TransInfo

Rusija „užblokuos” užsienio sunkvežimius. Tiesiogine prasme

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Rusijos transporto ministerija sugalvojo, kaip priversti užsienio sunkvežimių vairuotojus sumokėti baudas. Šiuo metu baudos mokėjimo galima išvengti, tačiau tai netrukus gali radikaliai pasikeisti.

Rusijos ministerija pasiūlė blokuoti užsienio sunkvežimių ir autobusų ratus ir neišleisti vairuotojų iš šalies – praneša kommersant.ru. portalas. Tokia informacija pateikta yra pakeitimų, kurie jau buvo paskelbti oficialiajame federacijos teisės aktų portale, projekte. Ministerija pripažino, kad greičio matavimo kameros, kalbant apie baudų surinkimą iš užsieniečių, neatnešė laukiamo efekto, todėl reikia naujų, veiksmingų priemonių.

Atsižvelgiant į siūlomą įstatymo dėl užsienyje registruotų autobusų ir sunkvežimių kontrolės stiprinimo pakeitimą, jei vairuotojas ar transporto priemonės savininkas nesumoka baudos iš karto, tada išvykdamas iš Rusijos, „Rostransnadzor“ (Federalinė transporto kontrolės tarnyba) galės nuspręsti dėl sunkvežimio ratų blokavimo. Transporto priemonė turės laikinai likti pasienyje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje. Sumokėjus baudą ratų blokavimo įranga bus pašalinta.

Sunkvežimis galės išvykti iš Federacijos teritorijos tik sumokėjęs baudą. Jei įmonė per nustatytą laiką to nepadarys, transporto priemonės vairuotojas turės palikti stovėjimo vietą, tačiau jam bus uždrausta įvažiuoti į Rusiją”,- pabrėžė Valstybės Dūmos transporto ir statybos komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Afonskij. Jis taip pat pažymėjo, kad dėl netobulos teisinės sistemos ir duomenų mainų tarp Rusijos departamentų ir kitų šalių subjektų trūkumo, vairuotojai iš užsienio dabar yra praktiškai nenubaudžiami.

Baudas už kelių eismo taisyklių pažeidimus, užfiksuotus Rusijoje kameromis ir greičio matavimo kameromis, gauna automobilių savininkai. Tačiau užsieniečių atveju apie pažeidimą ir baudą turi būti pranešta juridiniam asmeniui, nes vairuotojas ne visada yra transporto priemonės savininkas. Ministerija aiškina, kad „praktiškai tokių veiksmų nėra“, nes Rusijoje nėra teisinio užsienio vežėjų kompanijų atstovo. Vairuotojai jau dabar privalo sumokėti daugybę visokių baudų – už greičio viršijimą, pažeidimus, susijusius su kelių taisyklėmis, už kelių mokesčių nesumokėjimą „Platon“ sistemoje. Tačiau praktikoje tai yra formalus įsipareigojimas, kurį galima pamiršti išvykus iš Federacijos. „Galų gale pažeidėjai gali nebaudžiamai ir laisvai judėti po Rusijos teritorija”, – pripažįsta Transporto ministerija.

Transporto priemonių sustabdymas pasienyje turės tiesioginį poveikį teisėtam užsienio vežėjo atstovui. Šiuo metu transporto priemonių su užsienio valstybiniais numeriais registre yra daugiau nei 330 tūkst. sunkvežimių”, – pasakė Vladimiras Afonskij.

Brangu ir brutalu

Remiantis Federalinės muitinės nuomone, įgyvendinant projektą reikės „didelių investicijų į sienos kirtimo punktų infrastruktūrą. Turėtų būti įrengtos aikštės ar automobilių stovėjimo aikštelės sustabdytiems sunkvežimiams, įskaitant autobusus ir keleivinius automobilius, patalpos vairuotojams ir keleiviams, sanitarinės patalpos, restoranai, bankomatai ir mokėjimo terminalai. Be to, reikėtų didinti pasienio pareigūnų komandą, apmokyti juos ir suteikti papildomų įgaliojimų, sukurti naujas procedūras, įrengti sienos kirtimo punktuose tinkamą įrangą ir kt.

„Problema egzistuoja daugelį metų ir jau seniai turėjo būti išspręsta”, – sakė Valerijus Voitko, vairuotojų asociacijos „Dalnoboiščik” prezidentas. – Tai, kad užsieniečius negalima patraukti atsakomybėn, pastebėjome jau 2015 m., kai pradėjo veikti „Platon“ kelių rinkliavos sistema. Problema ypač išryškėjo prieš trejus ar ketverius metus, kai Rusijos rinkoje pasirodė daug Kinijos vežėjų, kurie pasinaudojo konkurenciniu pranašumu prieš Rusijos įmones – priduria.

Jo nuomone, užsieniečiai dažniausiai „pamiršta mokėti baudas “Platon” sistemoje už naudojimąsi mokamais keliais ir už pažeidimus, susijusius su perkrautais sunkvežimiais”. Įdomu tai, kad „Platon“ tarnybos atstovai su šiuo teiginiu nesutinka, pabrėždami, kad „užsienio vežėjai yra drausmingiausi ir nedaugelis iš jų pažeidžia taisykles“.

Vežėjų asociacijos „Gruzautotrans“ prezidentas Vladimiras Matiaginas taip pat palaiko ministerijos idėją, tačiau jis ratų blokavimą pavadino „ne visai civilizuotu“. Jis taip pat pateikė Suomijos pavyzdį, kur muitininkai gali išleisti vairuotojus su nesumokėtomis baudomis, tačiau jei jos nebus sumokėtos, vilkiko vairuotojas vėliau negaus įvažiavimo vizos.

„Taigi brutalių sprendimų naudojimas ne visada yra būtinas, juolab kad vairuotojai nuolat kerta sieną” – daro išvadą Vladimiras Matiaginas.

Prezidento rekomendacija

Diskusija dėl kelių baudų mokėjimo vykdymo Rusijoje vyksta jau seniai. 2019 m. vasarą prezidentas Vladimiras Putinas nurodė vyriausybei parengti veiksmų planą, pagal kurį vairuotojai, turintys užsienio valstybinius numerius, įskaitant lengvuosius automobilius, bus priversti mokėti baudas. Iki šiol plane buvo įvesta daug pakeitimų, tačiau galutinė jo forma dar nepasirodė. Kol kas nežinome, kada jis bus įgyvendintas.

Duomenys apie vairuotojų iš užsienio padarytų pažeidimų skaičių nėra viešinami. Yra tik žinoma, kad per pirmuosius devynis 2020 m. mėnesius Rusijoje įvyko virš 3000 kelių eismo įvykių, kuriuose dalyvavo vairuotojai iš NVS šalių ir per 3,4 tūkst. avarijų, kuriuose dalyvavo vairuotojai iš vadinamųjų trečiųjų šalių. Maskvoje daugiausia avarijų įvyko dalyvaujant vairuotojams iš Ukrainos (24 tūkst.), Armėnijos (1,75 tūkst.) ir Moldovos (1,47 tūkst.).

Rusijos valstybinio muitinės komiteto nuotr.

Paantraštės