Niemiecki minister proponuje zmiany w opłatach drogowych od ciężarówek

Lesezeit 2 Min.

Niemiecki minister proponuje zmiany w opłatach drogowych od ciężarówek

Niemiecki minister transportu chce na nowo stworzyć nowelizację do unijnej dyrektywy o eurowiniecie, by umożliwić jak najszybsze uwzględnienie emisji CO2 w stawkach opłat drogowych od pojazdów ciężarowych.

Nie zakazy, ograniczenia i obostrzenia, ale innowacje powinny być motorem do rozwoju ochrony środowiska w Europie w następnej dekadzie – powiedział Andreas Scheuer (na zdjęciu), minister transportu z myślą o nadchodzącej niemieckiej prezydencji w Radzie UE. 

Mowa m.in. cyfryzacji i połączeniu w sieci środków transportu o alternatywnych napędach i paliwach.

Scheuer przedstawił również swoją propozycję dyrektywy UE regulującej ramy prawne dla opłat za przejazdy ciężarówkami. Zdaniem niemieckiego ministra system stawek opłat powinien być zorientowany na emisję CO2 oraz zachęcać do korzystania z pojazdów bardziej przyjaznych dla  środowiska. 

Propozycja nowelizacji dyrektywy o eurowiniecie, zgodnie z którą “zanieczyszczający płaci więcej”, przedłożona przez Komisję Europejską w 2017 r. w następnym roku utknęła między instytucjami europejskimi. Rada UE nie była w stanie dojść do porozumienia, dlatego niemiecki minister postanowił “złożyć uczciwą ofertę” w sprawie przepisów o opłatach drogowych. 

Nie jesteśmy jeszcze gotowi do przedstawienia wniosku podczas naszej prezydencji, ale jak obiecałem moim kolegom, nie potrzebujemy teraz głosowania. Musimy zacząć od nowa, aby znaleźć rozwiązanie” – dodał podczas konferencji prasowej w Berlinie.

Fot. Twitter.com/ArtDalvik

Meistgelesene Artikel
Kommentare
0 Kommentare
Benutzer gelöscht
Meistgelesene Artikel