TransInfo

„Girtekos” vairuotojai rengia streiką dėl dienpinigių sumažinimo. „Girteka” komentuoja, kas atsitiko

Vidutinis skaitymo laikas 6 minutės

„Gerbiami vairuotojai, dėl COVID-19 pandemijos (…) sumažiname išlaidas visose mūsų veiklos srityse. Dėl šios priežasties nuo balandžio 14 d. mažiname visų vairuotojų dienpinigius“ – tokią informaciją iš įmonės gavo visi bendrovės vairuotojai. Informacija sukėlė darbuotojų įniršį ir streiko grėsmę.

Prieš kelias dienas visi garsaus Lietuvos vežėjo „Girteka Logistics“ vairuotojai gavo pranešimą apie dienpinigių sumažinimą „dėl COVID-19 keliamos grėsmės“. Įmonė teigė, kad tokio sprendimo priežastis yra ta, kad „nemaža dalis klientų nustojo siųsti krovinius, Europoje, Rusijoje ir Skandinavijoje pradėta uždarinėti gamyklas ir sandėlius, nedarbas vėl ėmė augti“.  Pranešimas taip pat rodo, kad dabartinis pagrindinis vežėjo tikslas yra „kad sunkvežimiai nesustotų ir visada turėtų krovinių gabenimui“.

„Dėl šios priežasties priimame pigesnius krovinius, mažiname transporto kainas ir išlaidas visose mūsų verslo srityse. Vieną dieną krizė pasibaigs, kad visi galėtume išgyventi, nuo balandžio 14 d. sumažiname visų vairuotojų dienpinigius. Garantuojame, kad dienpinigių dydis nebus mažesnis už valdžios nustatytą minimalią leistiną normą“, –  rašoma „Girtekos“ pranešime, kurį gavo įmonės vairuotojai. Tokiu būdu vairuotojų atlyginimas buvo sumažintas iki 53 Eur už parą, jei per mėnesį jie nuvažiuos 12 tūkst. km.

Viber nuotr.

Tai nėra blogų naujienų pabaiga – kaip paaiškėjo, įmonė taip pat nori nubausti vairuotojus už per dideles degalų sąnaudas. Kaip komentuoja vairuotojai, įmonė turi atskaičiuoti pinigus už „perteklinį degimą“ net tais atvejais, kai priežastis tai dėl apvažiavimo dėl kelių remonto atsirandantys prailginti maršrutai.

„Girtekos“ sunkvežimiai sustos

Vairuotojų reakciją galima numatyti. Populiarioje „Viber“ susirašinėjimo programėlėje buvo įkurtą grupė, kuri ragina vairuotojus streikuoti. Šiuo metu grupė buria virš 6,8 tūkst. narių.

„Esame rizikos grupėje iškart po gydytojų. Turėtų padidinti mūsų atlyginimą, o ne jį mažinti!“, „Kanadoje vairuotojams už prisiimtą riziką pridėjo 550 Eur, o ne atėmė. Kodėl kai buvo gerai, tai „Girteka“ mokėjo 66 Eur, o vokiečiai tuo metu galėjo uždirbti 90 Eur?“, „Absurdas, už vairavimą į paveiktas vietas turėtume gauti mažiau?“ Šiuos ir kitus pasipiktinimo kupinus komentarus galime perskaityti grupėje.

Viber nuotr.

Tačiau ne visi smerkia „Girtekos“ sprendimą. Kai kurie dalyviai racionaliai aiškina.

„Ar girdėjote apie pasiūlą ir paklausą? Dėl viruso sumažėjo veikiančių gamyklų skaičius, o vairuotojų skaičius nepasikeitė. Todėl pasiūla išliko tame pačiame lygyje, o paklausa sumažėjo, todėl sumažėjo krovinių kainos, nes dabar vienam kroviniui yra ne du, o 10 vežėjų. Todėl vieni vairuotojai siunčiami atostogauti, o kitiems sumažinamas atlyginimas. Paminėjote Kanadą (…) tik kad ten primoka valstybė, o ne įmonė“, – komentuoja Valentinas. O Anatolijus priduria, kad „taip yra kiekvienoje įmonėje, o vežėjams tereikia galvoti apie tai, kaip išlaikyti įmonę“.

Kaip vyktų streikas? Tiesiog sunkvežimiai sustotų ir taip būtų parodyta, kad jie, vairuotojai, tiekimo grandinėje yra svarbiausia grandis. „Bet kokios sunkvežimių prastovos tai nuostolis įmonei. Tūkstančio transporto priemonių sustabdymas yra katastrofa“, – komentuoja pagrindiniai  protestuoti raginantys agitatoriai.

