Szykuje się trudny poranek na granicy z Tyrolem

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

1 marca, w poniedziałek kierowcy mogą się spodziewać korków na autostradzie A12 w Tyrolu i A93 w Niemczech. Od rana ma się odbywać odprawa blokowa ciężarówek. Przy okazji poprzedniej odprawy – 22 lutego – utworzył się 13-kilometrowy zator po niemieckiej stronie.

W poniedziałek rano austriacka policja ma przeprowadzić kolejną odprawę blokową ciężarówek pod Kufstein. Obecnie do odpraw Austriacy wykorzystują przy wjeździe do Tyrolu automatyczny system, złożony m.in. z kamer i sygnalizacji świetlnej. Oprócz 1 marca odprawy blokowe będą także przeprowadzone w dwa kolejne poniedziałki – 8 i 15 marca.

Kalendarz następnych odpraw w pierwszym półroczu wygląda następująco:

10 maja (poniedziałek),

11 maja (wtorek),

12 maja (środa),

14 maja (piątek),

21 maja (piątek),

22 maja (sobota),

25 maja (wtorek),

26 maja (środa),

27 maja (czwartek),

31 maja (poniedziałek),

1 czerwca (wtorek),

4 czerwca (piątek).

Niemcy wzywają Brukselę do działania

Utrudnienia, które spowodowała odprawa blokowa w 22 lutego wywołały reakcję Niemców. Daniela Ludwig, deputowana do Bundestagu z CSU, zaapelowała w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

Moja cierpliwość już dawno się wyczerpała. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i Adina Valean, komisarz UE ds. transportu, muszą niezwłocznie wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Odprawa blokowa pokazuje, że Tyrolu nie interesują obawy i uzasadniona krytyka ze strony krajów sąsiednich” – stwierdziła Daniela Ludwig.

Również niemiecki związek branżowy BGL wezwał Komisję Europejską do podjęcia odpowiednich środków przeciw irytującemu podejściu władz Tyrolu.

W ostatnich tygodniach, zwłaszcza odprawy blokowe, wielokrotnie prowadziły do tworzenia się korków od rana do wieczora na drodze od granicy austriackiej do Monachium. Nasi kierowcy tkwli w zatorze nawet przez dziewięć godzin bez możliwości zaopatrzenia się w jedzenie i zapewnienia podstawowej higieny. Dlatego BGL wzywa Komisję Europejską i panią von der Leyen do ostatecznego podjęcia kroków prawnych przeciwko tym środkom” – powiedział prof. Dirk Engelhardt z BGL.

Fot. Wikimedia/Jochen Teufel CCA SA 3.0

Tagi