TransInfo

Litwa i Białoruś otworzą cztery nowe przejścia

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

Białoruś z Litwą rozpoczęły opracowywanie planu zmiany statusu czterech przejść granicznych, do których miałby zostać dopuszczony ruch międzynarodowy. Wszystko przez kolejki i zatory, które coraz częściej występują na granicy. Zmiana statusu nowych przejść może nastąpić jeszcze w I połowie 2019 roku.

Litwa już od dłuższego czasu boryka się z problemem częstych zatorów na granicach z Białorusią. Ich powodem jest wzmożony ruch pojazdów transportujących z Białorusi na teren Unii Europejskiej olej napędowy oraz awarie systemów odpraw pojazdów ciężarowych. Problem nasila się szczególnie w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy z powodu natężenia ruchu przepustowość przejść drastycznie spada.

Sytuacja może się pogorszyć jeszcze bardziej, ponieważ w czerwcu 2019 r. w Mińsku odbędą się Igrzyska Europejskie – multidyscyplinarne zawody sportowe, przygotowanie których wiąże się ze sporym przedsięwzięciem logistycznym. W 2015 r. zawody te odbyły się w Baku, dokąd przyjechało ponad 800 autokarów, mikrobusów i innych środków transportu, nie licząc pojazdów ciężarowych, dostarczających sprzęt, materiały budowlane, produkty spożywcze i inne ładunki. Wystarczy wspomnieć, że na imprezę przyjechało 6,2 tys. sportowców, 3 tys. osób towarzyszących zawodnikom  oraz 1 mln widzów.

Igrzyska europejskie 2015/Fot. Baku2015.com

Białoruś obawia się, że w czasie igrzysk kolejki na granicach mogą się wydłużyć, przez co ucierpią w pierwszej kolejności dostawy towarów. Mądrym posunięciem władz w Mińsku była dotychczasowa modernizacja przejść na granicy z Łotwą (Silene-Urbany na drodze do Mińska), Polską (Kuźnica-Bruzgi) oraz Ukrainą (Terebieżów Górny). Wkrótce rozpocznie się również rekonstrukcja przejścia Kamienny Łog na granicy z Litwą. Na decyzję o modernizacji przejść wpłynął również fakt, że w 2021 r. Białoruś wraz z Łotwą będzie gospodarzem kolejnej międzynarodowej imprezy masowej – Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie.

Przejścia na granicy Białorusi i Litwy (zielone – funkcjonujące obecnie, czerwone – planowane).

Przejście graniczne Białoruś-Litwa

Obecnie na granicy litewsko-białoruskiej funkcjonuje pięć międzynarodowych przejść granicznych:

– Przewałka-Rajgród koło Grodna na drodze nr A4 (Litwa) i 42 (Białoruś),

– Beniakonie – Soleczniki, okolice Lidy, droga nr 85 (Litwa) i 11 (Białoruś),

– Kotłówka-Ławaryszki, na drodze nr 103 (Litwa) i 45 (Białoruś),

– Kamienny Łog-Miedniki, droga A3 (Litwa) i nr 28 (Białoruś),

– Łosza-Szumsk, droga nr 101 (Litwa) i zjazd z dróg nr 146 i 48 w okolicach miejscowości Lipki (Białoruś).

Białoruś zabiega o nadanie statusu międzynarodowego czterem kolejnym przejściom: Widze-Twerecz, Moldewicze-Hoduciszki, Dociszki-Ejszyszki oraz Porzecze-Lateżeris. W 2017 r. podobna zmiana miała już miejsce w przypadku przejścia Łosza-Szumsk. Dopuszczenie ruchu międzynarodowego do tego punktu pozwoliło odciążyć Kamienny Łog.

Fot. gpk.gov.by

Tagi