Jevgenijus, vienas iš „revoliucija“ vairuotojų vadinamų veiksmų lyderių papasakojo, kad planuojamas sustojimas vyks balandžio 20 d., pirmadienį, nuo 9 iki 18 val. „Dėl ko mes visa tai darome? Tam, kad vairuotojai nebūtų atskaičiuoti pinigai už degalus, kad jiems būtų grąžintas 65–68 Eur (per dieną – red. pastaba) atlyginimas“, – komentuoja Jevgenijus.

„Mūsų reikalavimai yra labai paprasti: grąžinkite tai, kas buvo iš mūsų atimta. Visų pirma, turi būti grąžintas atlyginimas visiems, visuose įmonės sunkvežimių parkuose dirbantiems vairuotojams, visoms komandoms ir stažuotojams. Antra, nepagrįstų atskaitymų už kurą sustabdymas“- „Trans.INFO“ interviu teigė Andrejus, vienas iš „Viber“ grupės  įkūrėjų.

Ką sako „Girteka“?

“Girteka“, kaip ir visa pasaulio ekonomika, savo veikloje jaučia stiprų krizės poveikį. Krinta pervežimų kiekiai ir kainos. Mes nemažiname vairuotojų atlyginimų, bet laikinai sumažinome dienpinigių normą, kuri atitinka numatytą įstatymuose“, – Trans.INFO pareiškė Kristianas Kaasas Mortensenas, „Girteka Logistics“ atstovas.

„Girteka“ mini, kad tai nėra vienintelė krizė įmonės istorijoje. Šiuo metu įmonės antikrizinis planas grindžiamas naujų darbuotojų įdarbinimo sustabdymu ir „visų nereikalingų išlaidų sumažinimu“. Kiek laiko truks šis sumažinimas, nežinoma.

„Kaip ir dauguma Europos įmonių, turime koreguoti biudžetą. Gyvename nuolatinių pokyčių laiku ir negalime numatyti, kiek ilgai truks krizė. Nors tikimės geriausio, esame pasiruošę ir blogiausiam scenarijui“, – komentuoja Kristianas Kaasas Mortensenas.

Koks tai scenarijus ir ar ateityje bus grąžinti sumažinti dienpinigiai – įmonė nekomentuoja. Kaip ir to, kodėl 12 tūkst. įmonės darbuotojų iš anksto nebuvo informuoti apie artėjančius pokyčius. „Mes tik pakoregavome dienpinigių normą, bet nepakeitėme vairuotojų atlyginimų. Šiems pakeitimams nereikia naujų darbo sutarčių“, – atsako įmonės atstovas į klausimą apie teisinius formalumus.

Ką „Girteka“ padarys, jei vairuotojai tikrai sustabdys savo sunkvežimius?

„Kalbame apie tai su vairuotojais. Aiškiname, kodėl COVID-19 pandemijos metu tokie veiksmai yra būtini. Šiuo metu nė vienas vairuotojas nestreikuoja ir visi vilkikai važiuoja. Daugelis vairuotojų tai supranta ir palaiko mūsų sprendimą. Jie tiesiog supranta kritinę situaciją“, – sako bendrovės atstovas. Pašnekovas nenori pateikti išsamesnio atsakymo į klausimą. Taip pat nežinoma, kokie nuostoliai gali atsirasti dėl prekių pristatymo vėlavimo. „Vairuotojai nestreikuoja“, – komentuoja Kristianas Mortensenas.

Vežėjų slaptas susitarimas?

Kelių transportas yra tas sektorius, kuris dažniausiai pirmasis patiria ekonominio nuosmukio padarinius. „Girteka“ nėra vienintelė Lietuvos įmonė, nusprendusi taikyti tokias santaupas. Daugelio vairuotojų teigimu, tai padarė ir kitos Lietuvos įmonės.

„Tai situacijos panaudojimas, o ne krizė“, – komentuoja vienas iš vairuotojų. „Lietuvos magnatai pasiekė susitarimą ir kartu sumažino vairuotojų dienpinigius, motyvuodami tai poreikiu mažinti sąnaudas. Šiaip ar taip, viskas vyksta pagal įstatymus – nauji dienpinigiai neviršija teisės aktuose nurodytų normų“.

„Girteka“ krizės nejuto tiek, kiek kitos įmonės. 75 proc. mūsų parko tai vilkikai su šaldytuvinėmis puspriekabėmis, todėl esame sąlyginai mažiau paveikti nei kitos krovinių gabenimo bendrovės, kurios daugiausiai naudoja tik tentines puspriekabes. Nepaisant to, mūsų veiksmus diktuoja įmonės gėris“ – konstatuoja Kristianas Mortensenas.

Paantraštės