TransInfo

Fot. AdobeStock/hedgehog94

Ostatnie dni na złożenie istotnych oświadczeń przez przewoźników

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przypomina o ważnej formalności, na którą przewoźnicy mają jeszcze niecałe cztery tygodnie.

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Biuro ds. Transportu Międzynarodowego GITD informuje, że zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego przedsiębiorca ma obowiązek przedstawienia co roku:

  1. oświadczenia o liczbie osób zatrudnionych, w tym osób, o których mowa w pkt 2, na dzień 31 grudnia poprzedniego roku, bez względu na formę zatrudnienia;
  2. informacji o średniej arytmetycznej liczby kierowców zatrudnionych, bez względu na formę zatrudnienia, wykonujących operacje transportowe w roku poprzedzającym obowiązek złożenia informacji.

Pozostało 72% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Termin składania oświadczeń za rok 2023 upływa 31 marca 2024 r.

Jeśli adresatem oświadczenia jest GITD (zezwolenie wydane przez GITD, nie zostało przekazane do starostwa) wniosek należy złożyć poprzez dedykowany formularz za pomocą platformy ePUAP. Wniosek znajduje się pod adresem: https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/motoryzacja-i-transport/ewidencje-i-transport-miedzynarodowy/oswiadczenie-przedsiebiorcy-o-liczbie-osob-zatrudnionych-w-przedsiebiorstwie-kreptd-

Przy wypełnianiu formularza ePUAP należy wskazać, że dane dotyczą roku 2023 (wybrać z listy rozwijalnej rok 2023) oraz podpisać oświadczenie podpisem elektronicznym na platformie ePUAP” – przypomina GITD.

Ponadto GITD zwraca uwagę, że oświadczenie należy złożyć jeżeli firma ma ważne zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Powinno ono zostać złożone w oryginale, tj. za pośrednictwem elektronicznego formularza ePUAP (formularz wysłany bezpośrednio z platformy ePUAP).

Prosimy nie przesyłać wypełnionych oświadczeń z platformy ePUAP na skrzynki e-mail GITD oraz wieloma różnymi środkami komunikacji odnośnie tego samego oświadczenia” – apeluje GITD.

Inspektorat wyjaśnia, że w przypadku gdy oświadczenie składa osoba posiadająca pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia w imieniu przedsiębiorcy (podpisuje oświadczenie), należy dołączyć upoważnienie w oryginale oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Adres do przesłania oświadczenia to adres organu dysponenta danych – do organu wydającego zezwolenie. 

W oświadczeniu należy uwzględnić osoby zatrudnione bez względu na formę/umowę zatrudnienia/zlecenia, natomiast jednoosobowe działalności gospodarcze, jeśli posiadają ważne zezwolenie, również zobowiązane są do złożenia oświadczenia. 

Dla działalności, w których właściciel jest także kierowcą, właściciel uwzględnia siebie zarówno w pozycji dotyczącej osób zatrudnionych jak i w średniej arytmetycznej kierowców. W oświadczeniu należy ująć również kierowców (kierowca może być przedsiębiorcą), z którymi przedsiębiorca zawiera umowę (bez względu na formę zatrudnienia)” – precyzuje GITD w oficjalnym komunikacie.

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi