TransInfo

Kaip elgtis esant dideliems karščiams? Patarimai sunkvežimių vairuotojams

Vidutinis skaitymo laikas 5 minutės

Dideli karščiai tai rimta problema kiekvienam vairuotojui profesionalui. Deja, šių metu vasara, panašiai kaip ir pernai, yra labai karšta. Esant tokioms sąlygoms, vairavimas tampa dar labiau stresuojantis ir pavojingas. Todėl Vokietijos automobilininkų klubas ADAC parengė patarimus profesionaliems vairuotojams, kaip pasirūpinti sveikata itin karštomis dienomis.

Karštas oras yra pavojingas visiems žmonėms. Juolab, kai žmogus daug skysčių, kas būdinga ypač profesionaliems vairuotojams. Pažiūrėkite 10 ekspertų patarimų vairuotojams, kaip elgtis trasoje esant dideliems karščiams.

  1. Susikaupimas vietoj rutinos

Profesionalūs vairuotojai tai apmokyti specialistai už vairo, o visi kiti – tai geriausiu atveju apmokyti „neprofesionalai“. Net jei kartais yra sunku, profesionalūs vairuotojai turi išlaikyti „šaltą galvą”. Net ir kritinėse situacijose, nes tai jie dažnai vairuoja 40-tonų transporto priemones ir prisiima didesnę atsakomybę.

  1. Venkite išsiblaškymo

Planšetiniai kompiuteriai, žurnalai ir mobilieji telefonai nėra leidžiami už vairo.

  1. Esate tuo, ką valgote

Angliavandeniai skatina susikaupimą, o dėl per sunkių, riebių ir didelių patiekalų galite jaustis pavargę. Lengvas maistas, daug vaisių, mažesnės porcijos bei pakankamai skysčių – puikiai tinka esant aukštai temperatūrai. Užkandžiai, kurių sudėtyje yra angliavandenių, pavyzdžiui, grūdų dribsniai su jogurtu, vaisiai su varške arba pasukomis, javainių batonėliai, džiovinti vaisiai, riešutai arba rupių miltų duona su medumi.

Prakaitavimas, jei organizme yra per mažai skysčiu taip pat greitai sukelia nuovargį, galvos skausmą ar koncentracijos stoką, o dėl to – reakcijos sulėtinimą. Profesionalūs vairuotojai karštomis dienomis turėtų gerti tris litrus skysčio. Vanduo arba vanduo su citrina, nesaldinta arbata papildys mineralines atsargas ir užkirs kelią problemoms, susijusioms su kraujotaka.  Tačiau reikia laikytis atokiau nuo šaldytų gėrimų – jie ne tik sukelia pilvo skausmą, bet atvėsina tik trumpam ir netgi didina prakaitavimą, nes organizmas turi subalansuoti didelį temperatūros skirtumą.

  1. Pakankamai miego

Profesionaliems vairuotojams ekstremalios temperatūros kartu su intensyviu judėjimu, reiškia didelę organizmo apkrovą. Šiluma ir blogas miegas neigiamai veikia koncentraciją, ir tuo pačiu labai didina nelaimingų atsitikimų riziką. Todėl labai svarbu pakankamai miegoti (septynias valandas per dieną). Pirmieji mieguistumo simptomai yra deginimo pojūtis akyse, dažnas mirksėjimas. Tai ženklas, kad atėjo laikas pertraukai.

  1. Teisingai nustatykite oro kondicionierių

Per žema temperatūra kabinoje atneša tik trumpą palengvėjimą, o ilgainiui net gali sukelti kraujo apytakos sutrikimų. Oro kondicionierius turi būti nustatomas ne daugiau kaip šešių laipsnių skirtumu nuo lauko temperatūros. Prieš pradedant maršrutą, verta pravėdinti kabiną.

  1. Šalta kabina

Jei neįmanoma išvengti stovėjimo saulėje, gali būti naudinga papildoma apsauga, t. y. saulės spindulius atspindintis kilimėlis priekiniam stiklui. Įsiminkite, kad nenaudoti drėgnų servetėlių stiklui  – jos tik padidina drėgmę, todėl jaučiama temperatūra kabinoje padidėja.

Verta naudoti specialius gaivinančius purškiklius ir kūno aušinimo kremus, o marškinėlius prieš dėvint galima atvėsinti šaldytuve.  Iškrovimo metu rekomenduojama naudoti šviesius galvos apdangalus.

  1. Stebėkite savo organizmą

Jei svaigsta galva, pykina ar jaučiate galvos skausmus, sustokite, suraskite pavėsį, išgerkite vandens. Jei simptomai yra stiprūs ir išlieka, iškvieskite gydytoją. 

  1. Esant karščiams, pasirūpinkite taip pat padangomis

Vasarą, ypač karštu oru, nepamirškite apie tinkamą slėgį padangose. Aukštoje temperatūroje padangos tampa minkštesnės, kontaktinis paviršius didėja ir jos greičiau susidėvi. Jei slėgis yra per mažas, padangos išleis orą. Tada jos gali perkaisti ir sprogti arba užsidegti. Todėl prieš pradėdami maršrutą kruopščiai patikrinkite, ar padangos nėra sugadintos: išsipūtimas, įbrėžimai, pūslės.

Be to, ne rečiau kaip kas dvi savaites vairuotojas turi patikrinti padangos pripūtimo slėgį, esant  „šaltoms“ sąlygoms (įskaitant atsarginį ratą).

  1. Tinkama reakcija į padangų sprogimą

Jei, nepaisant visų atsargumo priemonių, padanga sprogsta, išlaikykite ramybę ir kuo greičiau pradėkite stabdymą. Jis neturėtų būti staigus. Transporto priemonė turi būti stabdoma palaipsniui.

Skirtingai nuo galinės padangos, padangos pažeidimas vairavimo ašyje dažnai jaučiamas greičiau. Tuomet transporto priemonę vis sunkiau vairuoti – jei traukia į dešinę, sugadinta yra padanga dešinėje pusėje, jei į kairę – kairėje. Taip pat tokiu atveju kuo greičiau sustokite (stabdykite laipsniškai), ir patikrinkite padangas.

  1. Tinkamas elgesys padangų užsidegimo atveju

Kai padanga užsidega, pirmoji taisyklė – „nekelti pavojaus žmogaus gyvybei“. Dvigubų padangų atveju važiuokite su įjungtais avariniais žibintais tol, kol deganti padanga atsiskirs nuo ratlankio. Laikykite  saugų atstumą nuo kitų transporto priemonių. Tačiau svarbu nesustoti staiga, nes tai gali sukelti gaisro plitimą į visą sunkvežimį. Po padangos atsiskyrimo, sustabdykite transporto priemonę ant avarinės juostos, apsaugokite avarijos vietą, atjunkite vilkiką ir palikite jį maždaug 20 m. atstumu.

Gaisrą pradiniame etape paprastai galima užgesinti naudojant standartinį šešių kilogramų gesintuvą. Tačiau atminkite, kad būtina kuo greičiau, pageidautina važiuojant, pranešti ugniagesiams. Svarbu išsamiai pateikti transporto priemonės padėtį ir informaciją apie krovinį, ypač jei tai yra pavojingi kroviniai.

Trans.INFO nuotr.

Paantraštės