TransInfo

Czesi idą za przykładem kolegi po fachu. Setki truckerów złożą pozew o wypłatę wyrównania do ustawowej pensji minimalnej za pracę Niemczech

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Czeski kierowca wygrał w sądzie sprawę o wyrównanie pensji do ustawowego minimum w Niemczech. Otrzyma 10 tys. euro. Teraz w jego ślady zamierza pójść 900 kolejnych czeskich kierowców.
Zleceniodawcy i przewoźnicy, którzy nie przestrzegali MiLoG-u mogę mieć niebawem spore problemy.

Najgorsze obawy czeskich pracodawców i niemieckich zleceniodawców stają się rzeczywistość. To już niemal pewne – po wyroku w sprawie czeskiego kierowcy Jiří Gabrhela posypie się lawina pozwów.

Truckerzy będą domagali się wypłaty zaległej pensji od zleceniodawców w Niemczech, choć wyrównania mogą zażądać także od czeskiego pracodawcy. Przepisy o płacy minimalnej (MiLoG) dotyczą bowiem zarówno pracodawcy, jak i generalnego wykonawcy , a zatrudniony kierowca w takim wypadku może wybrać, który z uczestników łańcucha dostaw ma wyrównać zbyt niską pensję.

Do niemieckiego stowarzyszenia Faire Mobilität, walczącego z nieuczciwymi praktykami w transporcie, zgłasza się kilkudziesięciu Czechów dziennie. Jak donoszą czeskie media, o wsparcie organizację poprosiło w ostatnich dniach ponad 900 osób, a liczba ta wciąż rośnie, zwłaszcza że na parkingach w Niemczech rozdawane są specjalne ulotki informacyjne dotyczące MiLoG-u.

Część z kierowców nie będzie jednak miała szans na wygraną ze względu na brak dowodów (np. dokładne zapisy z tras z godzinami rozładunków, załadunków, odpoczynków, przekraczania granic itd.). Takimi notatkami dysponował Jiří Gabrhel, któremu udało się wygrać sprawę o wypłatę zaległego wynagrodzenia.

Drugie dno problemu

Niemieccy zleceniodawcy wymagają od podwykonawców przestrzegania przepisów, w tym także MiLoG-u. Jak podkreśla rzeczniczka Deutsche Post, firma już “w trakcie przetargu zobowiązuje do przestrzegania przepisów prawa, w tym prawa pracy oraz stosowania ustawy o płacy minimalnej”.

Niestety jak zauważył Vojtěch Hromíř, szef czeskiego związku transportowego Česmad Bohemia „spełnienie tych wymogów jest całkowicie niewykonalne w odniesieniu do płac, jakie są skłonni zapłacić niemieccy klienci”.

Fot. Wikimedia.prg/Packa CC BY-SA 2.5

Tagi