TransInfo

Protekcionizmas ar savo rinkos apsauga? Tulūzos teismas skelbs sprendimą lietuviškų įmonių ir URSASAF byloje

Vidutinis skaitymo laikas 2 minutės
|

28.09.2018

Spalio 2 dieną Tulūzos apeliacinis teismas skelbs sprendimą lietuviškų bendrovių ir Prancūzijos socialinio draudimo fondo URSASAF byloje. Teisminis ginčas kilo pastarajam priskaičiavimus šimtatūkstantines nepriemokas už Lietuvos vežėjų vykdytą veiklą 2013-2014 metais.

Pasak “Linavos”, po Prancūzijos darbo inspekcijos patikrinimo net septynios Lietuvos vežėjų bendrijos buvo užregistruotos SIREN registre kaip šios šalies socialinių mokesčių mokėtojos. Lietuviai tvirtina net nebuvę informuoti apie pasikeitusį jų statusą, nors pagal galiojančius teisės aktus registracija galima tik pateikus prašymą.

Sankcijų sulaukusioms įmonėms toks Prancūzijos tarnybų elgesys absoliučiai nesuprantamas, kadangi nei jų registracijos, nei buveinių adresai nepasikeitė – jos, kaip buvo lietuviškos įmonės, taip ir liko. Vežėjai registruoti Lietuvoje, čia moka mokesčius, kaip įprasta teikia paslaugas Europos Sąjungos šalyse.

Suprasdama precedento keliamą grėsmę, „Linava“ kreipėsi į Užsienio reikalų ministerijas ir Europos Komisiją. Taip pat asociacija įsitraukė į teisminius procesus trečiuoju asmeniu.

„Mūsų įsitikinimu, pažeidžiamas Europos Sąjungos Laisvės teikti paslaugas principas, aiškiai reglamentuojantis juridinių asmenų teisę teikti paslaugas kitoje valstybėje narėje. Tikimės, kad teismas išgirs mūsų argumentus ir nebus pasikėsinta į pamatines ES vertybes, užtikrinančias laisvą asmenų, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimą“, – teigė „Linavos“ sekretorius transporto politikai Tomas Garuolis.

Dirbtinės barjeros?

Vienos iš Prancūzijos socialinio fondo akiratyje atsidūrusios įmonės – UAB „Lagera“ direktorius Gintautas Ašakėnas mano, kad toks šios šalies institucijų elgesys gali būti aiškinamas siekiu apsaugoti savo rinką. Tai panašu į protekcionizmą, siekį dirbtinai riboti kitų šalių vežėjus ir taip sudaryti palankesnes sąlygas savoms kompanijoms“.

„Tai jau ne pirmas atvejis, kai ES senbuvės dirbtinais barjerais bando stabdyti Lietuvos ir kitų Rytų Europos šalių vežėjus. Mūsų įmonės yra lanksčios, veikia efektyviai, greitai reaguoja į iššūkius, natūralu, kad joms gerai sekasi visoje Europoje. Apmaudu, kad vietoj sąžiningos konkurencijos dėl kurios laimi vartotojai visoje ES, vis dažniau matome biurokratines, administracines kliūtis, ES idėjai prieštaraujantį protekcionizmą. Šioms grėsmėms įveikti reiks ne tik vežėjų bendruomenės susitelkimo, bet ir mūsų valdžios institucijų dėmesio“, – sako „Linava“ generalinis sekretorius Mečislavas Atroškevičius.

Šaltinis: Linava, Pixabay.com nuotr.

Paantraštės