TransInfo

Eric Bakker/Port of Rotterdam nuotr.

Importuotojai bando apsisaugoti, sudarydami ilgalaikes sutartis, o „Coca-Cola“ išnuomoja balkerius. Tačiau ne visi gali sau leisti tai padaryti

Dėl rekordinių tarifų ir pavėluotų pristatymų iš Kinijos, daugelis importuotojų pasirengę sudaryti ilgalaikes sutartis, kad tik galėtų iš anksto laive užsakyti vietas savo prekėms.

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Nors „Drewry Shipping Consultants” paskelbtas World Container Index (WCI) konteinerių tarifų indeksas jau kelias savaites išlieka stabilus, o praeitą mėnesį net 2 proc. smuko, tai vidutinio tarifo lygis visame pasaulyje vis dar astronominio dydžio, lyginant su praeitais metais. 10 130 dolerių indeksas už 40 pėdų konteinerį, tai net 289 proc. daugiau nei praeitais metais.

WCI indeksas praeitą savaitę smuko dėl subindeksų trasose iš Šanchajaus į Los Andželą ir Niujorką smukimo. Tarifai ten nukrito atitinkamai 8 proc. ir 5 proc., lyginant su praeita savaite.

Brangu ir ilgai trunka

Europos importuotojų ir ekspeditorių laukia prastos naujienos. Jiems mažėjantis tarifų indeksas neaktualus. Trasoje iš Šanchajaus į Roterdamą indeksas išaugo 2 proc., lyginant su praėjusia savaite, ir pasiekė 14 807 dolerių lygį. Tai net 568 proc. daugiau nei prieš metus (!). Už konteinerius, plaukiančius iš Kinijos į Genują, taip pat reikia brangiai sumokėti – šiuo metu indeksas siekia 13 765 dolerių. Lyginant su praeita savaite, jis išaugo 1 proc. ir 422 proc. viršijo 2020 m. spalio mėnesio pradžioje užfiksuotą lygį.

Negana to, kad laivų savininkai reikalauja kosminio dydžio tarifų už jūrų transportą (anksčiau minėtuose tarifuose nenumatyti įvairūs kiti mokesčiai), tai tiekimo grandinės vis dar neatidirbo praeitų metų vėlavimų. Dėl konteinerių trūkumo, grūsties uostuose bei nuolat pasireiškiančių atsitiktinių veiksnių, pavyzdžiui, Sueco kanalo sublokavimo, terminalų uždarymo Kinijos uostuose dėl uraganų ar gamyklų uždarymo dėl pandemijos, prekių iš Kinijos neretai reikia laukti ne 60 dienų(!).

Auga sandorių paklausa

Tokiu atveju kai kurie dideli importuotojai, taip pat ekspeditoriai, dirbantys dideliuose tinkluose, stengiasi užsitikrinti sau transportavimo pajėgumą, sudarydami su laivų savininkais ilgalaikius sandorius, kurių galiojimo terminas net iki trijų metų, nors rinkoje sandoriai paprastai atnaujinami kiekvienais metais – rašo Vokietijos logistikos portalas DVZ. Čia turima omenyje sandorius, pasirašytus tarifams, kurie sudaro net 50 proc. dabartinių tarifų neatidėliotinų atsiskaitymų rinkoje.

Tai nėra naujovė. Panaši kryptis buvo pastebėta pavasarį, kai dėl Sueco kanalo sublokavimo, tarifai iš naujo pradėjo žaibišku greičiu auti, nors vasario mėnesį jie buvo laikinai stabilizavęsi.

Jau tada Kimas Pedersenas, globalių pardavimų ir marketingo Maerske vadovas, portalui JOC.com pasakė, kad vis daugiau danų įmonės klientų pasirašo sandorius, kuriuose tarifai tikslinami ne kiekvienais metais, kaip tai įprastai daroma, bet „kas dvejus, trejus, penkerius ar net dešimt metų“.

