Oto, co będzie napędzać polski rynek magazynowy w najbliższym czasie

Oto, co będzie napędzać polski rynek magazynowy w najbliższym czasie

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 13 mln mkw. Aktywność inwestorów i najemców jest ciągle bardzo wysoka. To jednak nie koniec magazynowego boomu.

W ciągu ostatnich lat notujemy rekordową aktywność zarówno najemców, jak i deweloperów. Wynika to z jednej strony z dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki, z drugiej z coraz lepszej infrastruktury transportowej oraz chłonnego rynku inwestycyjnego. Nowe obiekty są coraz bardziej nowoczesne, a rosnący wpływ robotyzacji procesów jest już faktem – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie doradczej Cresa.

W 2017 r. najwięcej nowej powierzchni oddano do użytku w rejonie Warszawy, Szczecina, Poznania. Inwestycje mają miejsce także w innych regionach, wystartowała np. budowa Beskid Parku w Czechowicach-Dziedzicach, w skład którego wchodzą dwa magazyny na wynajem o łącznej powierzchni około 30 tys. mkw.

Śląsk coraz bardziej atrakcyjną lokalizacją

Takich inwestycji na terenie Czechowic-Dziedzic jeszcze nie było. Dość długo szukaliśmy pomysłu dla tych terenów przy DK1, które wcześniej były użytkowane rolniczo. Potrzebujemy dla rozwoju gminy inwestycji, które będą przyjazne środowisku, będę generować nowe miejsca pracy i wpływy do gminnego budżetu z tytułu podatku od nieruchomości – powiedział Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

 

Śląsk staje się jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków w Polsce ze względu na rozwój infrastruktury komunikacyjnej, duże zaplecze produkcyjne oraz niewielką odległość do granicy z Czechami i Słowacją. Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe generują tu głównie operatorzy logistyczni, sieci handlowe, branża motoryzacyjna, e-commerce i lekka produkcja. Za fenomen logistyczny uznawany jest Sosnowiec, tamtejsze Śląskie Centrum Logistyczne ma coraz większe „wzięcie”, a bonusem jest właśnie lokalizacja (ŚCL znajduje się w sąsiedztwie skrzyżowania  istotnych arterii komunikacyjnych – autostrady A4 łączącej Rzeszów z zachodnią granicą Polski i wschodniej obwodnicy Śląska – drogi S1 prowadzącej przez Cieszyn na południe Europy). Właśnie tę lokalizację wybierają kolejni producenci i dystrybutorzy (ostatnio Frigoglass, Valeo, Green Factory Logistics, ALB Logistics).

Prognozy na 2018 r.

W 2018 r. rynek powierzchni magazynowo-produkcyjnej nadal będzie się intensywnie rozwijał. Pozytywne prognozy dotyczące produkcji przemysłowej czy wskaźnika PMI wskazują na przestrzeń do kolejnych projektów, a planowane zmiany dotyczące stref ekonomicznych i możliwości realizowania projektów ze wsparciem publicznym w dowolnym miejscu w Polsce może stać się dodatkowym katalizatorem rozwoju rynku – mówi Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Cresa Polska.

E-commerce napędza inwestycje

Najbardziej spektakularne związane są z sektorem e-commerce. W Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego IKEA otworzyła Centrum Dystrybucji zapewniające realizację zamówień składanych przez internet i wysyłanych bezpośrednio do odbiorców. Szacuje się, że obsłuży nawet 100 tys. tego rodzaju zleceń rocznie.

Wprowadzając w Polsce sprzedaż przez internet, chcemy być pewni, że dysponujemy wydajną siecią dystrybucji, która będzie w stanie zagwarantować dostawy produktów do klientów. Systematycznie rozwijamy nowe sposoby sprzedaży oraz pracujemy nad rozwiązaniami umożliwiającymi łatwe oraz komfortowe zakupy – podkreśla Anna Pawlak-Kuliga, prezes IKEA Retail w Polsce. Swą powierzchnię magazynową potraja też środkowo-wschodni gigant sektora e-commerce, eMag. Wraz z upływem czasu zwiększyło się nasze zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową w wyniku czego poszukiwaliśmy nowego obiektu dostosowanego do obsługi całego sklepu internetowego. Park P3 Błonie jest dla nas atrakcyjny ze względu na dobrą lokalizację umożliwiająca sprawną dostawę w każdą część Polski – mówi Tomasz Habigier, Operations Manager eMAG w Polsce. Całkowita docelowa powierzchnia P3 w Błoniu wyniesie 80 tys.mkw. Otwarcie nastąpi jeszcze w tym kwartale.

