TransInfo

Kas po „Brexito“? Vežėjai turėtų imti papildomus mokesčius už spūstis pasienyje

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Didžioji Britanija pasitraukė iš planuojamos po 2021 m. sausio mėn., visiškos sienos su ES kontrolės. Didžiosios Britanijos vyriausybė rengia lanksčias muitines procedūras, tačiau logistikos sektorius  ES ir JK sienos kirtimo punktuose tikisi spūsčių.

Britai pasirodė supratingi transporto ir logistikos sektoriui, kuri labai paveikta koronaviruso krizės ir pasitraukė iš planuojamos visiškos sienų kontrolės, kuri turėjo būti vykdoma nuo kitų metų pradžios. Kaip pabrėžė Boriso Johnsono kabineto vadovas Michael Gove, vyriausybė suprato negalinti vienu metu susidoroti su koronaviruso pandemijos padariniais ir neramumais pasienyje su Europos Sąjunga, kurie įvyktų, jei 2021 m. sausio mėn. būtų įvesta visiška kontrolė. Štai kodėl Britanijos vyriausybė nusprendė palaipsniui įvesti muitinės procedūros pasienyje trimis etapais nuo 2021 m. sausio – liepos mėn.  

Pirmame iš jų bus sumažinti reikalavimai importuotojams, kad būtų suteikta laiko įsisavinti procedūras jiems, muitinės pareigūnams, taip pat vežėjams ir ekspeditoriams. Nepaisant to, ES ir JK pasienyje reikia tikėtis spūsčių. Ekspertų nuomone, tai turėtų lemti transporto organizavimo pokyčius. Kai kurių ekspertų teigimu, „vežėjai turėtų įvesti priedus už veiksmus sienos kirtimo punktuose ir galimas prastovas prie sienos dėl vėlavimų“.

3 muitinės procedūros etapai po „Brexito“

Pirmajame etape, t. y. nuo 2021 m. sausio mėn., standartinių prekių (nuo drabužių iki elektroninės įrangos) importuotojai turės pasirengti įvykdyti pagrindinius muitinės reikalavimus, tokius, kaip pvz. importuotų prekių dokumentų bazės vedimas. Be to, jie turės ne daugiau kaip šešis mėnesius, kad paruoštų muitinės deklaracijas (muitai turi būti sumokėti pateikus deklaraciją).

Šiame etape bus tikrinamos tokios prekės kaip alkoholis ir tabako gaminiai, gyvi gyvūnai ir augalai. Įmonės taip pat turės pasiruošti sumokėti PVM už importuotas prekes. Be to, iškrovimo vietoje bus atliekami fiziniai patikrinimai.

Antrajame etape, kuris prasidės 2021 m. balandžio mėn., bus privaloma iš anksto pranešti apie gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip mėsa, naminių gyvūnėlių maistas, medus, pienas ir kiaušiniai, importą.

Trečiajame etape, nuo kitų metų liepos, reikės deklaruoti ir sumokėti muitą už visas prekes jų įvežimo momente.

Britų vežėjai lengviau atsikvėpė

 „Ačiū Dievui, jie mūsų išklausė“, – sakė Richardas Burnettas, RHA (Road Haulage Association) generalinis direktorius.

„Kovo mėn. COVID krizės pradžiojerašėme Michaeliui Gove , kad reikia atidėti (visas muitinės procedūras – red. pastaba), nes įmonės paprasčiausiai nebus tam pasirengusios. Pabrėžėme, kad turi būti įvestas įgyvendinimo laikotarpis ir manau, kad taip bus“, – oficialiame organizacijos pranešime pridūrė Burnettas.

Tačiau, pasak RHA vadovo, tai tik pusė darbo. Nors organizacija palankiai įvertino pagrįstą ir pragmatišką vyriausybės požiūrį, svarbu, kad tą patį požiūrį turėtų ir Europos Sąjunga.

Burnetto teigimu, Bendrija naudoja tą pačią taktiką kaip ir anksčiau ir vilkina laiką.

„Tai reiškia, kad turime pasiruošti nesutarimui dėl laisvosios prekybos susitarimo. Turėsime dar kartą pažvelgti į tokius planus kaip „Operation Brock“ (avarinė automobilių stovėjimo aikštelė ir sunkvežimių kelias Kente), jei turėtumėte atlikti išsamų muitinės procesą kitoje pusėje“, – sako Burnettas. 

Paantraštės