TransInfo

Kada transporto ir krovinių birža nustoja būti tiesiog birža ir tapo inovacine logistikos platforma?

Vidutinis skaitymo laikas 10 minutės

Dar prieš keliolika metų internetinės transporto platformos, taip pat vadinamos biržomis, buvo skirtos tik laisvų krovinių ir tuščių transporto priemonių paieškai bei siūlymui. Laikui bėgant, dėl interneto plėtros ir bendros technologinės pažangos, keitėsi naudotojų poreikiai, o to pasekoje – ir programinės įrangos funkcijos. Šiandien krovinių biržos yra daugiafunkcinės platformos, didinančios viso transporto sektoriaus efektyvumą. Tačiau kaip tai atsitiko ir ar tikrai rinka to laukė?

Praėjusio amžiaus pabaiga tai laikas, kai informacinės technologijos tobulėjo, o internetas tapo prieinamesnis. Tuo pačiu metu vežėjams vis didesnį susirūpinimą kėlė tuščios ridos problema. Taip gimė internetinių krovinių biržų idėja, išnaudojanti naujas galimybes optimizuoti anų metų transporto verslą. 

Dauguma pirmaujančių krovinių biržų buvo įsteigtos transporto įmonių pagrindu, todėl jų steigėjai puikiai išmanė šio sektoriaus poreikius ir kliūtis. Pradiniame veiklos etape biržos visiškai nebuvo panašios į šių dienų daugiafunkcines platformas. Daugiausia dėmesio buvo skiriama laisvų transporto priemonių pasiūlymų ir rinkoje esančių krovinių koordinavimui. Anuo metu tai darė didelį įspūdį. Įmonėms atsiverdavo visiškai naujos galimybės įgyti verslo partnerius, užmegzti bendradarbiavimą, lanksčiai reaguoti į atsirandančius poreikius.

Laikui bėgant pagrindinė funkcija stipriai išsivystė ir platformos pradėjo vis daugiau darbo atlikti už naudotojus, pateikdamos jiems įdomius pasiūlymus. Tai labai palengvina paiešką tokioje milžiniškoje bazėje, kurią kiekvieną dieną siūlo atskiros biržos. 

Vienos platformos pasiūlė funkciją, kuri leidžia automatiškai susieti krovinių pasiūlymus su transporto priemonėmis ir atvirkščiai. Įdiegė sistemą, kuri leidžia nustatyti transporto priemonės buvimo vietą ir automatiškai ieškoti tinkamų krovinių pasiūlymus. Kitos – palengvino naudotojų darbą, suteikusios galimybę pagal transporto priemonių padėtį ieškoti krovinių arba turėti mobiliąją prieigą prie visos platformos. 

Taip pat papildomai buvo diegiamos programėlės, tokios kaip, pavyzdžiui, TransExpress. Aplikacijos tikslas – ieškoti tinkamų krovinių ir sudaryti sandorius maršrute, neprisijungiant prie pagrindinės platformos. Čia kroviniai ieškomi ne tik pagal nurodytą pradinę buvimo vietą, bet ir palei visą maršrutą.

Tvirti pagrindai – kad būtų saugiau

Pirmosios transporto biržos atsirado XX a. devintajame – dešimtajame dešimtmetyje („Teleroute“ – 1985, „TimoCom“ – 1997, „Cargo.lt“ – 1999, „Trans.eu“ – 2004) ir pačioje pradžioje visos buvo grindžiamos ta pačia idėja – išvengti tuščios ridos. Tačiau laikui bėgant kiekviena birža pradėjo įgyvendinti savo plėtros strategiją

Plečiantis biržoms daugėjo ir kliūčių norint gauti prieigą prie jų. Pradėta „rinktis“ naudotojus, stengiantis sukurti verslui saugią aplinką. Ši selekcija taikoma iki šiol ir kiekviena rinkoje įtaką turinti transporto birža šiuo metu taiko griežtą prieigos politiką. Nepaisant to, kad visos jos turi vienodą tikslą, kiekviena yra nustačiusi skirtingus kriterijus ir jų pagrindu priima sprendimą aktyvuoti programą arba nesuteikti prieigos. Be abejo, tai sumažina galimų klientų ratą, bet tarptautinės biržos mieliau renkasi naudotojų saugumą ir kokybę negu kiekybę.

Griežtos prieigos prie biržos procedūros mažina riziką sutikti nesąžiningą, nepatikimą partnerį. Tai yra žinoma visiems rinkoje įtaką turintiems žaidėjams. „Teleroute“ turi savo Saugios Biržos programą, numatančią griežtą naujų klientų tikrinimo procesą, verslo etikos kodeksą arba transporto saugumo rodiklį STAR. „TimoCom“ su savo kelių pakopų saugumo paketu TimoCom Secure taip pat renkasi kuo didesnę savo klientų apsaugą. Tikrina ne tik naujus, bet ir esamus klientus, patvirtina partnerių tapatybę tais atvejais, kai naudotojai turi abejonių, taip pat koduoja prieigą. 

