Nowy system zwolnień dla pojazdów bezemisyjnych o dmc do 4,25 tony wejdzie w życie w Holandii już w przyszłym roku. Tak tamtejszy rząd promuje ekologiczny transport.
Holenderskie Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska zapowiedziało, że nowe regulacje zaczną obowiązywać w marcu 2019 r. Rozporządzenie dotyczy pojazdów elektrycznych przeznaczonych do transportu towarowego (bez przyczepy) o maksymalnej wadze 4,25 tony – czytamy w komunikacie holenderskiego związku transportowo-logistycznego TLN (Transport en Logistiek Nederland). Od marca przyszłego roku pojazdy te będą zwolnione z obowiązkowego wyposażenia w tachograf, a prowadzić je będą mogli kierowcy z uprawnieniami kat. B. W tym celu będą musieli odbyć dodatkowy 5-godzinny kurs jazdy.
Holenderscy przewoźnicy walczyli o przepisy
Pierwotnie rozporządzenie miało wejść w życie już w listopadzie tego roku, jednak proces legislacyjny wydłużył się. TLN, wraz z innymi organizacjami, długo walczyło o regulacje, które przyspieszyłyby przejście przewoźników na flotę elektryczną i jednocześnie pomogłoby rozwiązać problem braku kierowców z prawem jazdy kat. C. Według TLN przewoźnicy potrzebują mocnych argumentów dla inwestycji w pojazdy elektryczne, a nowe przepisy niewątpliwie ich dostarczają.
Fot. wikimedia.org

![Tachografy w busach od 1 lipca 2026 r. [FAQ] Kogo obejmie obowiązek, jakie są wyjątki i kary?](https://cdn-trans.info/uploads/2023/08/ee201f7a73e6df8e22298045a1f-1024x610.jpg)







