TransInfo

Logistyka 4.0 w praktyce. Automaty z “arktycznymi” temperaturami coraz częściej trafiają do magazynów i dystrybutorów leków

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Magazyny branży farmaceutycznej muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymagania odnośnie warunków przechowywania, kompletacji i dystrybucji produktów aptecznych. Przeczytaj cały tekst i dowiedz się, jak regały windowe Lean-Lift oraz automatyczny regał karuzelowy Rotomat pomogły spełnić te wymagania w jednym z międzynarodowych koncernów.

Pozostało 90% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Magazyny branży farmaceutycznej muszą spełniać bardzo restrykcyjne wymagania odnośnie warunków przechowywania, kompletacji i dystrybucji produktów aptecznych. Wymogi magazynów farmaceutyków wiążą się to nie tylko z obowiązkiem utrzymania właściwej temperatury i wilgotności powietrza w miejscu ich składowania, ale i koniecznością przechowywania poszczególnych grup środków w odrębnych strefach (środki kontrolowane, np. psychotropowe, substancje łatwopalne, leki przeterminowane itd.). Sposobem na bezpieczne składowanie produktów farmaceutycznych są: automatyczne regały windowe i karuzelowe.

Automatyczne systemy magazynowe wyposażone są w system kontroli temperatury i wilgotności powietrza oraz kontroli dostępu do składowanych produktów. Chronią środki farmaceutyczne przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, uszkodzeniem czy dostępem osób nieuprawnionych.

Automatyczne regały wysokiego składowania pozwalają na magazynowanie leków w temperaturze do minus 80 st. C

Firma Medicare jest jednym z założycieli i członków Organizacji Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych, przedstawiciela rynku hurtowni farmaceutycznych w Polsce. Właśnie w Medicare zdecydowano się wdrożyć dwa automatyczne regały windowe Lean-Lift o wys. 5,5 m. Okna dostępowe umieszczono w górnej części regałów, co umożliwia ich obsługę bezpośrednio ze znajdującej się tuż obok antresoli.

Zastosowanie automatycznych regałów wysokiego składowania z systemem wskazywania lokalizacji produktu praktycznie wyeliminowało błędy w kompletacji, skróciło jej czas i zwiększyło pojemność magazynu dystrybucyjnego

Obecnie na 20 m.kw. magazynu mieści się aż 300 m.kw. powierzchni składowania. Każdy z regałów regał Lean-Lift został wyposażony w 56 półek (każda o rozmiarach 3260 x 825 mm), o nośności 180 kg. Łączny udźwig to 20 t.

Automatyczne rozwiązanie zdecydował się zastosować również jeden z międzynarodowych koncernów farmaceutycznych, instalując w swym centrum dystrybucyjnych 5 zautomatyzowanych systemów składowania: 3 regałów automatycznych Lean-Lift i 2 systemów Multi-Space.

W fabryce tego koncernu produkuje się rocznie ponad 80 mln opakowań farmaceutyków. Kluczowe problemy dotyczyły dotąd kompletacji zamówień ze względu na ich wielkość i różnorodność. Dzięki automatyzacji udało się też zmniejszyć powierzchnię składowania do zaledwie kilku metrów kwadratowych.

Automatyczne systemy składowania sprawdzają się też w przypadku hurtowni farmaceutycznych, ale również aptek indywidualnych i sieciowych czy internetowych, także w sytuacji gdy trzeba zapewnić kontrolowane warunki przechowywania medykamentów, m.in. niskich temperatur i określonego poziomu wilgotności powietrza. .

W jednej z tego rodzaju placówek, wraz z trzema regałami windowymi znalazł ostatnio zastosowanie regał karuzelowy. Wszystkie razem mieszczą 44 tys. produktów.

System kontroli dostępu chroni środki przed niekontrolowanym pobieraniem. Wszystkie operacje są rejestrowane i mogą być śledzone przez wybranych pracowników. Określone kategorie leków mogą być przypisane do konkretnych osób i tylko im udostępniane.

 

Fot: youtube.com/LEAN-LIFT

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi