Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Pracę straci 2 tys. osób

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Poczta Polska zapowiedziała redukcję zatrudnienia. Do końca roku 2021 pracę ma stracić nawet 2 tys. osób. Jak tłumaczy firma, zwolnienia podyktowane są głównie głównie przyczynami ekonomicznymi.

Spółka zaznacza, że od wielu lat funkcjonuje w “wymagającym otoczeniu rynkowym”, a popularyzacja rozwiązań cyfrowych w obszarze komunikacji skutkuje mniejszą liczbą nadawanych przesyłek listowych. Jak przyznaje, bardzo mocno odczuła również skutki pandemii koronawirusa.

W okresie lockdownu miała miejsce kumulacja czynników, które drastycznie zmniejszyły przychody Poczty Polskiej, m.in. ograniczenie aktywności społeczeństwa, gorsza sytuacja ekonomiczna wielu klientów czy brak możliwości nadawania części przesyłek w obrocie zagranicznym” – tłumaczy spółka.

Poczta przypomina, że strategia na lata 2020-2024 zakładała redukcję kilkunastu tysięcy etatów. W IV kwartale ubiegłego roku w ramach Programu Dobrowolnych Odejść (skierowanego do pracowników administracji oraz osób, które mają dodatkowe źródło utrzymania lub uzyskały prawo do emerytury), Poczta Polska rozwiązała umowy z 3 tys. osób. Dzięki temu redukcja etatów przewidywana na 2021 r. została zminimalizowana do 2 tys..

Plany Poczty Polskiej

Zmiany na rynku usług pocztowych i kurierskich wymogły na firmie przebudowanie strategii rozwoju. Poczta Polska przebudowuje sieć logistyczną, w związku z czym planuje m.in. utworzenie na terenie Portu Solidarność punktu przeładunkowego. Na początku lutego Poczta podpisała porozumienie z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Mając na uwadze dynamiczny rozwój branży KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych), e-commerce (handlu internetowego) i szeroko pojętej branży logistycznej, Poczta Polska planuje stworzenie na terenie Portu Solidarność hubu logistycznego do obsługi towarów w ruchu krajowym i zagranicznym” – podaje firma, która stopniowo ma przekładać nacisk z obsługi listów m.in. na paczki i obsługę zamówień e-commerce.

Fot. Poczta Polska

 

Tagi