TransInfo

Fot. Continental

“Problem braku na rynku tachografów inteligentnych drugiej generacji prawie rozwiązany… ale nie w Polsce”

Ze względu na brak tachografów G2v2 niektóre kraje europejskie już w sierpniu wprowadziły okres karencji, w którym nie wymaga się montażu tych urządzeń w nowo rejestrowanych pojazdach ciężarowych. W październiku Komisja Europejska dała państwom członkowskim zielone światło do stosowania okresu karencji podając konkretne ramy czasowe. Tymczasem polski rząd zdaje się nie dostrzegać problemu. Słów krytyki wobec władz naszego kraju nie szczędzi Maciej Wroński, prezes stowarzyszenia “Transport i Logistyka Polska” 

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

21 sierpnia br. weszły w życie unijne przepisy wprowadzające obowiązek montażu inteligentnych tachografów drugiej generacji (G2v2) w nowych ciężarówkach. Ze względu na deficyt urządzeń na rynku kilka krajów UE jeszcze w sierpniu zdecydowało o wprowadzeniu poluzowań bądź wstrzymaniu się od nakładania grzywien na przewoźników w przypadku braku smarttacho 2.0 w nowym pojeździe. 

Są unijne państwa, których urzędnicy i politycy nie boją się podejmować odważnych decyzji w interesie swoich obywateli oraz swojej gospodarki. Pozytywnym przykładem takiego działania są przyjęte w innych państwach krajowe przepisy, które wobec braku na rynku inteligentnych tachografów drugiej generacji, zezwalały na (zabronioną przepisami rozporządzenia UE 2014/165) instalację i kalibrację wciąż dostępnych starszych urządzeń rejestrujących” – komentuje Maciej Wroński na portalu Facebook.

Pozostało 69% artykułu do przeczytania.

Dołącz do premium lub zaloguj się i skończ czytanie

Prezes TLP zwraca uwagę, że bez takich krajowych przepisów rejestracja nowych pojazdów wyposażonych w inne urządzenia rejestrujące niż tachograf inteligentny 2.0 jest w Polsce po dniu 21 sierpnia br. bezprawna. 

Z kolei wymiana starszego tachografu, który uległ awarii na tachograf pierwszej generacji grozi polskiemu warsztatowi odebraniem zawodowych uprawnień do wykonywania serwisu i kalibracji tachografów. Konsekwencją jest brak możliwości odbioru zamówionych pojazdów oraz konieczność postawienia na parking pojazdu, w którym awarii uległ zainstalowany tachograf.

Redakcja trans.iNFO skierowała jeszcze w sierpniu do Ministerstwa Infrastruktury pytanie o wprowadzenie karencji lub specjalnych odstępstw od przepisów dotyczących inteligentnych tachografów. Mimo ponagleń, w dalszym ciągu nie doczekało się ono odpowiedzi.

Zielone światło z Brukseli

Komisja Europejska zaproponowała karencję do końca roku dla samochodów ciężarowych i autokarów zarejestrowanych po 21 sierpnia 2023 r. na wyposażenie w nowe inteligentne tachografy drugiej generacji. 

Państwa członkowskie mogą dać operatorom czas do dnia 18 sierpnia 2025 r. na doposażenie w urządzenia G2v2 pojazdów ciężkich zarejestrowanych między 21 sierpnia 2023 r. a 31 grudnia 2023 r.

Odwaga i rozsądek innych państw zostały nagrodzone. Słuszne ze względu na obiektywny stan rzeczy decyzje zostały zalegalizowane przez unijny Komitet Transportu, który w dniu 3 października br. dał sygnał państwom członkowskim, aby podczas kontroli przewoźników nie sankcjonowały naruszeń przepisów rozporządzenia UE Nr 165/2014 w zakresie wyposażenia pojazdów w tachograf 2-giej generacji. I to jest bardzo dobra wiadomość, ale… nie dla polskich przewoźników” – komentuje Maciej Wroński.

Prezes TLP wskazuje, że wobec braku działań polskiej administracji, o które organizacja wielokrotnie apelowała, polscy przewoźnicy wciąż nie mogą odebrać i zarejestrować zamówionych uprzednio pojazdów, a w przypadku awarii tachografu w starszym pojeździe zmuszeni są wycofać ten pojazd z użytkowania.

Zamiast takich działań, po ponad trzech tygodniach od posiedzenia Komitetu Transportu, Ministerstwo Infrastruktury wysłało nam informację o ustaleniach tego ciała. O USTALENIACH, KTÓRE NAS NIE DOTYCZĄ!” – grzmi Wroński.

W informacji udostępnionej przez ministerstwo czytamy jednak, że resort zwrócił się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego z prośbą o przekazanie ustaleń zawartych w sprawozdaniu z unijnego Komitetu Transportu do wiadomości i wykorzystania służbowego inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego prowadzącym czynności kontrolne. Nie wiadomo jednak oficjalnie, w jaki sposób ITD będzie traktować przewoźników, którzy w nowych pojazdach nie mają inteligentnych tachografów 2. generacji. Do czasu publikacji tego artykułu, ITD nie odpowiedziało na nasze pytanie w tej sprawie.  

 

Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów trans.info premium

Nie trać dostępu do swoich ulubionych treści od dziennikarzy oraz ekspertów z branży TSL.

  • ciesz się czytaniem BEZ REKLAM
  • dostęp do WSZYSTKICH artykułów
  • dostęp do WSZYSTKICH „Magazynów Menedżerów Transportu”
  • dostęp do WSZYSTKICH nagrań wideo i podcastów
  • Poznaj wszystkie korzyści
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj przez 30 dni za darmo.

Każdy kolejny miesiąc 29,90 zł

Masz już subskrypcję?Zaloguj się

Tagi