TransInfo

Logistika 4.0 praktikoje, t.y. mobilieji robotai transportuoja dalis

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

SEAT gamykloje Martorelyje (miestas Katalonijoje, Ispanijoje) yra 125 mobilieji robotai. Jie transportuoja beveik 24 tūkst. dalių per dieną, pervažiuojant apie 436 tūkst. km.

Remiantis Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros konferencijos ataskaita, visame pasaulyje naudojama apie 2 mln. pramoninių robotų. Beveik pusė jų yra tik trijose šalyse: Vokietijoje, Japonijoje ir Jungtinėse Valstijose. Tai per mažas kiekis, kad kalbėti apie revoliuciją – teigia mokslininkai.

Dar vienas vaizdas atsiranda iš McKinsey analizės, pagal jos prognozes pačioje gamybos pramonėje beveik du trečdaliai darbo laiko gali būti automatizuota. Robotais pagrįstas transportas palengvina ir optimizuoja gamyklose dirbančių žmonių darbą ir gali sutrumpinti gamybos laiką ketvirtadaliu.

SEAT nuotr.

Logistikos automatizavimas ir robotizavimas

Įrodymu, kad intralogistikoje automatizavimas ir robotika vis labiau populiarėja, yra AGV tipo transporto priemonės. Gali, pavyzdžiui, transportuoti komponentus iš sandėlio į surinkimo zoną. Gali labai palengvinti pagrindines operacijas, susijusias su „just-in-time“ ir „just-in-sequence“ produkcija, taip pat optimizuoti logistikos srautus gamykloje, pagerinti sandėlių valdymą.

Jie yra universalūs, gali transportuoti įvairius produktus, gali dirbti visą parą, praktiškai be pertraukų. Vežimėliai gali būti naudojami aplinkose, kuriose higienos, sanitarinės, mikrobiologinės ar temperatūros sąlygos neužtikrina pilnos operatoriaus apsaugos.

SEAT nuotr.

AGV (Automated Guided Vehicles – automatizuotai vairuojamos transporto priemonės) konstrukcijos sprendimai yra tarp savęs panašūs. Jie apima vedimo sistemą (magnetinė juosta); kontrolės sistemą (žymekliai) ir energijos tiekimą (akumuliatoriai). Transporto priemonės turi didelę apsaugos sistemą, lazeriniai jutikliai gali būti tiksliai programuojami, priklausomai nuo kliūčių išdėstymo konkrečioje patalpoje.

Vežimėliuose taip pat įdiegti krovinio aptikimo jutikliai. Kiekvienu atveju raktas į efektyvumą priklauso nuo naudojamos kontrolės sistemos, o galimybė atlikti darbo kelio konfigūraciją yra pagrindinis veiksnys, lemiantis šių „transporto robotų“ plitimą. Kontrolės sistema gali stebėti visą informaciją apie vežimėlių padėtį ir būklę bei gamybos sistemos siunčiamus užsakymus.

SEAT nuotr.

Gamyklų ir gamybos modernizavimas

Tai sprendimai, kuriuos neseniai pradėjo naudoti SEAT. Šioje kompanijoje veikianti „Easy Mobility Team“, dirbanti su naujais sprendimais, automobilių gamykloje įdiegė nepilotuojamas mašinas.

Mobilieji robotai Martorelio gamykloje juda 40 įmontuotų grindyse nustatytų magnetinių kelių. Kiekvieno maršruto įveikimas užtrunka nuo 1 iki 7 minučių. Per šį laiką robotai naudoja valdymo sistemas ir automatiškai sulėtiną greitį posūkiuose, kad neprarastų stabilumo transportuojant sunkius krovinius ir išlaikytų saugų atstumą.

Robotai nuskaito brūkšninį kodą, kad įsitikintų, jog jie gabena tinkamą dalį. Tada jutiklio dėka atidaromos sandėlio durys, leidžiant mašinoms atlikti patikėtas užduotis.

Štai kaip savo darbo dieną pradeda robotai, reguliariai prasilenkia su kitais robotais ir 7 tūkst. gamykloje dirbančiais darbuotojais, ritmu panašiu į visiškai sinchronizuotą mechanizmą. Automatiniai robotai transportuoja variklius, pavarų dėžes, amortizatorius ar langų stiklus, o kiekvieno jų apkrova siekia 1,5 t.

Kiekvienais metais robotai įveikia daugiau kaip 436 tūkst. km, t.y. maršrutą maždaug trečdaliu ilgesnį už atstumą tarp Žemės ir Mėnulio. Judant iš anksto nustatytais maršrutais, kamerų sistemos (360 laip.) dėka, mašinos žino, kada sustoti raudonoje šviesoje, ir kai kelyje aptinka darbuotoją. Jie suderinti su „pėsčiųjų“ judėjimu gamyklų salėse ir garantuoja jų saugumą dėka įspėjimų, kuriuos skleidžia lazerio skenavimo žibintai.

Valdymas vyksta nuotoliniu būdu. Penki darbuotojai iš kontrolės patalpos konfigūruoja ir prireikus nuotoliniu būdu keičia AGV transporto robotų kelio nustatymus.

Centralizuoto serverio užduotis – rinkti informaciją iš kiekvienoje robote įdiegtos programinės įrangos, o jų tiksli vieta rodoma skaitmeninio simbolio, matomo ekrano ekrane, forma. Žalia šviesa rodo jų pilną našumą; oranžinė šviesa reiškia sustojimą dėl kliūties arba baterijos įkrovimą. Sistema taip pat aptinka galimas technines problemas ir gali jas nedelsiant išspręsti.

SEAT nuotr.

Paantraštės