MAN nuotr.

Sinchromodalumas žymiai sumažina transportavimo išlaidas. Kas tai yra ir kaip veikia?

Vidutinis skaitymo laikas 7 minutės

Sinchromodalumas (sinchroninis/vienalaikis bei intermodalumas), tai yra situacija, kai atitinkamą transporto priemonę pasirenka ne siuntėjas bet logistikos operatorius, gali būti labai naudingas sprendimas. Viskas dėl to, kad sinchromodaliniai tinklai leidžia sumažinti transporto išlaidas iki 40 proc. tik vienam užsakymui.

Kainų konkurencija jau nebeįmanoma

Vežėjų išlaidų padidėjimas yra susijęs be kita ko su minimalaus atlyginimo ar uždraudimo nakvoti kabinoje nuostatomis, kurie galioja Vakarų Europoje ir prisidėjo prie to, kad vietinės transporto įmonės nebegali jau konkuruoti kainomis.

Tai turi neigiamos įtakos visai transporto rinkai, įskaitant logistikos operatorius, kurių klientai vis labiau suvokia vykstančius procesus transporto rinkoje. Logistikos darbuotojai, norėdami juos išlaikyti, yra priversti pasiūlyti tokias paslaugas, kurios vežėjams suteiks apčiuopiamos naudos.

– Logistikos įmonės turi tapti kliento partneriais, numatyti tendencijas ir siūlyti novatoriškus sprendimus. Paprastas tarifų mažinimas dažniausiai mažinant maržą nebėra įmanomas, nes, be augančių klientų poreikių, keičiasi taip pat transporto įmonių veiklos aplinka – teigia Aleksandra Kocemba, intermodalinio transporto vadybininkė „Raben Transport” įmonėje.

Kaip teigia Aleksandra Kocemba, vežėjai daugiau nebegali mažinti savo maržos, nes pastaraisiais metais jų išlaidos labai padidėjo, pvz. dėl minimalaus darbo užmokesčio kai kuriose ES šalyse ir profesionalių vairuotojų stygiaus.

– Paklausos ir pasiūlos teisė skatina šios profesinės grupės darbo užmokestį. Jei pridėsime prie to naujas taisykles dėl minimalaus darbo užmokesčio, nustatyto atskirose Europos Sąjungos šalyse, draudimą atlikti savaitgalio poilsį sunkvežimio kabinoje bei ES teisės akto projektą dėl darbuotojų komandiravimo, vežėjo išlaidų padidėjimas yra neišvengiamas – sako Aleksandra Kocemba.

Vienas iš sprendimų, kurie gali sumažinti transportavimo išlaidas, be būtinybės mažinti tarifus, tai sinchromodaliniai logistikos tinklai.

– Mes naudojame intermodalinio transporto pasiūlymus apie metus. Palyginti su tradiciniu tai labai patrauklus pasiūlymas, nes sinchromodaliniai sprendimai leidžia mums realiai sutaupyti. Ypač su didelės apimties kroviniais, apie kurį kalbame mūsų atveju – teigia Agneška Pavlovska iš logistikos ir klientų waterproofing aptarnavimo skyriaus „Renolit“ įmonėje.

Kas tai yra sinchromodalumas?

Sinchromodaliniai sprendimai nėra pastarųjų metų išradimas. Jie jau daugelį metų sėkmingai naudojami Vakarų rinkose.

Tradicinis transporto užsakymas susideda iš siuntėjo gabenimo užsakymo ir sutarties sudarymo pasirenkant konkrečią transporto priemonę, pristatymo laiką ir opcionaliai kitas papildomas sąlygas, pvz. tam tikrą maršrutą.

O sinchromodalinio sprendimo atveju, pats logistikos operatorius sprendžia dėl:

– tinkamos transporto priemonės (išnaudoja intermodalines galimybes),
– optimaliausio pervežimo maršruto.

Tam tikru mastu sinchromodalinis sprendimas mažai skiriasi nuo tradicinio, intermodalinio krovinių vežimo. Pagrindinis skirtumas yra tai, kad užsakovas nurodo tik prekių pasiekimo tikslą. Ne įtakoja transporto priemonės pasirinkimo. Bet aišku, kad siuntėjas yra informuojamas, kaip vyksta transportas.

Sinchromodalinio sprendimo privalumai ir trūkumai

1. Realus taupymas

Rinkos tendencija visada yra tokia, kad siuntėjas – įprastoje pramonės situacijoje, kai rinkoje netrūksta transporto priemonių – pasinaudos intermodalinio transporto galimybe tik tada, jei ji bus tikrai pigesnė. Dėl šios priežasties operatoriai tam tikru mastu yra priversti pasiūlyti mažesnę kainą. Žinoma, tai vyksta pristatymo laiko sąskaita. Tačiau su nuolatiniais, iš anksto užsakytais gabenimais, mažiausia kaina yra svarbiausia.

Mažesnės sąnaudos atsiranda taip pat dėl rinkos veiksmų. Esant didesniam prieinamų krovinių rinkoje skaičiui, transporto tarifai siuntėjams auga, mažesnio skaičiaus atveju – mažėja.

