TransInfo

123RF/PICSEL

Nežinoma Kinijos investicijų Europoje ateitis. 2022 metais Kinijos investicijų srautas į Europą buvo mažiausias per dešimtmetį

ES lyderiai tebėra susiskaldę dėl politikos Kinijos atžvilgiu - tik kai kurios šalys pasisako už ekonominių santykių su Kinija stiprinimą. Jaučiamas spaudimas vėl ratifikuoti ES ir Kinijos visapusišką investicijų susitarimą (CAI).

Vidutinis skaitymo laikas 2 minutės

Prisiminkime, kad CAI ratifikavimo procesas buvo sustabdytas 2021 m., Kinijai įvedus sankcijas penkiems Europos Parlamento nariams. Remiantis pranešimais spaudoje, šiandien už susitarimo atnaujinimą pasisako Vokietijos kancleris Olafas Scholtzas ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Dėl to, kad Kinija palaiko agresyvią Rusijos politiką Europoje, vargu ar artimiausiu metu įvyks proveržis CAI byloje, informuoja Lenkijos ekonomikos instituto (PIE) analitikai. Derybos dėl CAI tęsiasi nuo 2013 m. Per tą laiką tarptautinė aplinka ir Kinijos vidaus bei ekonominė politika iš esmės pasikeitė. CAI derybų užbaigimas 2020 m. įvyko Xi Jinpingo griežtėjančios ekonomikos kontrolės sąlygomis.

Ekspertai skaičiuoja, kad ES sutikimas dėl tam tikrų nuolaidų, neturint teisinių instrumentų, užtikrinančių ES susitarimo įgyvendinimą, gali įstumti ES įmones, ypač iš Vokietijos, Prancūzijos ir Nyderlandų, kuriose veiklą vykdo didžiausi investuotojai Kinijoje, į keblią padėtį.

ES prekybos rūmų Kinijoje atlikto tyrimo duomenimis, daugiau nei 50 proc. šioje šalyje veikiančių ES įmonių skundžiasi, kad verslo aplinka pernelyg priklausoma nuo politinių sprendimų. Taip pat kyla rimtų abejonių dėl CAI nuostatų dėl ginčų sprendimo mechanizmų ir Tarptautinės darbo organizacijos standartų laikymosi veiksmingumo.

„Kinija dvišalius ekonominius santykius traktuoja instrumentiškai, subordinuodama juos politiniams tikslams. Didėjant jos ekonominei galiai, Kinija naudojasi vis didėjančiu gebėjimu daryti spaudimą užsienio vyriausybėms ir taip gali pažeisti ekonominius susitarimus. Pavyzdžiui, Pekinas įvedė neformalų prekybos embargą Lietuvai atidarius Taivano atstovybę Vilniuje“, informuoja PIE analitikai.

„Rhodium Group“ duomenimis, 2022 metais Kinijos tiesioginių užsienio investicijų į Europą kiekis buvo mažiausias nuo 2013 metų. Kinijos investicijos daugiausia buvo nukreiptos į Prancūziją, Vokietiją ir Didžiąją Britaniją. Europa tapo svarbia Kinijos elektrinių transporto priemonių gamintojų vieta – Kinijos elektrinių baterijų gamintojai daugiausia investavo trijose minėtose šalyse.

PIE.NET.PL

Paantraštės