Megaciężarówki to jednak nietrafione rozwiązanie

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Z badań przeprowadzonych przez Niemców wynika, że stosowanie w transporcie 25-metrowych ciężarówek nie przyniosło oczekiwanych efektów.

Kontrowersyjne pojazdy pojawiły się na niemieckich drogach z początkiem tego roku. Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Daimlera i landu Badenia-Wirtembergia pokazują jednak, że megaciężarówki nie przyczyniają się zbytnio do obniżenia emisji spalin. 15-stronicowy raport sporządziła grupa niezależnych ekspertów (z  Prognos AG w Düsseldorfie i Thinkstep AG w Leinfelden-Echterdingen).

Niemiecki dziennik “Stuttgarter Zeitung”, któremu udostępniono ten nieopublikowany jeszcze dokument informuje, że ciężarówki XXL nie tylko nie są ekologiczne, ale nie powodują także zmniejszenia ruchu na drogach, a więc nie osiągają przypisanych im celów.

Według nich używanie 25-metrowych ciężarówek pozwoli na ograniczenie emisji w 2030 r. o zaledwie 165 000 ton dwutlenku węgla, co z prognozami na poziomie 144 mln ton stanowi raczej marny wynik.

Czym jest megaciężarówka?

Megaciężarówki to zintegrowany zespół pojazdów, których długość nie przekracza 25,25 m długości, a ich DMC może wynosić nawet 60 ton. Tego typu kombinacje mają od 7 do nawet 10 osi, co znacznie ogranicza możliwości manewrowania.

Te olbrzymie pojazdy można  spotkać na drogach w Niemczech, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Holandii czy w Belgii.  W Szwecji są one typowymi pojazdami używanymi do transportu towarów. W grudniu 2015 roku dopuścili do ruchu ciężarówki o DMC do 90 ton, 30 m długości i z łączną liczbą osi dochodzącą do 12.

Zalety 25-metrowych ciężarówek

Wprowadzenie do ruchu megaciężarówek miało wg ekspertów przynieść same korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • niższa cena za transport 1 tony towaru (spalanie wyższe o 25 proc., przy ładowności większej o 33 proc.),

  • ograniczenie emisji spalin (o 305 tys. ton CO2 rocznie – mit obalony przez niemieckich badaczy),

  • pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy za sprawą niższych cen transportu,

  • zmniejszenie natężenia ruchu.

Wady drogowych “potworów”

W związku z rosnącą liczbą megaciężarówek na europejskich drogach, powstała inicjatywa “No Mega Trucks in Europe”. Wg jej twórców megaciężarówki stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Na stronie nomegatrucks.eu czytamy o ich niszczącym wpływie na infrastrukturę drogową, która nie jest przygotowana na przyjęcie tak ciężkich pojazdów, a także o szkodliwości dla środowiska.

Praktyczne wskazówki, jak zachować się w trakcie wyprzedzania megaciężarówki znajdziecie TUTAJ.

Co Wy sądzicie o tych “megapojazdach”?

 

Tagi