Ilgalaikis indeksas XSI, paskelbtas Xeneta analitikų, tiriantis jūrų frachto sandorių tarifus, rugsėjį išaugo 3,2 proc., lyginant su praėjusiais metais, ir pasiekė 211,4 punktų. Jau devintą mėnesį iš eilės indeksas auga ir šiuo metu jis 9,5 proc. didesnis nei prieš metus. Nuo pat 2021 m. pradžios XSI indeksas išaugo daugiau nei 86 proc.

Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais užfiksuoti nedideli, vieno skaitmens padidėjimai. Tačiau liepą indeksas išaugo net 28,1 proc. Tai buvo taip pat staigaus neatidėliotinų tarifų padidėjimas – dėl neatliktų mokėjimų, ryšium su Sueco kanalo sublokavimo pasekmėmis, taip pat dėl kelių gamyklų Kinijoje uždarymo dėl pasikartojusios pandemijos. Tuo metu sumažinta taip pat Yantian terminalo veikla Shenzheno uoste.

Nestebina tai, kad dėl nuolatinių trukdžių tiekimo grandinėse ir ilgesnio laiko, per kurį prekė nukeliauja pas gavėjus Europoje, daugelis ekspeditorių ir importuotojų nusprendžia užsigarantuoti sau pristatymus, pasirašydami sandorius. Šį kelią pasirenka vietoje nuolatinės kovos dėl vietos laive.

Tačiau tokių ilgalaikių įsipareigojimų gali imtis iš esmės tik didžiausi ekspeditoriai ir importuotojai. Natūralu, kad laivų savininkai siekia apsisaugoti ir nori dirbti su rimtais žaidėjais. Galiausiai tai gali reikšti, kad mažieji ekspeditoriai ir importuotojai nepajėgs kovoti su rinkos gigantais ir tokiu būdu bus nustumti į neatidėliotinų atsiskaitymų rinką. Tokiu atveju jiems teks susidurti su žaibišku greičiu augančiais tarifais. Be to, jiems teks nuolat gyventi nežinioje, ar pavyks laiku rezervuoti vietą laive.

Būtinybė – išradimo motina

Įdomu tai, kad tuo metu, kai transportavimo pajėgumas per mažas, įmonės stengiasi įvairiausiais būdais užtikrinti savo kroviniams vietas laive. Ilgalaikiai sandoriai, tai gana populiarus sprendimas. Išskirtinį variantą pasirinko „Coca-Cola“. Gėrimų gamintojas išnuomojo tris balkerius (kiekvieno iš jų krovumas – 35 tūkst. t.)

Logistika pagal sutartis atsigavo po pandemijos

Analitinė įmonė Transport Intelligence (TI) praneša, kad per pirmus šių metų šešis mėnesius pasaulinės logistikos pagal sutartis rinkos vertė išaugo 10,9 proc., lyginant su praėjusiais metais. Tiesa, TI specialistai numatė, kad rinkos augimo tempas šiek tiek sulėtės antroje metų pusėje, vis dėlto 2021 m. pabaigoje jie tikisi 8,4 proc. padidėjimo pasaulio mastu. Pagal jų paskaičiavimus, šios rinkos vertė pasieks 237,5 mlrd. eurų – 4,8 proc. daugiau nei priešpandeminių 2019 m. pabaigoje.

Šis augimas fiksuojamas dėl pandemijos apribojimų naikinimo ir ekonomikos atsigavimo Europoje bei Šiaurės Amerikoje. Dėl vyriausybių skiriamų paramos programų išaugo tų kontinentų gyventojų vartojimas ir tuo pačiu – prekių iš Azijos paklausa. TI analitikų teigimu, būtent Azijos regionas užfiksuos sparčiausią logistikos pagal sutartis rinkos vertės augimą – 9,5 proc., lyginant su 2020 m. Tuo tarpu Šiaurės Amerikos rinka išaugs 8,4 proc., lyginant su praeitais metais, o Europos – 7,5 proc.

Paantraštės