TransInfo

AdobeStock/hedgehog94 nuotr.

EP pritaria vairuotojo pažymėjimų taisyklių atnaujinimui: 17-mečiai galės įgyti teisę vairuoti sunkvežimius

Galimybė įgyti teisę vairuoti sunkvežimius sulaukus 17 metų, trečiųjų šalių vairuotojų integravimas į ES, mobilieji vairuotojo pažymėjimai - tai tik keletas ES teisės aktų pakeitimų, kuriuos pasiūlė Europos Parlamentas.

Vidutinis skaitymo laikas 3 minutės

Vasario 28 d. Europos Parlamentas priėmė ataskaitą dėl Vairuotojo pažymėjimų direktyvos ir susitarė dėl pagrindinių reformų, kuriomis bus pašalintos pagrindinės kliūtys, trukdančios asmenims rinktis vairuotojo profesiją.

Siekdami sumažinti profesionalių vairuotojų trūkumą, parlamento nariai sutiko leisti 18-mečiams gauti vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti sunkvežimį ar autobusą, kuriuo gali važiuoti ne daugiau kaip 16 keleivių, su sąlyga, kad bus išduotas profesinės kompetencijos pažymėjimas.

Be to, projekte teigiama, kad teisę vairuoti lengvuosius automobilius ar sunkvežimius turėtų gauti ir 17-mečiai, jei juos lydi patyręs vairuotojas. Parlamentas taip pat patikslino, kad ES vietinio ir tarptautinio krovininio transporto vairuotojo minimalus amžius yra 18 metų.

Kaip ir Europos Parlamento Transporto komitetas, visi EP nariai pripažino, kad reikia išplėsti Komisijos pasiūlymą sukurti ES sistemą, pagal kurią būtų pripažįstami trečiosiose šalyse išduoti vairuotojo pažymėjimai ir vairuotojų kvalifikacijos.

Šiandien Europos Parlamentas žengė svarbų žingsnį šalinant pagrindines kliūtis, trukdančias jauniems ES piliečiams įgyti profesiją, o vairuotojams iš trečiųjų šalių papildyti vietos talentų rezervą. Siekiant įveikti nuolatinį vairuotojų trūkumą, ES kelių transporto sektoriui reikia tiek vietinių vairuotojų, tiek specialistų iš trečiųjų šalių. Jau dabar trūksta daugiau nei 500 tūkst. profesionalių vairuotojų“ – pasakė IRU (Tarptautinės kelių transporto sąjungos) ES patariamosios tarnybos direktorė Raluca Marian.

„Mūsų tikslas – visų pirma pritraukti daugiau vietos talentų, įskaitant jaunimą ir moteris. Tačiau, atsižvelgiant į vairuotojų trūkumo mastą ir į tai, kad daugelis vairuotojų artėja prie pensinio amžiaus, turime papildyti vietos vairuotojų rezervą vairuotojais iš trečiųjų šalių“ – pridūrė R. Marian.

Didesnis saugumas

EP nariai mano, kad vairuotojai turėtų būti geriau pasirengę realioms situacijoms kelyje ir turi būti labiau informuoti apie pavojų, ypač kylantį eismo dalyviams, tokiems kaip pėstieji, vaikai, dviratininkai ir elektrinių paspirtukų naudotojai. Todėl, anot jų, į vairavimo egzaminus taip pat turėtų būti įtrauktas važiavimas apsnigtu ir slidžiu paviršiumi, saugus naudojimasis telefonu vairuojant, aklosios zonos, vairuotojo pagalbinės sistemos ir saugaus transporto priemonės durų atidarymo užtikrinimas.

Europarlamentarai sutarė, kad vairuotojo pažymėjimai motociklams, lengviesiems automobiliams turėtų galioti bent 15 metų, o sunkvežimiams ir autobusams – penkerius metus. Jie nepritaria tam, kad būtų sutrumpintas pagyvenusių žmonių vairuotojo pažymėjimų galiojimo laikas, kaip siūlo Komisija, siekiant išvengti diskriminacijos ir užtikrinti jų teisę laisvai judėti ir dalyvauti ekonominiame ir socialiniame gyvenime“ – rašoma Europos Parlamento pranešime.

Europarlamentarai pritarė, kad vairuotojams išduodant ir atnaujinant vairuotojo pažymėjimą jie patys įvertintų savo tinkamumą vairuoti, o ES šalys galėtų nuspręsti, ar vietoj tokio savęs vertinimo turėtų būti atliekamas medicininis patikrinimas, kurio metu, be kita ko, būtų tikrinamas vairuotojų regėjimas, širdies ir kraujagyslių sistema. Be to, siekdami paremti ES bendrąją rinką, EP nariai pasisako už tai, kad būtų įvestas skaitmeninis vairuotojo pažymėjimas, kuris būtų prieinamas mobiliajame telefone ir visiškai prilygtų fiziniam vairuotojo pažymėjimui.

https://premium.trans.info/vadovas2024

Paantraštės