Pasak „Raben Transport” ekspertų, verslininkas, kuris per du mėnesius siūlo apie 400 krovinių iki 118 iškrovimo vietų 22 šalyse, galėtų sumažinti išlaidas iki 20 proc., išlaikant 100 proc. pristatymą laiku. Įdomu tai, kad dėl sinchromodalumo galimybių klientas gali sutaupyti iki 40 proc. per vieną užsakymą.

„Synthos” įmonė (chemijos pramonė) įdiegė intermodalinį jūrų sprendimą. Dėl šios priežasties, palyginus su kelių transportu, sutaupoma iki 40 proc. – aiškina Aleksandra Kocemba.

Intermodalinis transportas yra daug lėtesnis nei kelių transportas. Pavyzdžiui, sunkvežimis iš Vidurio Europos į Ispaniją važiuoja maždaug 2-3 dienas. Sinchromodalinio sprendimo atveju transportavimo laikas bus apie du kartus didesnis. Dėl šios priežasties, krovinių užsakymo įmonė turi būti iš anksto informuota apie transporto būdą, kad ji galėtų tai suplanuoti iš anksto arba pasiruošti ilgesniam tranzito laikui. Mainais, iš operatorius gauna mažesnę kainą. Abi šios šalys gauna dėl to naudos: siuntėjas sutaupo pinigų, o vežėjas turi garantuotą užsakymą ir daugiau laiko transporto operacijoms atlikti.

Vienas iš didžiausių sinchromodalinių sprendimų šalininkų yra „IKEA”. Be to, tokios kompanijos kaip „Renolit” ir „Synthos” efektyviai naudoja tokį sprendimą.

2. Papildoma erdvė kroviniams

Taupymas yra neabejotinai pagrindinis veiksnys, dėl kurio bendrovės nusprendžia tai padaryti, bet ne vienintelis. Ne mažiau svarbi yra papildoma krovinių erdvė ir didesnis transporto priemonių prieinamumas. Kodėl tai atlieka tokį didelį vaidmenį?

Įsivaizduokite kompaniją, kuri užsako 40-50 krovinių gabenimą per dieną į įvairius Europos regionus. Bet kuriuo metų laiku, jau nekalbant apie didžiausio apkrovimo metą, rasti tokį sunkvežimių skaičių yra gana sunku. O jei atsižvelgsime į papildomus sunkumus, pvz. sienų kirtimą ir muitinės formalumus, tokių užsakymų įgyvendinimas būtų labai sunkus – dėl išlaidų, organizacinių klausimų ir logistikos skyriaus valdymo.

Čia naudingiausias būtų sinchromodalinis sprendimas. Dėl dviejų priežasčių: lengvesnio tokio didelio krovinio tranzito ir mažesnių transportavimo išlaidų.

3. Ekologiškas intermodalinis transportas

Mažesnis išmetamo CO2 dujų kiekis yra kitas, nors ne visada į jį atsižvelgiama versle, intermodalinio transporto privalumas.

Pasak Europos Komisijos duomenis, kelių transportas yra pagrindinis šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo šaltinis. Sudaro apie penktadalį viso išmetamo CO2 kiekio Europoje, iš kurių maždaug 1/4 vyksta dėl sunkvežimių, autobusų ir tolimojo susisiekimo autobusų.

„Renolit” korporacijai labai svarbus intermodalinio transporto ekologinis aspektas. Mes vertiname tai, kad naudojame sprendimą, kuris turi mažesnį neigiamą poveikį natūraliai aplinkai, jis nesunaudoja taip labai kelių ir tobulina transporto saugumą – sako Agneška Pavlovska iš „Renolit“.

Kelių transportą kartu su oro transportu, Europos Sąjunga kvalifikavo kaip transporto šaką, kurioje išmetamo CO2 kiekis žymiai padidėja, o jūrų transportas yra įtrauktas į ES programą, skirtą sumažinti išmetamo CO2 kiekį, kaip vienas iš sprendimų, kuris remia šį apribojimą. Todėl naudojantis intermodaliniu transportu mes turime didelę įtaką aplinkos apsaugai.

Sinchromodalumas kelių transporte

Sinchromodalumas tai ne tik laisvas maršruto ar transporto rūšies pasirinkimas. Kitaip tariant, kelių transporte, visų pirma, tai lankstus vežėjų paslaugų naudojimas, kurios automatiškai suderinamos su esamais paruoštais vežimui kroviniais.

Transporto pramonėje jau vyksta darbai dėl IT sprendimų, kurios padės pašalinti nesąžiningą, bevertišką ekspedijavimą ir automatizuoti logistikos procesus nuo pakrovimo įmonės ir vežėjo bendradarbiavimo pradžios. Kokiu būdu?

Visų pirma, dėka logistikos procesų valdymo platformos (sistemos), skirtos įmonėms, siūlančioms krovinius (siuntėjus). Po užsakymo pateikimo, pažangus algoritmas turės atpažinti siuntėjo poreikius ir pasiūlyti jam tinkamą vežėją. Sistema pasirinks jį pagal užsakymo reikalavimus: krovinio tipą, tonažą, kryptį, atitinkamų sertifikatų reikalavimus ir įmonėje prieinamas transporto priemones (algoritmas, be kita ko, atsižvelgs į sunkvežimių buvimo vietą).

Paantraštės