TransInfo

Fot. Krone

Krone weźmie udział w projekcie badawczym. Celem jest zwiększenie wydajności transportu drogowego

Opracowanie koncepcji optymalizującej przepływ towarów i dóbr przez inteligentne wykorzystanie danych - to zadanie, jakie powierzono firmie Krone w ramach projektu badawczego GAIA-X. Niemieckie federalne Ministerstwo Gospodarki i producent przeznaczą na ten cel po 1,6 miliona euro.

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
|

6.02.2022

Celem projektu GAIA-X jest połączenie gospodarki, badań naukowych i administracji w europejskim obszarze gospodarczym w infrastrukturę danych, która jest zarówno wydajna, jak i bezpieczna. W ten sposób ma oferować europejskim przedsiębiorstwom niezależną alternatywę dla wiodących na rynku zagranicznych dostawców usług w chmurze oraz zapewnić niezbędną przepustowość dla ruchu danych w ramach dużych projektów, takich jak autonomiczna jazda – informuje Krone.

Jednym z dziesięciu obszarów, na których skupia się projekt, jest sektor mobilności, stojący – jak zauważa producent – w obliczu głębokich zmian, związanych ze zmianami klimatycznymi oraz niedoborem zasobów.

Aby uczynić transport towarowy bardziej wydajnym i ekologicznym dzięki inteligentnej kontroli zamówień, wiarygodnym prognozom czasu przyjazdu i inteligentnemu zarządzaniu pojemnością, operatorzy flot logistycznych są zaangażowani w projektowanie pojazdu innowacyjnego – tak aby następna generacja pojazdów ciężarowych była bezpośrednio dostosowana do potrzeb sektora.

GAIA-X przewiduje, że te przyszłe produkty będą nazywane iWT (intelligent swap body/intelligent trailer – czyli inteligentne nadwozie wymienne/inteligentna naczepa). W pierwszej fazie projektu przeprowadzone mają zostać wywiady z uczestnikami rynku. Uzyskane w ten sposób spostrzeżenia będą stanowić podstawę do dalszego rozwoju GAIA-X.

Krone widzi w projekcie ogromny potencjał dla branży transportowej i logistycznej.

Technologie telematyczne są już dziś wykorzystywane do rejestrowania i udostępniania np. pozycji, komunikatów z układu hamulcowego lub temperatur w przestrzeni ładunkowej nadwozia wymiennego lub naczepy. GAIA-X pomoże sprawić, że przyszłe usługi telematyczne będą wykraczać daleko poza już znane funkcje, takie jak przewidywanie ETA (przewidywany czas przybycia), zarządzanie trasą, kontrola drzwi lub stan sprzęgu, aby jeszcze bardziej zwiększyć jakość i wydajność transportu i zarządzania flotą” – wyjaśnia firma.

Krone jest jedynym niemieckim producentem pojazdów użytkowych uczestniczącym w projekcie GAIA-X. Projekt ma zostać zakończony do końca 2024 roku.

Tagi