Anglia, Szkocja i Walia wprowadziły surowsze stawki mandatów za używanie komórki za kierownicą.
Zgodnie z nowymi przepisami kierowca samochodu ciężarowego zapłaci 200 funtów (około 1000 zł) i otrzyma 6 punktów karnych.
Jeśli sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, musi liczyć się z mandatem w wysokości nawet 2500 funtów, czyli ponad 12 000 zł. W przypadku osobówki kara wynosi 1000 funtów, czyli 5000 zł.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pojazd jest bezpiecznie zaparkowany na parkingu – wtedy można bez obaw skorzystać z telefonu.
Foto: pixabay.com/Kaz







![Darmowy telefon już nie wystarcza. Kierowcy chcą zupełnie innych benefitów [Zawód: kierowca]](https://cdn-trans.info/uploads/2026/06/9f0a1dcef2ee5234a44d3e96c3f-1024x683.webp)


