TransInfo

Fot.: European Union/EC Audiovisual Service/Jennifer Jacquemart

Bezpieczeństwo ciężarówek. UE chce chronić je przed terrorystami

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Komisja Europejska zajęła się zwiększeniem ochrony obywateli krajów Unii Europejskiej przed zagrożeniami terrorystycznymi. Sprawa dotyczy także transportu drogowego, ponieważ terroryści używają samochodów ciężarowych, jako narzędzi w swoich akcjach. Dlatego unijni urzędnicy chcą zwiększyć bezpieczeństwo ciężarówek.

– Podczas ostatnich kilku lat podjęliśmy szereg działań przeciwko terrorystom, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku. Jednak z chwilą, gdy zmniejszyliśmy przestrzeń, w której terroryści mogą działać, zaobserwowaliśmy także wzrost tak zwanego „niskotechnologicznego terroru” – powiedział Julian King, komisarz ds. bezpieczeństwa UE (na zdjęciu).

Dlatego Bruksela chce, by luki w systemach bezpieczeństwa, jakie ujawniły się przy okazji aktów terroru, do których doszło w ciągu ostatniego roku, zostały usunięte. Jedną ze sfer, w której terroryści stworzyli nowe zagrożenia, jest transport drogowy.  Środki transportu są już nie tylko atakowane przez terrorystów, ale także wykorzystywane jako narzędzie terroru w miejscach publicznych.

– Widzieliśmy w Nicei horrendalne ataki samochodów ciężarowych, które zostały potem powtórzone w Berlinie, Londynie, Sztokholmie, Barcelonie. Terroryści kierują się do punktów, w których gromadzi się wiele osób: do miejsc turystycznych, węzłów komunikacyjnych, placów, obiektów sportowych i koncertowych – wyliczał komisarz i dodał, że wspólnie z burmistrzami i przedstawicielami ponad 60 miast ustalono, że konieczna jest praca w celu ochrony takich przestrzeni publicznych.

Dlatego jak podkreślają unijni urzędnicy, konieczna jest ocena, w jakim stopniu zasady bezpieczeństwa transportu są skuteczne, a jednocześnie zapewniają jego płynne działanie.

Zmniejszyć ryzyko porwania ciężarówki

„W dziedzinie transportu drogowego Komisja Europejska opracowuje zestaw narzędzi dotyczących bezpieczeństwa zawierający najlepsze praktyki, który ma być gotowy pod koniec 2017 r. Będzie on koncentrował się na bezpieczeństwie samochodów ciężarowych, aby zaradzić ryzyku ich porwania i kradzieży oraz użycia w celu dokonania aktu terroru” – czytamy w informacji prasowej.

Komisja Europejska przyjrzy się również rozwiązaniom technicznym stosowanym w pojazdach, np. systemom zapobiegania kolizjom czy awaryjnego hamowania.

– Uważamy, że możemy podjąć działania, które uczynią przestrzeń publiczną mniej podatną na zagrożenia, nie zmieniając przy tym całkowicie jej natury jako zasadniczo otwartej przestrzeni, w których gromadzimy się, aby żyć własnym życiem – stwierdził komisarz King.

Na ten cel w 2018 r. ma być przeznaczone 100 milionów euro z funduszy regionalnych.

Foto: European Union/EC Audiovisual Service/Jennifer Jacquemart

Tagi