Projekt stulecia gotowy do próbnej eksploatacji. Nowym tunelem kolejowym przez Alpy pojadą pierwsze pociągi

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Pod koniec roku ma zostać uruchomiony kolejowy tunel bazowy Ceneri. Tym samym ukończony zostanie projekt stulecia – nowe połączenie kolejowe przez Alpy. W przypadku transportu towarowego oznacza to krótszy czas transportu i niższe koszty.

Tunel bazowy Ceneri ma długość 15,4 km i prowadzi z Camorino w pobliżu Bellinzony do Vezia nieopodal Lugano. 4 września budowniczy tunelu AlpTransit Gotthard AG (ATG) przekazał obiekt operatorowi SBB, co pozwoli. rozpocząć próbną eksploatację pociągów towarowych i pasażerskich. Potrwa ona do zmiany rozkładu jazdy 13 grudnia 2020 r., gdy uruchomiona zostanie eksploatacja komercyjna.

Tunel bazowy Ceneri Base jest ostatnim elementem Nowej Alpejskiej Trasy Kolejowej (NEAT). Dzięki trzem nowym tunelom bazowym przez Alpy i rozszerzeniu tras dojazdowych, północ i południe Szwajcarii oraz Europy zostaną połączone. Tunel bazowy Lötschberg działa od 2007 roku. Tunel Gotthard został oddany do użytku w 2016 roku. Jest to najdłuższy tunel kolejowy na świecie – ma 57 kilometrów. W grudniu tego roku, wraz z oddaniem do użytku komercyjnego tunelu bazowego Ceneri, projekt NEAT zostanie ostatecznie zakończony.

Nowe połączenia mają duże znaczenie nie tylko dla ruchu pasażerskiego, ale także towarowego. Tunel bazowy Ceneri zapewni dodatkową przepustowość dla ponad 3 tys. naczep dziennie, przyspieszając w ten sposób przejście z transportu drogowego na kolejowy. Ponadto czas transportu korytarzem Ren-Alpy między Genuą a Rotterdamem można będzie skrócić nawet o dwie godziny, co pozwoli zaoszczędzić koszty. 

Fot. Alptransit

Tagi