TransInfo

Fot. BAG

Niemcy publikują ulotkę informacyjną o nowych zasadach kabotażu. To musisz wiedzieć od dziś

Od poniedziałku 21 lutego w związku z wejściem w życie kolejnych zapisów Pakietu Mobilności zmieniają się przepisy dotyczące kabotażu. Federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG) - odpowiedzialny za kontrole operacji kabotażowych w Niemczech - opublikował specjalną ulotkę informacyjną objaśniającą szczegółowo i na przykładach nowe regulacje. 

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty

Dzisiaj zmieniają przepisy w zakresie kabotażu. Co dokładnie się zmieni, wyjaśnia BAG w opublikowanej pod koniec ubiegłego tygodnia ulotce informacyjnej (dostępnej wyłącznie w języku niemieckim). Od teraz będzie bowiem obowiązywać tzw. “okres cooling-off”.

Po wykonaniu maksymalnej dozwolonej liczby przewozów kabotażowych w państwie członkowskim i/lub po upływie siedmiu lub trzech dni, dalsze przewozy kabotażowe tym samym pojazdem nie są dozwolone w tym państwie członkowskim. Aby móc ponownie wykonać przewóz kabotażowy w tym państwie członkowskim, należy przestrzegać czterodniowego okresu cooling off” – wyjaśnia BAG.

W pierwotnej wersji ulotki okres ten miał się odbyć w kraju ojczystym (niem. “Heimatland”), a więc w kraju siedziby firmy. Jednak krótko po publikacji dokumentu urząd naniósł poprawki usuwając informację o państwie, w którym należy odbyć fazę “cooling off”.

Dodatkowo, od 21 lutego wchodzą w życie obowiązki dotyczące dokumentacji – wyjaśnia urząd. 

Jeżeli pojazd silnikowy znajdował się na terytorium kraju przyjmującego (czyli państwa członkowskiego UE/EOG, w którym miał miejsce całkowity rozładunek przewozu transgranicznego) w okresie czterech dni przed przewozem transgranicznym, przewoźnik musi przedstawić również wyraźne dowody wszystkich przewozów zrealizowanych w tym okresie. Pokwitowania należy okazać osobiście na żądanie służbom uprawnionym do kontroli w kraju przyjmującym podczas kontroli drogowej” – dodaje BAG. 

Jest możliwość przesłania dokumentów w formie cyfrowej. Jeśli odpowiednie dokumenty nie zostaną przedstawione, służby mogą rozpocząć dalsze kroki weryfikacyjne.

Kierowcy mogą kontaktować się z innymi osobami lub organami podczas kontroli drogowej, jeśli w ten sposób mogą uzyskać dostęp do potrzebnych dokumentów i okazać je służbom kontroli” – dodaje BAG. 

 

Tagi