Hiszpanie nie będą egzekwowali zakazu spędzania 45-godzinnego odpoczynku w kabinie. ”Ministerstwo nie kiwnie palcem”

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Jak donosi hiszpański portal branżowy transcamion.es, Ministerstwo Transportu w najbliższej przyszłości nie zrobi nic w sprawie zakazu odbierania tygodniowego regularnego odpoczynku w pojeździe.

“Pod pretekstem braku potrzebnych przepisów, definicji i wysokości sankcji Ministerstwo nie planuje kiwnąć palcem” – czytamy na hiszpańskim portalu transportowym transcamion.es.

Pomimo apelu branżowego związku Fenadismer, hiszpańskie Ministerstwo Transportu nie przewiduje na razie żadnych działań związanych z zakazem odbierania tygodniowego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Związkowcy obawiają się, że w związku z karami, jakie grożą za nocleg w pojeździe w innych zachodnich krajach, Hiszpania stanie się “weekendową sypialnią” dla truckerów.

Przewoźnicy chcą kar za nocleg w kabinie

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w grudniu zeszłego roku, federacja hiszpańskich związków transportowych Fenadismer zwróciła się na początku stycznia do ministra transportu Íñigo de la Serny o egzekwowanie przepisów rozporządzenia WE 561/2006.

Zgodnie z interpretacją TSUE “rozporządzenie WE 561/2006, które harmonizuje przepisy socjalne w transporcie drogowym,” „stanowi, że regularny tygodniowy okres odpoczynku nie powinien być odebrany w pojeździe. Celem prawodawcy była poprawa warunków pracy kierowców. Spędzanie przez kierowców 45-godzinnej przerwy w pojeździe jest sprzeczne z celem rozporządzenia”.

Fenadismer liczył na to, że zastosowanie się do wspomnianych przepisów nie tylko poprawi warunki pracy kierowców, ale i pomoże w walce z nieuczciwą konkurencją oraz nieprawidłowościami w branży.

Mandaty za nocleg w kabinie na terytorium Holandii

W dniu ogłoszenia przez Trybunał wyroku, holenderska Inspekcja Środowiska Naturalnego i Transportu (ILT) poinformowała o planowanym rozpoczęciu egzekwowania zakazu. Mandat za jego złamanie wynosi 1,5 tys. euro (ok. 6,3 tys. zł). Do końca stycznia prowadzona będzie kampania informacyjna, ponieważ wielu kierowców z kraju i z zagranicy nie zdaje sobie sprawy z sankcji za to wykroczenie. Od lutego holenderska inspekcja ILT będzie prowadziła kontrole i wystawiała mandaty za naruszenia.

Zakaz noclegu w trucku niebawem także w Danii

Duńczycy także szykują się do egzekwowania unijnych przepisów określających czas pracy kierowców.

– Prawo jest prawem i musi być egzekwowane – powiedział w ubiegłym tygodniu duński minister sprawiedliwości Søren Pape Poulsen. W ten sposób odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego spędzania regularnego tygodniowego odpoczynku w kabinie.

Tamtejsza policja opracuje odpowiednie procedury. Aktualnie funkcjonariusze badają, jak prowadzić skuteczne kontrole i efektywnie egzekwować zakaz. W tym celu duńskie służby mają między innymi skorzystać z doświadczeń organów kontrolnych z innych krajów UE – donosi duński portal avisen.dk.

Prace służb nad wdrożeniem kontroli i sankcjonowania noclegów w kabinie miały rozpocząć się już w maju 2017 r., jednak Duńczycy wstrzymali je do momentu ogłoszenia przez Trybunał decyzji w sprawie interpretacji przepisów.

Fot. Wikimedia/Zarateman CC BY-SA 4.0

Tagi