TransInfo

Rewizja dyrektywy o delegowaniu doprowadzi do fali bankructw? Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że wolny rynek EU istnieje już wyłącznie na papierze?

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
|

15.02.2017

Więcej nierówności, zwiększone koszty administracyjne, nieadekwatne do przewinienia wysokości kar i w końcu masowe bankructwa tysięcy firm z sektora transportowego. Oto możliwe skutki rewizji Dyrektywy o delegowaniu pracowników. Koniecznie przeczytajcie raport TLP, który bezlitośnie punktuje urzędnicze paranoje i szkodliwe działania polityków z krajów tzw. “Starej Unii”.

Projekt rewizji Dyrektywy o delegowaniu pracowników (96/71/WE) przewiduje stosowanie tych samych zasad wynagradzania i pracy pracowników na terenie danego kraju członkowskiego. Oznacza to, że zarówno pracownicy krajowi, jak i ci z zagranicy (delegowani) będą musieli mieć zarówno takie same wynagrodzenie za tę samą pracę, jak i te same dodatkowe uprawnienia wynikające z prawa pracy i układów zbiorowych, które obowiązują w tym państwie członkowskim UE.

8d449030-affd-46d0-bfcc-b6a5bf975b2c?server=place0

Takie zasady stworzą ogromne utrudnienia dla pracodawców z sektora transportu międzynarodowego

Ich pracownicy – kierowcy w ciągu miesiąca, dostarczając towar, niejednokrotnie przejeżdżają przez teren kilku państw członkowskich UE, które mają kompletnie odmienne systemy prawne, systemy płac czy składniki wynagradzania. W związku z tym, często wręcz niemożliwe będzie stworzenie dla nich jednej umowy obejmującej wszystkie przepisy, a rozliczanie pracy i wynagrodzenia nastręczy wielu trudności i biurokracji, które w konsekwencji mogą doprowadzić do upadku firm lub zakończenia przez nie działalności na rynku międzynarodowym.

84b6d8d1-e06c-4ea7-81cf-aee7bef66de7?server=place0

Sektor transportu i branże z nim związane są jednym z głównych pracodawców w Europie

1 na 20 miejsc pracy jest związane z transportem, zatem problem, z którym pracodawcy mogą już wkrótce się mierzyć ze względu na nieodpowiednie prawo, jest problemem na skalę europejską.

Przetrwają nieliczni?

Rynek transportu drogowego jest znacznie rozproszony, a mikroprzedsiębiorstwa stanowią ponad 80% wszystkich przedsiębiorstw w sektorze – dodatkowe obciążenia administracyjne i obowiązki w zakresie kontroli będą dla nich nie do udźwignięcia.

Dokładną analizę skutków zmian w dyrektywie oraz możliwe scenariusze możecie przeczytać w raporcie TPL. Aby przeczytać raport kliknij >>> TUTAJ

 

Tagi