Transport i logistyka wylądują w chmurach?

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut
|

3.08.2017

Tylko cztery państwa europejskie (Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania) wyprzedzają Polskę w najnowszym rankingu BSA (Business Software Alliance) oceniającym przygotowanie na „chmurową rewolucję”. Cloud Computing polega na przetwarzaniu i udostępnianiu danych w chmurze, czyli na serwerach zewnętrznych z wykorzystaniem urządzeń mających dostęp do internetu. Dzięki temu nie trzeba inwestować we własną infrastrukturę informatyczną, co oznacza to spore oszczędności.  Technologie chmurowe przydają się też w logistyce i transporcie.

Już teraz mamy tego rodzaju przykłady. Zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi oraz opłacalności usług przewozowych w transporcie morskim oznacza przetwarzanie wielu informacji. To trudne z racji szerokiego grona uczestników procesu: przewoźników, nawigatorów, spedytorów, właścicieli ładunków, podmiotów zarządzających portami, jednostek administracji. Pojawiły się jednak systemy zintegrowanego mostka (Integrated Bridge System IBS) czy zintegrowanego systemu nawigacyjnego (Integrated Navigation System INS), a możliwość realizacji usług wspomagania decyzji, w tym przypadku decyzji nawigacyjnych (e-nawigacja), jako usług dostępnych w chmurze obliczeniowej, pozwala efektywniej wykorzystać zasoby sprzętowe, ograniczyć koszty związane z zakupem, konserwacją i uaktualnianiem oprogramowania.

O tym, że rozwiązanie w chmurze, dla firm odpowiedzialnych za zarządzanie transportem nie musi to być kosztowne przekonuje Mariusz Dańda (DPK System). 

Powodem dla którego zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, by wdrażać nasz system na tzw. chmurze było dążenie do większej elastyczności i zwiększenia dostępności naszego systemu. Kiedyś, gdy tworzyliśmy parametry środowiska informatycznego, na którym powinien działać Transportowy System Informatyczny, nigdy nie mieliśmy 100 proc. pewności, że zachowa on ciągłość swojego działania z przyczyn zupełnie od nas niezależnych. Zazwyczaj firmy, nawet te o bardzo stabilnej pozycji rynkowej, nie dysponują wystarczająco wydajnym sprzętem a koszty inwestycji w nową infrastrukturę informatyczną są stosunkowo wysokie.

Dobrym rozwiązaniem okazała się moc obliczeniowa dostarczana nam przez najnowocześniejsze data center w Polsce. Chmura pozwala na skalowanie środowiska informatycznego i dokładanie dodatkowych elementów według potrzeb naszych klientów. Daje nam to pewność tego, że niezależnie od tego jak będą się one zmieniać, system będzie mógł się do tego szybko przystosować i działać wydajnie.Kiedy współpracuje się z takimi klientami jak komunikacja miejska w dużej aglomeracji czy spółki kolejowe jak np. Przewozy Regionalne to trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że bezawaryjność jest kluczowa”.

Przybywa też firm, które bazują na usługach działających w chmurze dostarczając rozwiązania z zakresu monitorowania flot samochodowych. Coraz więcej dostawców decyduje się na GPS działające on-line w chmurze, czyli rozwiązania, które nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania.

Wystarczy zaledwie login oraz hasło i użytkownik z dostępem do internetu może w nieograniczony sposób zarządzać zasobami floty. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści: dostęp z dowolnego urządzenia mobilnego, szybsze działanie usługi, bieżące i automatyczne aktualizacje oraz brak ingerencji w system operacyjny. Są jednak sytuacje, kiedy firmy lub instytucje nie mogą przechowywać danych o położeniu pojazdów na zewnętrznych serwerach ze względu na wewnętrzna politykę ochrony. W takim przypadku, warto upewnić się, czy dostawca jest w stanie wdrożyć rozwiązanie w infrastrukturze zleceniodawcy z zachowaniem pełnej funkcjonalności” – tłumaczą w GPS Guardian.

 Przybywa też rozwiązań w chmurze pomagających zarządzać dostawcami, produkcją, gospodarka magazynową. Jest wśród nich np. Offerion 4.0. Moduły „Zamówienia” i „Dostawy” dają możliwość planowania zapotrzebowania materiałowego i realizacji zamówień dla dostawców, z podglądem cen i wyborem najkorzystniejszej oferty, natomiast opcja „Magazyny” umożliwia kontrolowanie zasobów firmy i odpowiednie zarządzanie nimi (zakładka „Dokumenty magazynowe” gromadzi całą dokumentację związaną z produktami przychodzącymi i wychodzącymi).

Offerion 4.0 pozwala nie tylko na konwersję ofert handlowych i zamówień do dostawców, ale też dokumentów sprzedażowych – faktur VAT i proforma. Łączy: system CRM, program magazynowy, program do wystawiania faktur, program do kosztorysowana…

System działa on-line i nie wymaga instalacji na urządzeniach użytkowników. Dzięki temu mogą oni korzystać z bogatej funkcjonalności niezależnie od miejsca i czasu – wystarczy urządzenie z przeglądarką internetową oraz dostęp do sieci. Zaletą jest również praca w czasie rzeczywistym, gdzie następuje stały przepływ informacji w firmie i automatyczna aktualizacja danych między poszczególnymi modułami” – wylicza Łukasz Russak (HDF Polska).

Polski rynek usług w chmurze wart będzie niebawem niemal miliard złotych. Firm korzystających z tego rodzaju usług jest coraz więcej, np. w grupie małych i średnich przedsiębiorstw to dwie trzecie ogółu. Z tegorocznej edycji badania  „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?”, wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców (92 proc.) uważa, że chmura jest przydatna w codziennej pracy. W szczególności korzystają z e-maili w chmurze (90 proc.), dwie trzecie gromadzi dane firmowe, a 58 proc. wykorzystuje różnego typu komunikatory. Eksperci Onex Group zwracają uwagę na to, że obecnie wykorzystywane narzędzia są raczej podstawowe, ale w perspektywie najbliższych lat korzystanie z rozwiązania będzie bardziej kompleksowe.

Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy nie tylko nie wykorzystują narzędzi, które są na wyciągnięcie ręki, ale nawet tych, do których mają opłacony dostęp. Czasem wydaje im się to zbyt skomplikowane, a czasem obawiają się o kwestie związane z bezpieczeństwem. W obu jednak przypadkach odpowiedzialność za uświadamianie firm spoczywa na dostawcach. To nasze zadanie, aby prezentować pełen zakres możliwości rozwiązań chmurowych i edukować w zakresie bezpieczeństwa tego narzędzia” – mówi Rafał Suchożebrski (Onex Group).

Foto: Mercedes