TransInfo

Autonominiai sunkvežimiai – atsakymas į transporto sektoriaus problemas? Taip teigia daugiau kaip trys ketvirtadaliai vežėjų iš viso pasaulio

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Tarptautinė kelių transporto sąjunga (IRU) atliko apklausą, kurioje dalyvavo 450 vežėjų iš Europos, Azijos ir Artimųjų Rytų. Jos rezultatai pateikiami ataskaitoje „Kelių transporto ateitis“. Apklausa rodo, kad daugiau nei 75 proc. bendrovių mano, kad autonominiai sunkvežimiai pasirodys keliuose jau per artimiausius 10 metų. Savo ruožtu daugiau nei pusė įmonių teigia, kad didžiausia grėsmė transporto sektoriui yra nestabili geopolitinė padėtis.

Atrodytų, kad vairuotojų stygiaus problema daugelio bendrovių laikoma pagrindine kliūtimi tolimesnei sektoriaus plėtrai. Tuo labiau stebina IRU atliktos apklausos rezultatai, kurie rodo, kad verslo lyderiai nesirūpina šiuo faktu ir netgi tiki, kad šiuolaikinės technologijos sugebės išspręsti šią problemą jau per artimiausią dešimtmetį.

Net 76 proc. apklausoje dalyvavusių bendrovių tikisi, kad autonominiai sunkvežimiai taps tikrove keliuose per 10 metų, iš jų daugiau nei ketvirtadalis mano, kad tai įvyks per artimiausius 5 metus. Vežėjai taip pat tvirtina, kad pagrindiniu automatizavimo pranašumu taps efektyvumo padidėjimas (50 proc.) ir sąnaudų sumažėjimas (19 proc.).

Iš kur tas optimizmas?

Pagal IRU paskelbtą pranešimą „Kelių transporto ateitis“, pasaulinių transporto paslaugų pasiūla išaugs nuo 20 milijonų tonkilometrių (2015 m.) iki 31 milijardų tonkilometrių (2030 m.) ir pasieks 51 milijardą tonkilometrių (2050 m.).

Šis augimas dažniausiai siejamas su Kinija ir Indija ir, be kita ko, susijęs su naujų transporto koridorių ir prekybos maršrutų atidarymu. Be to, abi šalys investuoja į infrastruktūrą ir įgyvendina reglamentus, kuriais siekiama palengvinti vežėjų darbą.

Sektorių laukia dar ilgas kelias

Nepaisant teigiamo įmonių požiūrio į naujus technologinius sprendimus, jų įgyvendinimas gali būti sudėtingas. Net 71 proc. apklausoje dalyvavusių įmonių mano, kad pagrindinis iššūkis jiems yra investicijų išlaidos, susijusios su inovacinių sprendimų įdiegimu. Be to, problema yra ribota informacija apie naujai atsirandančių technologijų apimtis (50 proc.).

– Neabejotina, kad autonominiai sunkvežimiai ilgainiui transformuos sektorių padėdami padidinti našumą, efektyvumą ir pagerinti vairuotojų darbo sąlygas. Bet tai nereiškia, kad vairuotojai ateityje nebus reikalingi. Sektorius turi ir toliau skatinti daugiau jaunuolių rinktis šią profesiją. Naujos technologijos turi būti tinkamai ir atsakingai diegiamos visapusiškai bendradarbiaujant visoms suinteresuotoms sektoriaus šalims, – komentuoja IRU vykdomasis direktorius Borisas Blanche.

Autonominiai sunkvežimiai atsirado, o kur infrastruktūra?

Kaip pabrėžia ekspertai, naujų technologijų prieinamumas dar nereiškia, kad jos yra saugios. Kaip pavyzdys nurodomas mirtinas nelaimingas atsitikimas testuojant autonominius automobilius „Uber Freight“, dėl šio atvejo projektas buvo staigiai sustabdytas.

Dar viena problema – pinigų trūkumas infrastruktūrai ir naujoms investicijoms, kuris leistų įdiegti naujas technologijas transporte. IRU vyriausiasis sekretorius Umberto de Pretto pabrėžia, kad kol galima bus kalbėti apie tokių sudėtingų technologijų kaip automatiniai sunkvežimiai įdiegimą, reikėtų išspręsti tokius klausimus, kaip perėjimas prie skaitmeninių dokumentų, prekių atsekamumo galimybių pagerinimas, saugumo ir našumo padidinimas.

– Kad technologija galėtų išlikti rinkoje, o sektorius galėtų iš tikrųjų ja pasinaudoti, turime užtikrinti, kad jau yra parengti pagrindai. Vadinasi, pirmiausia reikia išspręsti pagrindinius dalykus, pvz., visiškai pereiti prie skaitmeninių dokumentų, patobulinti atsekamumą, saugumą ir našumą. Turime dirbti sunkiau, kad inicijuotume bendradarbiavimą tarp atskirų šalių operatorių, paslaugų teikėjų, gamintojų ir vyriausybių, kad paremtume naujovėms ir skaitmeninimui palankią aplinką, – pabrėžia de Pretto.

Didžiausias verslininkų susirūpinimas

Apklausoje dalyvavusios transporto bendrovės susiduria su daugybe geopolitinio pobūdžio problemų. „Brexit“, nuolatiniai konfliktai Artimuosiuose Rytuose ir „tarifų karas“ verčia verslininkus vykdyti veiklą labai sudėtingomis sąlygomis. Tad nenuostabu, kad net 57 proc. respondentų mano, jog nestabili geopolitinė padėtis yra didžiausia grėsmė transporto sektoriui.

Pasaulinės recesijos rizika ir iššūkiai, susiję su besikeičiančiais klientų poreikiais, yra laikomi antrąja ir trečiąja iš didžiausių grėsmių transporto įmonėms (52 %).

Tarp Europos vežėjų net 48 proc. bendrovių mano, kad pernelyg griežtas reglamentavimas yra didžiausia kliūtis jų tolesniam vystymuisi.

Daimler nuotr.

Paantraštės