Masz newsa? Powiedz nam o tym!

Główny Inspektorat Pracy potwierdził, iż ewidencja czasu pracy musi być prowadzona dla kierowców zatrudnionych w zadaniowym systemie czasu pracy oraz bez względu na sposób wynagradzania za godziny nadliczbowe i pracę w nocy.

PIP tym samym potwierdził wcześniejsze swoje stanowisko we wspomnianej sprawie, prezentowane przez Ministerstwo Infrastruktury z 28 lipca 2009 roku.

Z przyjętego stanowiska wynika jednoznacznie, że jedną z 5 form ewidencji dopuszczonych przez zmieniony w 2009 r. art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców pracodawca musi prowadzić dla każdego zatrudnionego przez siebie kierowcy. Nie ma przy tym znaczenia, w którym z systemów czasu pracy pracuje kierowca (podstawowym, równoważnym, przerywanym, zadaniowym czy mieszanym) oraz czy otrzymuje ryczałtowe wynagrodzenie za nadgodziny lub pracę w nocy.

GIP potwierdził, iż nowelizacja art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców i nieumieszczenie w tym przepisie odesłania do rozporządzenia MPiPS, dotyczącego zasad prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, nie zmieniają celu, jakiemu ma służyć ewidencja czasu pracy- a tym jest rozliczenie wynagrodzenia kierowcy.

Ewidencja kierowców powinna być zatem prowadzona inaczej, niż w przypadku których ewidencji godzin pracy się nie prowadzi, jeśli ktoś jest zatrudniony w zadaniowym systemie pracy lub otrzymuje ryczałty za nadgodziny bądź pracę w nocy (art. 149 § 2 kp).  

 

 

Autor: Paulina Pożarycka

Źródło: http://www.firmatransportowa.pl/nowe-wytyczne-pip-w-sprawie-ewidencji-czasu-pracy-kierowcow/docs/2_1/317/View

Komentarze

comments1 komentarz
thumbnail
Aby ustawić powiadomienia o komentarzach - przejdź do swojego profilu