Trans.eu“ be daugiapakopio įmonių tikrinimo, sukūrė unikalių priemonių – naudotojų rekomendacijų ir vertinimo bei jų sertifikavimo sistemą (TCF sertifikatas patikimiems ir patikrintiems ekspeditoriams bei TCC sertifikatas patikimiems vežėjams). Be to, suteikia savo naudotojams indeksą „TransRisk“, rodantį jų finansinę padėtį ir atsiskaitymo praktiką.

Virtualiai nesiskaito

Tačiau net pati griežčiausia prieigos suteikimo procedūra nėra pakankama. Kartais nutinka, kad patikrintas partneris delsia atsiskaityti. Ir čia svarbu, kad birža turėtų pasiruošusi sprendimus, padėsiančius vežėjui atgauti pinigus. Šį poreikį greitai nustatė biržų operatoriai ir paruošė atitinkamas priemones, baudžiančias vėluojančius mokėtojus. Deja, daugeliu atveju jos yra už papildomą mokestį, bet vis tiek šie mokesčiai paprastai yra mažesni, nei tuo atveju, kai reikia samdytis teisininką tam tikroje šalyje ir siekti žalos atlyginimo tradiciniu būdu.

Vis dažniau biržos palaiko ir išieškojimo išlaidų susigrąžinimą. Tačiau svarbiausias yra gana aukštas veiksmų, kurių ėmėsi biržos, efektyvumas. Mechanizmas yra paprastas: birža ragina skolininką sumokėti neginčytinas skolas, o tolesnio delsimo atveju dažniausiai blokuoja jam prieigą prie sistemos. Grėsmė prarasti prieigą prie užsakymų ir kontaktų šaltinio daugeliui yra pakankama paskata, kad įvykdytų savo finansinius įsipareigojimus.

Be komunikacijos nė žingsnio

Technologijų plėtra ir nuolatinio konkuravimo būtinumas lėmė, kad verslininkų nebetenkina pati saugi transporto sandorių sudarymo aplinka. Jie nuėjo dar vieną žingsnį toliau ir pastebėjo kitus poreikius, kuriuos galėtų patenkinti būtent naudodami su birža susijusias priemones. Turima omenyje būtent komunikacija. 

Šioje srityje pirmtaku tapo platforma „Trans.eu“, kuri nuo pat pradžių į savo programą įtraukė komunikatorių. Jis lengvai prigijo rinkoje ne tik dėl to, kad buvo lyginamas su gerai žinomais privačiame bendravime komunikatoriais, bet pirmiausia dėl to, kad greitai pastebėta jo įtaka mažinant gana aukštas tuo metu išlaidas telefono ryšiui bei keliant darbo efektyvumą. Ir nors telefoniniai pokalbiai šiandien jau nėra asocijuojami su didelėmis išlaidomis, komunikatorius nepraranda populiarumo ir vis daugiau biržų operatorių įtraukia jį į savo platformas.

Sekantis žingsnis – integracija

Ne paslaptis, kad didesnis gali daugiau. Ši tendencija pastebima ir transporto biržų sektoriuje. Visuotinai vykdomas įvairių programų integravimas ir jungimas – viskas dėl to, kad naudotojui būtų geriau, greičiau, patogiau, saugiau. O viskas prasidėjo nuo žemėlapių. 

Būtent jie prieš keliolika metų įsitvirtino internetinių transportavimo sandorių pasaulyje ir iki šiol yra labai svarbi biržų funkcija, palengvinanti kasdienį darbą. Leidžia paprasčiausiai suplanuoti maršrutą ir apskaičiuoti jo išlaidas, bet dėl integravimo su šia sistema tai leidžia sutaupyti daug laiko, kurį dispečeriai turėtų skirti maršruto parametrų perrašymui į atskiras programas. Vienu paspaudimu jie gali pasiekti, kad tam tikras maršrutas būtų rodomas iš karto žemėlapyje, o šalia matys jo ilgį ar kelionės išlaidas. Toks integravimas suteikia galimybę iš karto derėtis su potencialiais partneriais. Dabar nereikia laiko skaičiavimams, iš karto galima reaguoti į šį pasiūlymą.

Bet žemėlapiai dar ne viskas. Šiandien jau yra galima įvairių rūšių integracija su telematinėmis sistemomis bei TMS. Tai didelė pagalba užsakovams (ekspeditoriams ir siuntėjų įmonėms), kuriems jau nereikia bijoti patikėti krovinį nepažįstamam vežėjui. Jie paprasčiausiai gali paprašyti, kad jis gabenimo laikotarpiu leistų jiems saugiai kontroliuoti sunkvežimio buvimo vietą ir stebėti ją „nuosavame“ biržos žemėlapyje. 

