TransInfo

Michał Sitarz, Product Manager Secure E-BOX

Święty spokój w cenie kawy na stacji paliw. Jak uchronić się przed kradzieżą paliwa?

Karty paliwowe stały się powszechnym sposobem płacenia za paliwo i inne usługi. Niestety wzrost popularności tego sposobu rozliczania się przyciąga coraz więcej grup przestępczych. W odpowiedzi na ten problem został stworzony system, który skutecznie wykrywa i blokuje kradzież paliwa z użyciem kart flotowych. O nowym rozwiązaniu antyfraudowym, uruchomionym niedawno przez firmę E100, porozmawiamy z Product Managerem Secure E-BOX, Michałem Sitarzem.

Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Skąd wziął się pomysł wdrożenia systemu chroniącego przed kradzieżą paliwa, dedykowanego kartom paliwowym? 

Michał Sitarz, Product Manager Secure E-BOX: Bezpieczeństwo transakcji to jeden z priorytetów naszej firmy. Zauważamy, że problem fraudów to problem narastający, który dotyczy wszystkich emitentów kart. Paliwa są łakomym kąskiem dla zorganizowanych grup przestępczych. Złodzieje stosują coraz bardziej wyrafinowane metody kradzieży, a ponieważ zakup paliwa stanowi do 30 proc. bieżących kosztów floty, wszelkie manipulacje, niewłaściwe użycie lub kradzież kart paliwowych mogą mieć poważny wpływ na rentowność i potencjalne straty sięgające dziesiątek tysięcy euro.

Czy problem oszustw na kartach paliwowych jest faktycznie tak duży? 

Trudno oszacować skalę problemu, gdyż na pierwsze strony gazet trafiają naprawdę „grube” przestępstwa. Dla przykładu: w 2022 międzynarodowy gang działający na terenie Rumunii, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Holandii zarobił na oszustwach związanych z kartami paliwowymi 420 tys. euro. Według mnie, skala oszustw jest niedoszacowana. 

Proszę sobie wyobrazić, że właściciel lub kierowca orientują się, że doszło do oszustwa przy użyciu karty paliwowej i dzieje się to daleko od bazy, na przykład za granicą. W takiej sytuacji ciężarówka wraz z ładunkiem może zostać „uziemiona” na długi okres, choćby do czasu złożenia zeznań. Dodajmy do tego kłopoty komunikacyjne, związane ze zwykłą nieznajomością języka, prawa oraz procedur obowiązujących w danym kraju. Wobec tych ograniczeń, wielu przedsiębiorców decyduje się nie zgłaszać kradzieży organom ścigania. Paradoksalnie, takie działanie przyczynia się do narastania problemu kradzieży paliwa.

Jak najlepiej ochronić się przed kradzieżą paliwa?

Czuliśmy się zobowiązani pomóc użytkownikom kart paliwowych, stosując zasadę: lepiej zapobiegać oszustwom na karcie paliwowej niż odwracać skutki kradzieży. Realizując strategię firmy, dostarczamy nowoczesne rozwiązania, które wspierają przemysł transportowy. Staramy się maksymalnie odciążyć naszych klientów, stosując jak najprostsze i najmniej angażujące rozwiązania.

Lepiej zapobiegać oszustwom na karcie paliwowej, niż odwracać skutki kradzieży

Skracamy czas, który użytkownicy kart muszą poświęcić ich obsłudze poprzez automatyzację systemów wszędzie tam, gdzie to możliwe. W praktyce oznacza to, że na przykład w przypadku usługi Secure E-BOX, nie trzeba ustawiać filtrów, ręcznie weryfikować transakcji, blokować/odblokowywać kart przed i po transakcji. Do tej pory, wymagało to delegowania zadań pracownikom lub tworzenia miejsca pracy wyłącznie do obsługi kart w przedsiębiorstwie. Secure E-BOX robi to automatycznie.

Jak działa Secure E-BOX?

Secure E-BOX to system stworzony specjalnie dla właścicieli firm transportowych. Działa w oparciu o urządzenie pokładowe (OBU) oraz współrzędne GPS stacji, w której kierowca zamierza zapłacić za paliwo. System przetwarza dane geolokalizacyjne (odświeżane w sekwencjach kilkunastosekundowych) OBU i stacji paliw. Jeśli w momencie żądania autoryzacji, dane te nie pokrywają się, transakcja automatycznie jest blokowana. Secure E-BOX jest niewidzialną tarczą firmy transportowej, która chroni przed nieautoryzowanym użyciem karty paliwowej 24 godziny na dobę całkowicie bezobsługowo. W przypadku próby wyłudzenia, transakcja oraz karta są natychmiast blokowane. 

