TransInfo

Faire Mobilität

Sunkvežimių vairuotojų iš Rytų Europos problemos ir atlyginimai Vokietijoje

Sunkvežimio vairuotojo profesija yra sunki ir pavojinga. O vairuotojai iš Vidurio ir Rytų Europos, dirbantys Vakaruose, susiduria su papildomais sunkumais.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Europos transporto įmonės noriai įdarbina vairuotojus iš buvusių SSRS šalių: Ukrainos, Baltarusijos, Kirgizijos, Kazachstano, Uzbekistano, Moldovos. Tačiau kuo skiriasi vežėjų požiūris į ES vairuotojus ir „kviestinius“ specialistus?

„Faire Mobilität“ („Sąžiningas mobilumas“) projektas, kontroliuojantis sąžiningų darbo sąlygų ir tinkamo darbo užmokesčio užtikrinimą Vokietijoje, FNV Vakbond (Nyderlandai) ir ITF atstovai – Tarptautinė transporto darbuotojų federacija nusprendė vietoje išsiaiškinti „kam gera gyventi kelyje“. Ir paklausė pačių vairuotojų.

Kaip paaiškėjo, sunkvežimių vairuotojai gauna atlyginimą, tačiau be viršvalandžių. O sumos apskaičiuojamos taip, kad darbdaviui būtų naudinga. 

„Nepaisant Mobilumo paketo, niekas iš tikrųjų nepasikeitė”, – aiškina René Reinert. „Kodėl visos kitos Vakarų Europos šalys susivaldo, o Vokietija – ne?“

„6 metus dirbau tikrose Vokietijos įmonėse”, – pasakoja Saulius Nausėda. „Ir pasakysiu jums, daugiau manęs ten nepamatysite. Beje, dabar dirbu sau, o sunkvežimio registracija lietuviška“.

Tačiau ne tik Vokietijos įmonės gyvena savo darbuotojų sąskaita. Daugelis vežėjų iš Rytų Europos persikėlė. Bet kartu perkėlė į federalines žemes taip pat ir savo darbo būdą. Net ir samdydami vairuotojus iš ES šalių, ypač Lenkijos, Rumunijos, Lietuvos, jie dirba senuoju būdu, nesilaikant taisyklių. Daugelis sunkvežimių vairuotojų kelyje būna mėnesį ar du. Ir jie dažnai miega savo automobilių kabinose. Tiesa, buvo ir tokių, kurie stojo už savo darbdavius. 

„Nedarykite mūsų darbdavių tokiais blogais žmonėmis, mes nesame vergai”, – atsako Agneška Lyskava-Ziober. „Daugelis vairuotojų nenori persijungti į kitą sistemą. Kai kurie iš jų (nors dirba, pavyzdžiui, Lenkijoje) net neturi nuomojamų butų. Jie nori ilgam pasilikti savo sunkvežimiuose”.

Kalbant apie atlyginimus, čia irgi nėra vieno tarifo. Sunkvežimių vairuotojai per dieną vidutiniškai uždirba 50–70 eurų. Kai kurie vairuotojai gali pasigirti didesniais tarifais: 80-90 eurų. Tačiau, pavyzdžiui, Nyderlanduose, Prancūzijoje ir Danijoje sunkvežimių vairuotojų valandinis atlyginimas yra daug didesnis.

„Vairuotojas uždirba pinigus tik tada, kai automobilis važiuoja”, sako Frankas Baumas. „Kitu atveju jis negauna nė cento“.

Be to, visas sektorius kenčia nuo nesąžiningų vežėjų. Transporto įmonės, kurios laikosi visų taisyklių ir reglamentų, nelabai gali sau leisti mokėti kvalifikuotiems darbuotojams tinkamą atlyginimą ir pasiūlyti tinkamas darbo sąlygas. Bet, pavyzdžiui, Ukrainos vairuotojai neturi išeities. Savo šalyje bet kokiu atveju jie būtų gavę perpus mažiau. Todėl jie sutinka dirbti sunkų darbą už bet kokius jiems pasiūlytus pinigus.

Paantraštės