TransInfo

Twitter.com/DaimlerTruck nuotr.

Europos Parlamentas siūlo padidinti kai kurių sunkvežimių svorį ir dydį

Europos Parlamento Transporto ir turizmo komiteto (TRAN) nariai priėmė poziciją dėl kelių transporto priemonių svorių ir matmenų taisyklių peržiūros. Naujaisiais reglamentais siekiama, kad krovinių gabenimas taptų kuo tvaresnis.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Trečiadienį priimtas pasiūlymas dėl kelių transporto priemonių svorių ir matmenų taisyklių peržiūros transporto priemonių sąstatams su nuliniu išmetamųjų teršalų kiekiu numato iki šešių tonų papildomą svorį, bei 12,5 tonų papildomą varomosios ašies svorį. Tai padėtų kompensuoti vietą ir svorį, reikalingą laikyti papildomus akumuliatorius ar kuro elementus, o taip pat užtikrintų papildomą krovumą.

Be to, TRAN komisija nori suteikti galimybę vykdyti tarpvalstybines operacijas naudojant 44 tonų sąstatus. Nuo 2034 m. 44 tonų riba tarpvalstybinėse operacijose bus taikoma tik transporto priemonėms su nuliniu išmetamųjų teršalų kiekiu.

„Tikimasi, kad padidės nulinės emisijos sunkiasvorių transporto priemonių naudojimas, o vis dar neaišku, kokiu būdu bus įdiegta reikalinga infrastruktūra. Laikinas transporto priemonių sąstatų, kurių leistina bendra masė yra 44 tonos, leidimas ir po to, nuo 2035 metų, jų uždraudimas neužtikrina teisinio sektoriaus stabilumo“, – pasakė Tarptautinė kelių transporto sąjunga (IRU). Organizacija pažymi, jog šis laikotarpis turėtų būti pratęstas iki 2040 m.

Pagal IRU, tik tada galima būtų geriau įvertinti alternatyvaus kuro technologijų brandumą, infrastruktūros prieinamumą ir, svarbiausia, operatorių investavimo galimybes.

Lenkijos ūkininkai blokuos sieną su Lietuva

Galingų sunkvežimių eismas ES

TRAN komisija taip pat patvirtino ilgesnių ir sunkesnių dyzelinių pramoninių transporto priemonių (EMS, arba vadinamųjų „mega vilkikų“) judėjimo tolesnius veiksmus, tačiau su tam tikromis sąlygomis. Jei valstybės narės nori juos paleisti į kelių eismą naujuose keliuose, pirmiausia jos turės atlikti poveikio kelių saugumui, infrastruktūrai ir aplinkai vertinimą.

IRU teigiamai vertina šį TRAN pasiūlymą dėl ilgesnių transporto priemonių. Vis dėlto, atkreipia dėmesį į tai, kad ES teisės aktų leidėjų parama, deja, yra apsunkinta papildomomis ir nereikalingomis sąlygomis, kurių ES valstybės narės yra priverstos laikytis prieš pradedant bandymus arba prieš priimant sprendimą juos taikyti nacionaliniu lygmeniu arba tarpvalstybiniuose veiksmuose.

Organizacija pabrėžia, kad EMS kombinacijos sumažina degalų sąnaudas ir CO2 emisiją, pagerindamos transporto efektyvumą konsoliduojant krovinius iš mažesnių komercinių transporto priemonių.

„TRAN sprendimas trukdo aplinkos apsaugos inovacijų krovinių vežimo kelių transporte plėtojimui ir sukuria blogą precedentą. Įstatymų leidėjai taip pat turėtų stebėti išbandytus efektyvumo ir energijos taupymo sprendimus, kurie galėtų pagreitinti dekarbonizaciją, pavyzdžiui, plačiau naudoti EMS, o ne tik sutelkti dėmesį į sunkesnius ilgalaikius variantus”, – pabrėžė IRU ES konsultacijų direktorė Raluca Marian.

„Papildomų kliūčių sudarymas platesniam EMS naudojimui ir inovacijų ribojimas kelių transporto dekarbonizacijos srityje yra trumparegiškas“, – pridūrė ji.

Be to, siekiant, kad šias transporto priemones galima būtų lengviau atpažinti, Europarlamentarai siūlo sukurti ES etiketę, informuojančią apie jų ilgį. Europos komisija taip pat nori sukurti internetinį portalą, kuriame būtų sukaupta informacija apie kiekvienoje ES šalyje galiojančius svorio ir ilgio apribojimus bei apie tai, kuriais keliais „mega vilkikai“ gali važiuoti.

Būtina veiksminga kontrolė

Europos Parlamento nariai taip pat paragino griežčiau vykdyti ES teisės aktus, siūlydami valstybėms narėms sukurti automatines kontrolės sistemas ES pagrindiniuose keliuose, kur sunkvežimiai ir autobusai galėtų būti tikrinami pagal didžiausią leidžiamą dydį ir svorį.

Dėl šios preliminarios pozicijos bus balsuojama visų Europos Parlamento narių balsavimu per ateinančią plenarinę sesiją, kuri gali būti surengta jau 2024 m. kovo mėn. Po to, birželio pradžioje, šį klausimą spręsti imsis naujai išrinktas Europos Parlamentas.

zurnalas transporto vadovams

Paantraštės