządzenia państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów.

Przewoźnicy zadowoleni

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) z zadowoleniem przyjmuje tymczasowe porozumienie UE w sprawie protokołu dotyczącego zarządzania kryzysowego

Kryzysy takie jak pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie wywarły znaczną presję na sektor komercyjnego transportu drogowego. IMERA może pomóc we wzmocnieniu i przygotowaniu europejskiej sieci transportowej na wypadek przyszłych sytuacji kryzysowych. Musimy jednak sprawić, by tak się stało w praktyce” – skomentowała Raluca Marian, dyrektor ds. doradztwa UE w IRU.

„W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami poważnych zakłóceń na granicach w strefie Schengen oraz w państwach członkowskich w związku z protestami rolników. Doprowadziło to do niezrównoważonej sytuacji, obejmującej blokady i ataki na kierowców zawodowych i ich ładunek. IRU ma nadzieję, że IMERA pomoże stawić czoła wszelkim rodzajom kryzysów, ponieważ zmusi państwa członkowskie do ułatwienia transgranicznego przepływu podstawowych towarów i usług nawet w przypadku ograniczeń w przemieszczaniu się” – dodała.

IRU cieszy się w szczególności z większej przejrzystości wprowadzonej przez IMERA. 

Wczesne informowanie o spodziewanych i trwających blokadach jest kluczowe, aby operatorzy transportu mogli planować i w miarę możliwości przekierowywać planowanie oraz unikać zakłóceń w łańcuchu logistycznym” – podkreśliła Raluca Marian.

„Oprócz przepisów określających środki kryzysowe IMERA umożliwia także Komisji Europejskiej przeprowadzanie testów warunków skrajnych i symulacji, aby przewidywać i przygotowywać się z wyprzedzeniem. Doceniamy fakt, że podczas tych testów konsultuje się ( te działania – przyp. red.) z przewoźnikami” – podsumowała dyrektor ds. doradztwa UE w IRU.

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi