TransInfo

Ceny za eurowinietę pójdą w górę. Holenderscy związkowcy oburzeni

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Cena eurowiniety wzrośnie od 1 lipca 2019 r. Opłata obowiązuje w Holandii, Luksemburgu, Szwecji i Danii i dotyczy pojazdów powyżej 12 ton. Holenderski związek Transportu i Logistyki (TLN) zdecydowanie sprzeciwia się podwyżkom.

Taryfy wzrosną od 1 lipca 2019 roku i dotyczyć będą głównie starszych samochodów ciężarowych (Euroklasa 4 i niższe). Na przykład stawka pojazdu Euro 4 za rok wzrośnie z 1250 euro do 1400 euro. W przypadku Euro 3 jest to wzrost z 1250 do 1543 euro rocznie. Stawka dzienna zostanie zwiększona z 8 do 12 euro dla wszystkich kategorii.

Wpływy z opłat za korzystanie z autostrad trafią do budżetu rządu holenderskiego. Szacowane dodatkowe dochody wyniosą 13 mln euro w 2019 r. i 31 mln w kolejnych latach (z czego 8 mln euro zapłacą przewoźnicy holenderscy). Środki te mają zostać przeznaczone na rozbudowę i rozwój infrastruktury.

Sprzeciw związkowców

Holenderski związek transportu i logistyki (TLN) nie kryje oburzenia. Sieć dróg objętych winietą zmniejszyła się, ponieważ z systemu zrezygnowali już Niemcy (w 2003 r.) i Belgia (w 2016 r.) na rzecz myta. W związku z tym, jak twierdzą związkowcy, ceny powinny spaść, a nie odwrotnie. Teraz bowiem przewoźnicy zapłacą więcej za winiety, które obejmują mniej krajów. Ponadto, w Niemczech i Belgii zapłacą myto, którym w przypadku naszego zachodniego sąsiada zostały objęte w tym roku drogi federalne.

Pomysł opodatkowania starszych samochodów ciężarowych spotkał się natomiast ze zrozumimeniem, biorąc pod uwagę ich negatywny wpływ na środowisko. Jednak i w tej sprawie związkowcy twierdzą, że wystarczyłby zapowiadany przez rząd podatek od pojazdów ciężarowych, który ma zostać wprowadzony w 2023 r.

Fot. Pixabay/hpgruesen

Tagi