Magda Kilijańska, Senior Leasing Manager P3 w Polsce potwierdza, że to e-commerce jest kluczowym sektorem na polskim rynku magazynowym i zapotrzebowanie firm reprezentujących tę branżę na nowoczesne powierzchnie wciąż rośnie. – Według danych Eurostatu w ubiegłym roku liczba osób robiących w Polsce zakupy przez internet wzrosła aż o 7 proc. co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich państw unijnych – mówi M. Kiljańska.

Popyt na magazyny przeładunkowe

E-commerce nie będzie jednak jedyną dźwignią w rozwoju rynku magazynowego w najbliższych latach. Zdaniem specjalistów, wzrośnie też w Polsce popyt na magazyny przeładunkowe. Będą to obiekty typu cross-dockingowego, o szybkiej rotacji towaru, bez regałów, za to z rozwiązaniami usprawniającymi kompletację towarów i ich przeładunek z jednych środków transportu na drugie.

Maciej Szczepański, Business Development Manager w dziale powierzchni przemysłowych i logistycznych, Cushman & Wakefield podkreśla, że magazyny typu cross-dock pozwalają na optymalizację kosztów związanych z dostawą towaru do odbiorcy na odcinku tzw. ostatniej mili.

Ostatnia mila to w języku logistyków określenie ostatniego odcinka transportu towaru od lokalnego hubu (magazynu) do odbiorcy. Firma transportowa łączy w lokalnym hubie dystrybucyjnym towary od różnych nadawców i wysyła je do miejsca docelowego jednym samochodem. Podobnie dzieje się w odwrotnym kierunku, tzn. towar od wielu lokalnych nadawców dostarczany jest wieloma pojazdami, a następnie jest przeładowywany i konsolidowany na auta jadące w danym kierunku. Zorganizowanie procesu przeładunkowego nie jest łatwe i wymaga wiedzy na temat logistyki magazynowej, ale pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności m.in. poprzez skrócenie trasy dostawy, jak również ograniczenie czasu składowania towarów w magazynie oraz emisji CO2 – mówi M. Szczepański.

Magazyn cross-dock od standardowego budynku odróżnia jego podstawowa funkcja, czyli krótkoterminowe składowanie towaru. Szybka rotacja towarów powoduje, że nie trzeba wyposażać go w regały, co z kolei ma wpływ na wysokość hali. Standardowe magazyny klasy A muszą zapewnić co najmniej 10 m wysokości dla przestrzeni składowej, tymczasem dla magazynu przeładunkowego wysokość 6 m jest w zupełności wystarczająca.

Zaawansowany hub tego typu powstaje m.in. w Jankach pod Warszawą. Cross-dock, który będzie pełnił dwie funkcje: podstawową, dla oddziału w obsłudze kurierskiej i drugą, hubu w procesie nocnym – to realizowane przez Panattoni Europe centrum dystrybucji przesyłek kurierskich dla GLS Poland. Będzie liczyć ok. 7,6 tys. mkw. Uruchomienie przewidziano na luty br.

Także Grupa ESA Logistika inwestuje w magazyny tego typu (niedawno otwarto obiekt w Gdańsku, planowana jest budowa jeszcze trzech magazynów).

To ważny krok na drodze do rozwoju ESA Logistika w Polsce, nie tylko pod względem powierzchni magazynowej, ale przede wszystkim jako kompleksowego operatora usług logistycznych z siecią transportowo-magazynową, obejmująca cały kraj. Lokalizacja w Gdańsku stwarza potencjał dla utworzenia tu także cross-doku w projektowanej przez nas sieci usług drobnicowych – tłumaczy Kierownik Produktu Magazynowego ESA Logistika, Dariusz Walczyk.

Fot. iStock

Trending articles
Trending articles