TransInfo

"Volvo Truck" nuotr.

Europos Parlamentas pritarė „Euro 7“ sušvelninimui. Ne visiems tai patiko

Europos Parlamento Aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitetas (ENVI) pritarė ES Tarybos siūlymui dėl sumažintų naujo „Euro 7“ transporto priemonių išmetamųjų teršalų standarto ribos limitų. Europos vežėjai ir sunkvežimių gamintojai palankiai įvertino šią žinią, tačiau didmiesčių valdžios institucijos ragina peržiūrėti planuojamus teisės aktus.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

ENVI komitetas priėmė poziciją dėl ES variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo ir rinkos priežiūros taisyklių peržiūros („Euro 7“). Europos Parlamento nariai pritarė Komisijos pasiūlytoms lengvųjų automobilių išmetamų teršalų (azoto oksidų, kietųjų dalelių, anglies monoksido ir amoniako) normomis ir pasiūlė papildomai suskirstyti lengvųjų komercinių transporto priemonių išmetamus teršalus į tris kategorijas pagal jų svorį. Priimtame tekste siūlomos griežtesnės autobusų ir sunkiųjų transporto priemonių išmetamųjų teršalų ribos, įskaitant išmetamųjų teršalų lygius, taikomus važiuojant realiame kelyje, nors šie standartai vis tiek bus švelnesni, nei iš pradžių norėjo Briuselis.

Šiuo metu lengviesiems automobiliams ir mikroautobusams (furgonams) galiojantys išmetamų teršalų standartai („Euro 6“) galios iki 2030 m. liepos 1 d., o autobusams ir sunkvežimiams – iki 2031 m. liepos 1 d. (pirminiame pasiūlyme buvo atitinkamai iki 2025 m. ir 2027 m.). Europos Parlamentas nori, kad ES stabdžių dalelių emisijos ir padangų nusidėvėjimo koeficiento apskaičiavimo metodika ir limitai atitiktų tarptautinius standartus, kuriuos šiuo metu rengia Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisija. Šios taisyklės galiotų visoms transporto priemonėms, įskaitant elektrines. 

Didmiesčių valdžios įstaigos nusivylusios

Patvirtintais teisės aktais džiaugiasi transporto priemonių gamintojai ir vežėjai, bet ne „Eurocities“ (didžiųjų Europos miestų asociacija, vienijanti daugiau kaip 140 miestų iš 39 šalių) ir „Polis“ (Europos miestų ir regionų tinklas, bendradarbiaujantis kuriant novatoriškas technologijas ir politiką miestų transporto srityje) organizacijos. Bendrame rašte asociacijos pareiškė savo gilų nusivylimą ir nerimą dėl Europos Parlamento balsavimo dėl „Euro 7“ standarto rezultato. Asociacijos pareiškė, kad priimti standartai netenkino daugelio miestų, kurie susiduria su blogėjančia oro kokybe ir jo neigiama įtaka gyventojų sveikatai, lūkesčių.

„Tikėjomės, kad Europos Parlamentui svarbiausia bus mūsų piliečių sveikata ir aplinka. Tačiau naujame reglamente tinkamai neatsižvelgiama į esminius su oro kokybe susijusius iššūkius, su kuriais susiduriame“, – pareiškė André Sobczakas, „Eurocities“ generalinis sekretorius.

„Mūsų miestai ir regionai pirmauja kovoje su pražūtingu užteršto oro poveikiu. Balsavimas dėl „Euro 7“ suteikė Europos Parlamentui galimybę parodyti solidarumą su mūsų miestų centrais ir paskatinti judėjimą švaresnės ir sveikesnės ateities link. Deja, ši galimybė nebuvo išnaudota. Dabar nerimaujame, kad ES institucijų balsavimas oro kokybės gerinimo naštą perkels miestams ir regionams tuo metu, kai skubiai reikia bendrų visų suinteresuotųjų šalių, viešojo ir privataus sektorių, pastangų, kad būtų išspręsta ši didelė aplinkos ir sveikatos problema“, – pasakė „Polis“ generalinė sekretorė Karen Vancluysen.

„Eurocities“ ir „Polis“ asociacijos ragina Europos Parlamentą dar kartą apsvarstyti „Euro 7“ taisyklių pasekmes.

Paantraštės