TransInfo

1,5 tys. euro mandatu za nocleg w kabinie w Holandii. Błyskawiczna reakcja holenderskiego rządu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Holandia rozpoczyna egzekwowanie naruszeń związanych z zakazem odbioru regularnego tygodniowego okresu odpoczynku w pojeździe – informuje Związek Pracodawców “Transport i Logistyka Polska”.

Na początku grudnia br. holenderska Izba Reprezentantów przyjęła wniosek, który dotyczył m.in. zakazu spędzania przez kierowców tygodniowego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Jak podkreślał związek transportowy TLN, „Holandia nie chce być parkingiem Europy” i tamtejsi przewoźnicy domagają się wprowadzenia odpowiednich przepisów.
Sprawa nabrała jednak tempa w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej,
który zapadł wczoraj w sprawie belgijskiego przewoźnika. Holenderski rząd zdecydował się na rozpoczęcie egzekwowania naruszeń związanych z zakazem spędzania 45-godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Mandat za złamanie zakazu wyniesie 1,5 tys. euro (ok. 6,3 tys. zł).

Inspekcja informuje, jak uniknąć kary

„Pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania tego przepisu oraz jego obowiązkiem jest umożliwić kierowcy powrót do bazy lub zapewnić odpowiednie zaplecze socjalne”- informuje holenderska Inspekcja Środowiska Naturalnego i Transportu.

“Zgodnie z zaleceniami Inspekcji, celem uniknięcia kary finansowej za powyższe naruszenie, pracodawca powinien być na bieżąco informowany o niemożności odbioru przez kierowcę tygodniowego okresu odpoczynku, co pozwoli mu podjąć stosowne działania zaradcze” – czytamy dalej w oficjalnej ulotce.

Wyrok TSUE 

Wczorajszy wyrok zakończył proces (C-102/16) toczący się od kilku lat. Belgijski przewoźnik Valditrans złożył w sierpniu 2014 r. pozew w sprawie mandatu nałożonego na zatrudnionego w firmie pracownika. Kierowca ciężarówki spędził 45-godzinną pauzę w kabinie ciężarówki i został ukarany grzywną w wysokości 1800 euro. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej miał podjąć decyzję w sprawie prawidłowej interpretacji Rozporządzenia. Wyrok TSUE jest jednoznaczny:

Rozporządzenie UE 561/2006, które harmonizuje przepisy socjalne w transporcie drogowym, stanowi, że regularny tygodniowy okres odpoczynku nie powinien być odebrany w pojeździe. Celem prawodawcy była poprawa warunków pracy kierowców. Spędzanie przez kierowców 45-godzinnej przerwy w pojeździe jest sprzeczne z celem rozporządzenia”.

Tagi