Tokios funkcijos prieinamos tarptautinėse biržose, kaip „TimoCom“ ir „Trans.eu“, kurios turi know-how ir pakankamai išteklių pastoviai vystyti platformas. Integravimo funkcija naudojasi ir vežėjai, kurie, be patogumo (nereikia atsijungti, pereiti į kitas programas), įgijo tam tikrą privalumą kovoje dėl užsakymų. 

Daug lengviau įgyti naujo partnerio pasitikėjimą, siūlant jam skaidrią paslaugą su galimybe stebėti transporto priemonės buvimo vietą gabenimo metu. Apie integracijų naudingumą liudija ne tik gausios naudotojų rekomendacijos, bet ir nuolat augantis integruotų sistemų skaičius.

Šiuo metu integracija tęsiama ne tik telematinių sprendimų srityje, bet ir sistemų TMS, CRM ar ERP sektoriuje. Tik kam visa tai? Viskas tam, kad galutinis naudotojas galėtų dar greičiau, saugiau ir efektyviau vykdyti sandorius. Mažindami perėjimus iš vienos programos į kitą, duomenų perrašymą (pvz., partnerių, maršrutų), ne tik taupome laiką, bet ir išvengiame klaidų, paprastų žmogiškų klaidų, kurios daržai pasitaiko labai sparčiai veikiančioje srityje. 

Programos perduoda duomenis tarpusavyje, o darbuotojams daug lengviau sutelkti dėmesį į tai, kas svarbiausia: į plėtrą ir naujų konkurencinių pranašumų paiešką. Taip pat neseniai rinkoje atsirado krovinių metapaieškos sistema, kuri leidžia greitai atlikti pasiūlymų iš įvairių platformų paiešką ir palyginti rezultatus – Fleetboard nxtload. Šiuo metu „Trans.eu“ kaip pirmoji logistikos platforma susijungė su šia sistema.

Ir tai dar ne pabaiga

Transporto biržų operatoriai pastaraisiais metais įdiegė kelis papildomus sprendimus, reaguodami į besikeičiančias verslo realijas. Kadaise įspūdį darė pati galimybė įgyti naujus partnerius ar gauti pelningus užsakymus. Šiandien to nepakanka. Naudotojai turi vis daugiau užduočių atlikimui, kovoja su laiku ir tikisi dar patogesnių sprendimų, galinčių palengvinti jų darbą. Laimei biržų operatoriai žino apie šiuos poreikius ir ruošia naujus funkcijų rinkinius.

Tarp labiausiai naudingų funkcijų, be komunikatoriaus, atsiliepimų ir vertinimo sistemos bei integruoto žemėlapio, yra ir galimybė tikrinti įmonės dokumentus bei sudaryti sandorius tiesiai biržoje. Pirmoji iš jų, pradėta taikyti „Trans.eu“, o šiandien naudojama ir kitose platformose, leidžia tikrinti internetu įmonės registracijos dokumentus (įskaitant leidimus-licencijas) ir išvengti problemos, kai šių dokumentų reikia laukti prieš pradedant bendradarbiavimą. Kita galimybė leidžia greitai ir efektyviai skaitmeniniu būdu tvarkyti transporto užsakymus („Trans.eu“ sistemoje ši funkcija prieinama jau senai, „TimoCom“ paleido ją 2017 m.).

Tai tik kelios, naudotojo požiūriu svarbiausios papildomos funkcijos, pateiktos transporto biržų. Jų yra tikrai daugiau ir neįmanoma aprašyti viename straipsnyje. Jų populiarumas tikriausiai nuolat didės, kadangi tai lemia viso transporto ir ekspedicijos sektoriaus specifika.

Svarbiausia, kad transporto biržų operatoriai suvokia būtinumą toliau plėsti savo programas, nors jau šiandien galima sakyti, kad visos biržos įveikė milžinišką transformaciją ir iš bjauriojo ančiuko virto gražiomis gulbėmis.

Straipsnio autorius: Inesa Krupičovič, „Trans.eu” Baltijos rinkos lyderė.

 

„Trans.eu“ platforma – įrankis, pritaikytas krovinių vežėjams, siuntėjams bei  šiuolaikinėms ekspedijavimo įmonėms. Tai paprastas krovinių gabenimo užsakymų tvarkymas, krovinio stebėsena, užsakymo valdymas, saugumas, automatinis vežėjo ar ekspeditoriaus parinkimas ir kas svarbiausia, transporto sąnaudų mažinimas bei įmonės kaštų optimizavimas. www.trans.eu

Paantraštės