Secure E-BOX

A co jeśli urządzenie pokładowe do poboru opłat jest wyłączone? Czy system zablokuje kradzież?

System monitoruje każdą transakcję, bez względu na porę dnia i nocy a także na to, czy urządzenie jest włączone. W przypadku braku możliwości porównania danych GPS, transakcja zostanie zablokowana. To szczególnie istotne w momencie, gdy kierowca odpoczywa po pracy a urządzenie w nieruchomym pojeździe wyłączy się po wyczerpaniu wbudowanej baterii. W ten sposób zabezpieczamy możliwość kradzieży, a dodatkowo „dyscyplinujemy” kierowców.

Co ma Pan na myśli, mówiąc o dyscyplinowaniu kierowców?

Często zdarza się, że kierowcy, wykonując ciężką i absorbującą pracę, zwyczajnie zapominają o włączaniu urządzenia pokładowego, co prowadzi do pokonania odcinków płatnych dróg bez uiszczenia stosownej opłaty. Kary za te wykroczenia potrafią sięgać tysięcy euro. Usługa Secure E-BOX wymaga od kierowcy włączenia urządzenia, aby transakcja tankowania mogła zostać zrealizowana. Przyczynia się przez to bezpośrednio do minimalizowania ryzyka poniesienia kosztu mandatów.

Dajemy gwarancję skuteczności Secure E-BOX

Co faktycznie daje subskrybentom usługa Secure E-BOX?

W skrócie? Święty spokój. Od momentu aktywacji usługi, E100 ponosi odpowiedzialność finansową za transakcje z użyciem kart paliwowych. W przypadku, gdy dojdzie do kradzieży, E100 zobowiązane jest pokryć koszty skradzionego paliwa

Zapytam o cenę. Ile kosztuje firmę transportową korzystanie z systemu Secure E-BOX.

W pierwszej kolejności zachęcamy klientów do  bezpłatnego testowania Secure E-BOX. E100 oferuje 30 dni darmowego korzystania z systemu bez żadnych zobowiązań, jednocześnie w pełni zabezpiecza transakcje wraz z pełną odpowiedzialnością finansową. Po okresie testowym stawki zależą od ilości pojazdów, w których włączony jest Secure E-BOX. Opłaty kształtują się między 1,5 a 3 euro miesięcznie za pojazd. Im więcej pojazdów używa systemu, tym opłata jest niższa. 

Nie stosujemy żadnych dodatkowych opłat, w tym aktywacyjnej. Jeśli porównamy kwoty, które wymieniłem z kosztami pojedynczego tankowania, które może wynieść np. 3 tys. euro i weźmiemy pod uwagę ilość tankowań w miesiącu to mogę powiedzieć, że nasz klient kupuje sobie święty spokój w cenie… kawy na stacji paliw. Śmiało można przyrównać Secure E-BOX do ubezpieczenia na wypadek kradzieży paliwa z użyciem karty, działającego na terenie 36 krajów, 24 godz. na dobę. 

Święty spokój w cenie kawy

Secure E-BOX uruchomiliście w 2. kwartale tego roku. Czy możecie podzielić się jakimiś danymi dotyczącymi skuteczności systemu?

Ujmę to tak: od momentu uruchomienia systemu i sukcesywnego włączania go Klientom czy to w fazie testowej czy w fazie płatnej, u żadnego z użytkowników nie dopuszczono do kradzieży paliwa przy użyciu kart paliwowych. Mogę też powiedzieć, że od premiery Secure E-BOX, system zweryfikował, przeanalizował kilkadziesiąt tysięcy transakcji i zablokował kilkadziesiąt prób tankowania, np. udaremnił kradzież paliwa we Włoszech przy użyciu duplikatu karty, kiedy pojazd wraz z oryginałem karty znajdowały się w tym czasie w Polsce – potencjalne straty tej tylko jednej zablokowanej transakcji mogły sięgnąć 11 tys. zł. Oczywiście, wciąż pracujemy nad dostarczeniem nowych udogodnień, w tym lokalizatora pojazdów na mapie stacji dostępnej w Panelu Klienta. 

Dowiedz się więcej o systemie Secure E-BOX i skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego.

E100 jest międzynarodową firmą – emitentem własnych kart paliwowych i multiserwisowym  dostawcą zaawansowanych technologii na styku mobilności, finansów i IT  dla podmiotów posiadających flotę pojazdów. Firma ma gotowe rozwiązania zarówno dla dużych podmiotów, jak i małych, nawet jednoosobowych działalności. E100 działa z powodzeniem na rynku od ponad 20 lat nieustannie się rozwijając. Z usług firmy korzysta ponad 18 tys. firm, które mają do dyspozycji ponad 13 tys. stacji paliw będących w sieci akceptacji w 32 krajach Europy i Azji.

Tagi