TransInfo

Czynsze za magazyny rosną w całej Europie. W Polsce jest inaczej

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Popyt na powierzchnie logistyczne przekłada się na wzrost czynszów w wielu miejscach – takie wnioski płyną z najnowszego raportu “DNA of Real Estate”, opracowanego przez Cushman & Wakefield, firmę doradczą działającą na rynku nieruchomości komercyjnych. W Polsce ceny pozostają relatywnie niskie. Specjaliści przewidują jednak ich wzrost w kluczowych lokalizacjach.

Obserwowany jest wzrost czynszów i spadek stóp kapitalizacji na terenie całej Europy. W czwartym kwartale 2017 r. czynsze za wynajem powierzchni logistycznych wzrosły w skali całej Europy o 0,6 proc. (dla porównania, wzrost w przypadku nieruchomości biurowych to 0,4 proc., a w przypadku nieruchomości handlowych nastąpił spadek o 0,3 proc.).  

Spośród wszystkich rynków największy wzrost czynszów (kwartał do kwartału) zaobserwowano w Wiedniu, aż o 10 proc. (aczkolwiek z relatywnie niskiego poziomu). Wynikał on między innymi z oddawania do użytku nowoczesnych obiektów logistycznych na przedmieściach miasta i rosnącego popytu na tego typu powierzchnie.

Wzrosty odnotowano także w niektórych regionach Wielkiej Brytanii, w Manchesterze czynsze wzrosły o 7,1 proc. ze względu na silny popyt ze strony operatorów e-commerce i konieczność usprawnienia łańcuchów dostaw.

Warszawa tańsza niż Bukareszt

Polska należy do tych nielicznych krajów, w których średnie czynsze nieco ostatnio spadły. W okolicach Warszawy wynoszą przeciętnie 3,75 euro/mkw. na miesiąc. To nie tylko o wiele mniej niż w najważniejszych lokalizacjach niemieckich (np. Berlin – 4,7 euro, Frankfurt – 6 euro, Monachium – 6,75 euro). Nieco wyższe stawki są także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (np. Budapeszt – 3,75 euro, Bukareszt – 4,25 euro).

W Niemczech, w ostatnich miesiącach ruchu cen praktycznie nie obserwowano, ale za to na Węgrzech wzrost przekroczył 4 proc.          

Pod dużą presją zniżkową znalazły się w ostatnich miesiącach stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości. Największe spadki odnotowano we Francji i Niemczech (stopy kapitalizacji w tych krajach wynoszą obecnie 6,15 proc.). Relatywnie niski jest także wskaźnik dla Polski (6,75 proc.), dość znacząco wyższe (odpowiednio: 7,75 i 8,75 proc.) są podobne wskaźniki w Budapeszcie i Bukareszcie.

– Przewidujemy, że w 2018 r. utrzyma się w Polsce presja zniżkowa na stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości we wszystkich sektorach. Przy czym ich ceny będą nadal znacznie niższe niż na głównych rynkach europejskich, oferując inwestorom atrakcyjną wartość w przypadku aktywów wysokiej jakości – prognozuje Soren Rodian Olsen, partner w Cushman & Wakefield Polska.

– Ponadto prognozowany wzrost czynszów w kluczowych lokalizacjach logistycznych może przyczynić się do napływu dodatkowego kapitału do naszego kraju – dodaje.

Fot. Michał Jurczak

Tagi