Mokswa, Rosja, transport do Moskwy, zezwolenia na wjazdu do Moskwy, MKAD, CKAD

Władze zakazały wjazdu ciężarówkom do Moskwy. Przewoźnicy muszą wystąpić o specjalne zezwolenie

Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Od 1 lipca przewoźnicy drogowi, realizujący przewóz do Moskwy pojazdami o dmc przekraczającej 3,5 tony, muszą mieć specjalne zezwolenie, zarejestrowane w RNIS, systemie nawigacyjnym i informacyjnym Moskwy. Nowy obowiązek dotyczy również przewoźników z zagranicy, w tym polskich.

Przypomnijmy – w lutym br. władze Moskwy wprowadziły ograniczenie ruchu ciężarówek o dmc powyżej 12 ton na stołecznych autostradach. Przewoźnikom zaproponowano alternatywne, płatne trasy. Początkowo zakładano, że zakaz będzie obowiązywać tylko przez kilka dni, następnie jednak prezydent miasta postanowił je wprowadzić na stałe. Początkowo tylko dla pojazdów o dmc powyżej 12 t, teraz także dla lżejszego transportu.

Co się zmieniło?

W godzinach od 7 do 23 ciężarówki o dmc przekraczającej 3,5 t muszą mieć specjalne zezwolenie na wjazd do Moskwy i przejazd trzema głównymi arteriami wjazdowymi miasta. Są to:

  • Moskiewska Obwodnica Samochodowa (MKAD),
  • Trzecia Obwodnica Moskwy, zwana Trzecim Pierścieniem Transportowym,
  • Obwodnica Ogrodowa, otaczająca centrum Moskwy.

Od 1 lipca obowiązują dwa rodzaje zezwoleń:

1. Dzienne dla wszystkich pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 3,5 t, w tym pojazdów o dmc powyżej 12 ton.

2. Nocne dla pojazdów o dmc przekraczającej 12 ton. Dla grupy pojazdów powyżej 3,5 tony w przypadku obwodnic i miasta zezwolenia nocne zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

W przypadku przejazdów tranzytowych przez Moskwę należy korzystać z alternatywnych (płatnych) tras: Centralnej Obwodnicy (CKAD), A-107 i A-108. Na MKAD mogą wjeżdżać tylko te pojazdy, które są przeznaczone do obsługi mieszkańców i przedsiębiorstw Moskwy i regionu moskiewskiego. Pozostali muszą się kierować na trasy objazdowe.

Więcej o zjazdach i taryfach obowiązujących na CKAD można sprawdzić na stronie internetowej obwodnicy.

Schemat CKAD (kolorem pomarańczowym oznaczono 1 odcinek CKAD od M-4 do A-107, niebieskim – odcinek 3 od M-11 do M-7, żółtym – odcinek 4 od M-7 do M-4, czerwonym – odcinek 5, różowym – odcinek 3-5 od M-10 do M-11).

Uzyskanie zezwolenia

Wniosek o uzyskanie zezwolenia (jednorazowego lub rocznego) na wjazd do Moskwy należy składać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta. Od 1 stycznia przewoźnicy będą musieli się zarejestrować w systemie nawigacyjnym i informacyjnym RNIS. Usługa jest bezpłatna.

Po rejestracji (obecnie na stronie miasta, a następnie w systemie RNIS) należy przesłać pakiet dokumentów:

  • prawo jazdy,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę diagnostyczną,
  • dodatkowe dokumenty, jeśli będą wymagane.

Wniosek jest rozpatrywany do 8 godzin w przypadku zezwolenia jednorazowego i do 14 dni w przypadku rocznego. Zgodnie z informacją Departamentu Transportu Moskwy, przewoźnicy mogą się rejestrować w systemie RNIS już teraz.

Kary za brak zezwoleń

Wysokość kar za jazdę w ograniczonych obszarach Moskwy bez zezwoleń jest przewidziana w paragrafie 7 art. 12.16 Kodeksu administracyjnego Rosji. Grzywny są następujące:

  • za brak elektronicznego zezwolenia na wjazd do Moskwy: 5 tys. rubli (55 euro),
  • w przypadku ponownego naruszenia w ciągu dnia: do 50 tys. rubli (około 550 euro).

Brak zezwolenia może skutkować również innymi sankcjami. Wykroczenia na terenie całego miasta rejestrują liczne kamery. Liczba naruszeń nie jest ograniczona – ile razy kierowca dopuści się naruszenia, tyle razy zostanie ukarany. Przewoźnik nie uzyska również kolejnego zezwolenia, jeśli nie uiści mandatów.

MKAD/fot. Wikipedia

Przewoźnicy z zagranicy

Należy podkreślić, że wszelkie ograniczenia wjazdu i poruszania się po obwodnicach Moskwy dotyczą również przedsiębiorców zagranicznych, w tym polskich. Procedura uzyskania zezwolenia jest taka sama, jak w przypadku lokalnych przedsiębiorców.

Obcokrajowcy mogą się jednak zetknąć z dodatkowymi utrudnieniami. Wiążą się one głównie z koniecznością tłumaczenia dokumentów z języka obcego na język rosyjski oraz posiadaniem pełnomocnictwa do złożenia wniosku przez przedstawiciela. Chodzi o to, że podmiot składający wniosek powinien posiadać elektroniczny podpis. Jeśli go nie ma, musi skorzystać z usług reprezentanta.

Przyczyna ograniczeń

Moskiewska obwodnica, która jest faktycznie drogą wewnętrzną aglomeracji, ma ponad 100 zjazdów. To jedna z najważniejszych arterii miasta, która jest jednocześnie najbardziej zatłoczoną i niebezpieczną autostradą w stolicy. Według danych Departamentu Transportu, codziennie drogami rosyjskiej stolicy porusza się około 49 tys. ciężarówek. Połowę przewozów realizują pojazdy o masie całkowitej od 3,5 do 12 ton, jedną czwartą – ciężarówki o dmc powyżej 12 ton. 

Zgodnie z oficjalnymi danymi, po wdrożeniu ograniczeń intensywność przepływu pojazdów ciężarowych zmniejszyła się na moskiewskich drogach o 18 proc. Na MKAD ruch spadł o połowę, a średnia prędkość samochodów wzrosła o 11 proc. Liczba wypadków zmniejszyła się dwukrotnie (w porównaniu do roku poprzedniego).

Mimo optymistycznych danych, nowe zasady dla ciężarówek wywołały wzburzenie przewoźników drogowych. Badania wykazały, że ponad 42 proc. spośród 2,5 tys. przebadanych przewoźników uważa, że ograniczenia poważnie wpłyną na ich działalność przewozową z powodu trudności z uzyskaniem zezwoleń. Kolejne 40 proc. respondentów musiało zmienić dotychczasowe stałe trasy na alternatywne, co jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów finansowych.

Przedstawiciele zrzeszeń zwracają uwagę, że podczas składania wniosku właściciel pojazdu musi wyraźnie określić trasę przejazdu samochodu. Nie można jej później zmienić. Przewoźnicy obawiają się sytuacji, kiedy wystąpią nieprzewidziane zdarzenia, np. korki. Ponadto nie wiadomo, co mają robić w sytuacji, kiedy w trakcie wykonywania przewozu dojdzie dodatkowe miejsce załadunku lub rozładunku. Ponadto, jeśli kierowca z dziennym zezwoleniem nie zdąży opuścić terytorium miasta, zostanie to uznane za naruszenie przepisów dotyczących braku posiadania zezwolenia, za co grozi grzywna. – Przewoźnicy nie chcą płacić tych mandatów – alarmują organizacje.

Fot. mos.ru

Tagi