Einride, szwedzki start-up produkujący autonomiczne ciężarówki, oraz instytut Fraunhofer ISI – największa w Europie organizacja badawcza w zakresie nauk stosowanych przedstawili wyniki analizy, z której wynika, że planowanie operacji transportowych z użyciem AI znacząco redukuje koszty i wspiera elektryfikację transportu.
Badanie objęło ponad 38 tys. przesyłek i 200 pojazdów należących do REWE, jednego z największych niemieckich detalistów spożywczych. Wykazało ono, że zastosowanie sztucznej inteligencji do planowania operacji transportowych może obniżyć całkowity koszt posiadania (TCO) nawet o 13 proc. i pozwala znacząco zwiększyć udział ciężarówek elektrycznych w transporcie komercyjnym.
Analiza opierała się na rzeczywistych danych logistycznych z operacji REWE w regionie Berlina. Porównano dwa podejścia: bezpośrednią wymianę ciężarówek z silnikiem Diesla na elektryczne oraz kompleksową optymalizację całej floty z użyciem systemu Einride Planning AI.
Dzięki wykorzystaniu systemu Planning AI firmy Einride, elektryczne ciężarówki były w stanie obsłużyć do 85 proc. całkowitego ładunku i pokonać 54 proc. całkowitego przebiegu, co znacznie przewyższyło podejście 1:1 (czyli bezpośrednią wymianę pojazdów spalinowych na elektryczne), w którym wartości te wyniosły odpowiednio 57 proc. i 32 proc.
Znacząca redukcja TCO przy zastosowaniu planowania AI
Zoptymalizowany system pozwolił osiągnąć redukcję TCO (całkowity koszt posiadania floty) na poziomie 8–13 proc. (w zależności od przyjętego punktu odniesienia) w porównaniu do floty w pełni spalinowej. Dla porównania, podejście 1:1 przyniosło jedynie 3 proc. oszczędności, silnie uzależnione od dotacji inwestycyjnych.
Odpowiednie oprogramowanie do planowania, które integruje trasy i ładowanie na poziomie całej floty, ma znacznie większy wpływ niż np. zwiększanie pojemności akumulatorów czy niekoordynowana rozbudowa infrastruktury ładowania – powiedział prof. dr Patrick Plötz, szef działu ekonomiki energii w Fraunhofer ISI.
Instalacja szybkich ładowarek o mocy 150 kW przy rampach załadunkowych pomogła obniżyć koszty w obu scenariuszach, ale floty zoptymalizowane z pomocą AI były znacznie mniej zależne od tej infrastruktury.
Nawet w symulacjach nieuwzględniających dotacji na elektryczne ciężarówki, floty zoptymalizowane za pomocą AI osiągały koszty operacyjne porównywalne z flotami dieslowskimi. Wskazuje to, że inteligentne planowanie może wspierać operatorów w utrzymaniu odporności na wahania rynkowe i zmiany regulacyjne.
Dr Fabian Nevries, szef działu innowacji i technologii transportu w REWE, podkreślił, że efektywność ekonomiczna jest kluczowym warunkiem zrównoważonej transformacji flot ciężarowych i że firma wspiera dalsze innowacje w tym zakresie.