TransInfo

E100 Mobility – tankuj paliwo przy pomocy telefonu

W ciągu ostatnich 3 lat rynek płatności bezgotówkowych rozwinął się w niesamowitym tempie. Oczywiście miała na to wpływ pandemia, która bardzo przyspieszyła proces przejścia z płacenia gotówką lub kartą w tradycyjny sposób na płatności zbliżeniowe oraz mobilne.

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Jeszcze kilka lat temu, płacenie zbliżeniowe było przez część konsumentów postrzegane jako niezbyt bezpieczne. Dziś 100% terminali płatniczych posiada taką funkcjonalność i coraz rzadziej widzimy w sklepach klientów, którzy z niej nie korzystają. Rewolucja nastąpiła też w obszarze kas samoobsługowych. Obecnie funkcjonuje ich w polskich sklepach ponad 5000, a konsumenci coraz chętniej z nich korzystają.

Obserwujemy też dynamiczny rozwój płatności telefonem. Według danych opublikowanych przez serwis Cashless, tylko w ciągu ostatniego roku liczba kart dodanych do cyfrowych portfeli płatniczych wzrosła o około 2,37 mln.

Płatności mobilne to trend, który będzie rozszerzał się na kolejne obszary biznesowe. Jednym z miejsc, w których próbuje się wprowadzić to rozwiązanie są stacje paliw. Firma E100, międzynarodowy dostawca usług biznesowych dla firm transportowych, chce być jednym z pierwszych w tym obszarze. Stworzyła platformę E100 Mobility, dzięki której możliwe będzie tankowanie całkowicie bezkontaktowe.

Czym jest E100 Mobility?

E100 Mobility to innowacyjne rozwiązanie dla sektora paliwowego i kart flotowych. Kierowca, który będzie miał włączoną tę usługę w swojej aplikacji, będzie mógł zatankować bez kontaktu z kasą i terminalem płatniczym. Wystarczy, że wybierze w aplikacji stację, na której chce zatankować, następnie zaznaczy dystrybutor, z którego chce skorzystać, rodzaj paliwa oraz potrzebną ilość litrów.

Kolejnym krokiem jest autoryzacja transakcji poprzez wpisanie ustalonego PIN-u. Po wykonaniu tych kroków, kierowca może już umieścić pistolet paliwowy we wlewie swojego pojazdu. Po zakończeniu tankowania, kierowca wsiada do samochodu i odjeżdża. Nie musi nic potwierdzać przy kasie, nie musi mieć przy sobie karty płatniczej ani flotowej. Oczywiście pod warunkiem, że taką kartę podpiął wcześniej w aplikacji, której używa do mobilnego tankowania.

W jakiej aplikacji można włączyć taką usługę?

Aktualnie klienci E100 mogą włączyć usługę w swojej aplikacji mobilnej. Jest to na razie program pilotażowy, w którym testujemy tę funkcjonalność, jej działanie oraz możliwości rozwoju. Docelowo, chcemy aby usługa była dostępna nie tylko dla użytkowników naszej aplikacji, ale też na zewnętrznych apkach.

Chodzi na przykład o aplikacje finansowe i bankowe, różnego rodzaju aplikacje dla kierowców czy też takie, które są wbudowane w urządzenia telematyczne dla transportu ciężkiego. Planujemy także dotrzeć do klientów z sektora logistyki i neologistyki, gdzie mamy do czynienia z tankowaniem, ale operacyjnie nie może ono być objęte kartami paliwowymi.

Jak zostać partnerem E100 Mobility?

Aby włączyć usługę E100 Mobility na stacji paliw, potrzebna jest integracja z systemem zarządzania stacji. Od strony technicznej wygląda to tak, że stacja musi jedynie wykonać aktualizację swojego oprogramowania, a E100 łączy się z tym systemem za pośrednictwem API.

Cały proces tankowania jest możliwy dzięki E100 Mobility. Klient wyszukuje w aplikacji stację paliw, wybiera i rezerwuje pompę i realizuje tankowanie za pomocą kilku kliknięć.

Jakie korzyści z podłączenia E100 Mobility będzie mieć stacja paliw?

Jeśli mówimy o natychmiastowych korzyściach, to przede wszystkim jest to zmniejszenie kolejek przy kasach. Dzięki temu, że tankowanie dokonuje się całkowicie zdalnie, pracownicy stacji są w mniejszym stopniu zaangażowani w obsługę kas. Mogą zatem poświęcić więcej czasu na inne aktywności, na przykład związane z zatowarowaniem. 

Drugim bardzo korzystnym aspektem jest możliwość promocji konkretnych usług i produktów w aplikacji, której używamy do płatności mobilnych. Możemy na przykład zaoferować klientowi zniżkę na konkretny napój lub przekąskę. Możemy wyświetlić produkty, które są aktualnie dostępne w promocji. To zwiększa lojalność klienta i podnosi średni koszyk. Taka funkcjonalność jest na razie w fazie budowy, liczymy jednak, że już wkrótce będziemy mogli zaoferować ją naszym partnerom.

Tankowanie za pośrednictwem aplikacji jest też bezpieczniejsze niż przy użyciu karty plastikowej. Pamiętajmy o tym, że karta taka może zostać skopiowana i użyta w nieuczciwych celach. Korzystając z rozwiązania E100 Mobility, stacja paliw zdejmuje ze swoich barków kwestię kontroli transakcji. Kontrola taka jest wtedy po naszej stronie, a transakcje są zabezpieczane sms-em, kodem PIN oraz innymi instrumentami bezpieczeństwa.

Jeśli spojrzymy natomiast na E100 Mobility pod kątem strategii rozwoju na najbliższe lata, to możemy stwierdzić, że stacje paliw muszą podążać za trendem płatności mobilnych. Nie ma już dziś odwrotu przed transformacją jaka dokonuje się na naszym oczach. Polacy pokochali płacenie smartfonami, podobnie jak konsumenci z innych krajów Europy i całego świata. Jeśli stacje paliw nie chcą pozostawać w tyle za zmieniającymi się modelami biznesowymi i oczekiwaniami klientów, to muszą postawić na rozwiązania oparte na mobilności. 

Duzi producenci samochodów już wdrożyli w swoich wewnętrznych systemach funkcjonalności do płatności mobilnych. Widzimy więc, że zarówno branża paliwowa jak i samochodowa będą wkrótce musiały włączyć się w nowy ekosystem cyfrowy.

Autorka artykułu: Natallia Ilyenia, Head of Remote Payments w firmie E100

 

 

 

 

Tagi