TransInfo

Fot. UTA

Operator kart paliwowych oferuje narzędzie do zarządzania flotą

UTA, operator kart paliwowych i serwisowych rozszerzył swoje portfolio usług cyfrowych o SmartConnect - telematyczne rozwiązanie, ułatwiające zarządzanie flotą. Narzędzie powiązano z urządzeniem pokładowym UTA One, interoperacyjnym urządzeniem do poboru myta w Europie. Łącznie pozwala to na połączenie zalet usługi telematycznej i usługi rozliczania opłat drogowych.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

SmartConnect ma zapewnić firmom spedycyjnym i transportowym stałą łączność ze swoją flotą, na terenie Europy. Obsługa jest prosta. Za pomocą lokalizacji GPS można określić pozycję i trasę każdego pojazdu, a także ocenić, jak długo będzie trwała podróż do wyznaczonego celu. Przy pomocy jednego przycisku można uzyskać szczegółowe raporty dotyczące poszczególnych pojazdów. W tym celu wystarczy wczytać punkty akceptacji UTA do urządzenia nawigacyjnego lub bezpośrednio do UTA SmartConnect.

System rejestruje informacje o aktywności pojazdów, np. przebytą trasę czy zużycie paliwa. Automatyczne powiadomienia pozwalają zarządzać tankowaniem. Wskazuje też najbliższe stacje paliw, na których kierowcy mogą korzystnie tankować z kartą UTA. 

Zalet jest więcej. Telematyka informuje o utrudnieniach w ruchu (np. o wypadkach drogowych), co umożliwia wybranie alternatywnej trasy i wcześniejsze poinformowanie odbiorcy towarów o możliwym opóźnieniu. Już w pakiecie podstawowym poza informacją o położeniu pojazdów i informacjami o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym (w tym informacje dotyczące zatorów komunikacyjnych oraz przebytych tras), przekazywane są dane na temat POI (point of interest). Dostępne są też aktualne dane o opłatach drogowych i ETA, jak również szczegółowe raporty dotyczące pojazdu i czynności kierowcy, plan przeglądów.

SmartConnect zwiększa efektywność zarządzania flotą zwłaszcza pod kątem logistyki. Połączenie inteligentnego rozwiązania telematycznego i usługi poboru opłat drogowych, zawarte w jednym urządzeniu działającym w całej Europie sprawia, że mobilność staje się wygodniejsza i bardziej opłacalna – mówi Carsten Bettermann, CEO UTA. 

Na liście kluczowych korzyści dostawcy systemu wymieniają: zwiększoną przejrzystość (obserwacja pozycji i tras pojazdów danej floty), a także większą pewność (aplikacja zapisująca i przeglądająca czynności prowadzenia pojazdu, w tym trasy przebyte przez kierowców ułatwia terminową dostawę towaru). Śledzenie w czasie rzeczywistym pozwala też na obserwację dostępności towarów, po to aby w istocie zarządzać łańcuchami dostaw i planowaniem produkcji.

Tagi