TransInfo

Transporto sektoriaus smulkieji jau skaičiuoja neigiamus karantino rezultatus, tačiau optimizmo nepraranda

Vidutinis skaitymo laikas 10 minutės

Apie karantino pasekmes verslui nebe tik tyliai svarstoma, bet ir garsiai kalbama. Daugiau nei du mėnesus trunkanti ekstremali situacija palieka neigiamus pėdsakus ir transporto sektoriuje. Kai siuntų tarnybos ir būtinųjų prekių pramonę aptarnaujantys vežėjai negali atsikvėpti, daugelis kitų krypčių rinkos dalyvių kovoja dėl išlikimo. Sumažėjusios vežėjų, ypač autovežių, darbo apimtys neigiamai atsiliepia ir smulkiesiems mažesnių Lietuvos miestų komercinio transporto dalių prekybininkams bei servisams.

Paklaustas, kaip šiuo metu sekasi, įmonės „Kelio servisas Panevėžyje“ vadovas Žilvinas Plikūnas sako, kad sustojus komerciniam transportui, automatiškai sustojo ir juos aptarnaujantys servisai.

„Iš tikrųjų, sunkiai kvėpuojame. Dauguma vežėjų nežino, kas laukia toliau, todėl kol kas nesiima veiksmų. Taip nežinomybėje esame ir mes. Kadangi užsiimame ir transporto stovėjimo aikštelės nuoma, tai sprendžiant iš jos – jeigu anksčiau buvo pustuštė, dabar – visiškai užpildyta“, – pasakoja jis.

Vis dėlto, vadovas džiaugiasi, kad ir tokiomis aplinkybėmis kol kas neteko atleisti nei vieno darbuotojo, įmonės veikla nesustojo, tik kažkiek pasikeitė – klientai aptarnaujami be kontakto, darbai vyksta už uždarų durų, prieš ir po remonto atliekama transporto priemonių dezinfekcija.

Karantino mėnuo ženkliai pakeitė ir iki tol buvusius įmonės „Rijatransa“, automobilių ir sunkvežimių detalėmis prekiaujančio ir serviso paslaugas Ukmergėje teikiančio verslo, rezultatus.

„Įtampa didelė – sumažėjo darbo parduotuvėse, vieną jų teko laikinai uždaryti. Tuo pačiu visai sustojo serviso veikla, paskelbėme dalines prastovas, supanikavo dėl situacijos pergyvenantys vyresni darbuotojai. Įmonės apyvarta krito apie 60 proc.“, – atvirauja įmonės vadovas Modestas Juškevičius.

Jo teigimu, išlaikyti verslą mažesniame mieste sudėtinga, ypač, kai didieji – ranka pasiekiami. Veikti šiandieninės situacijos kontekste – dar sunkiau. Nepaisant sumažėjusių darbo apimčių, vadovas nepraranda vilties, kad sušvelninus karantino ribojimus, kartu su žmonėmis ir transporto priemonėmis po truputį pajudės ir verslas.

„Pastarąją savaitę jau jutome šiokį tokį prekybos pagyvėjimą. Artėja įprasti sezoniniai darbai – klientai klausinėja dėl padangų montavimo. Jeigu karantinas netruks dar kelių mėnesių, atsigausime. Tikiuosi, atsibus ir autovežiai. Apsirūpinome visomis apsaugos priemonėmis, dirbsime toliau“, – kalba M. Juškevičius.

Veiklą pristabdė sustoję autovežiai

Sustojus visai Europos automobilių pramonei, be darbo liko ir Lietuvos automobilvežiai – automobilių asociacijos „Linava“ duomenimis, 83 proc. apklausoje dalyvavusių įmonių sustabdė autovežių veiklą. Tuo pačiu darbo sumažėjo ir juos bei atvežtus automobilius prižiūrintiems servisams bei detales teikiantiems prekybininkams. Didžiausią dalį pajamų iš detalių autovežiams prekybos generuojančiai įmonei Marijampolės „Jupojos technika“ šis metas – didelis iššūkis visam verslui.

„Marijampolė – autovežių kraštas, o daugiau nei 80 proc. šio transporto dabar stovi, tuo pačiu sustojo ir jų remonto darbai bei prekyba detalėmis. Apie 70 proc. mūsų klientų sudaro autovežių įmonės, todėl šiuo atveju, kol nejuda jie – nejudame ir mes“, – sako įmonės vadovas Evaldas Survila.

Pasak jo, karantino poveikį jaučia visas transporto sektorius ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, o kol nebus imtasi veiksmų tarptautiniu mastu, greito autovežių judėjimo proveržio vadovas nesitiki.

„Kiek tenka bendrauti su klientais, užsienio logistikos atstovais, didmenininkais Lenkijoje, karantinas atsiliepė visai Europai – automobilių prekybos ir su ja susijusios veiklos grandinė nutrūko ir neaišku, kada atsigaus. Tikiuosi, gal bent vasarą kažkas pajudės. Žinoma, to laiko daugelis vežėjų gali ir nesulaukti, nes ir dabar turi vykdyti tam tikrus finansinius įsipareigojimus“, – kalba jis.

Susitelkė į darbus, kuriems trūko laiko

Daugiau pozityvo išlaiko Dainius Juozaitis, Alytuje krovininių ir lengvųjų automobilių detalėmis prekiaujančios bei serviso paslaugas teikiančios įmonės „Autodis“ vadovas, tačiau ir jis patikina, kad nors darbų vis dar yra, įmonė šiuo metu išnaudoja tik 50 proc. savo pajėgumo.

„Sektorius dar nėra visiškai miręs. Įmonės veikla nėra nutrūkusi – vykdomi seni projektai. Pusė mūsų klientų – pervežimo paslaugas teikiantys vežėjai, kita dalis – vietinėje rinkoje veikiančios statybinės, komunalines paslaugas teikiančios įmonės, ūkininkai, autoservisai ir fiziniai asmenys. Žinoma, patys dabar dirbame ne pilnu galimu pajėgimu – šiuo metu yra ir pakilimo amžių išgyvenančių vežėjų, tačiau didelė dalis mūsų klientų arba įsijungė visišką taupymo režimą, arba važiuoja be sustojimo remontuotis, nes mato būtinybę dirbti šiandien, kad tik neprarastų užsakymų“, – komentuoja jis.

Tačiau, pasak vadovo, paskelbus karantiną, nepulta į paniką, bet skirta laiko darbams, kuriems nuolat pritrūkdavo laiko, nes visas dėmesys atitekdavo klientų aptarnavimui.

„Krizėje visada galima įžvelgti ir teigiamų dalykų – radikalių inovacijų nepadarėme, bet galvojame apie ateitį, todėl įsivedėme naują sandėlio tvarką, peržiūrėjome ir susitvarkėme turimą prekių asortimentą, optimizavome procesus“, – pasakoja jis.

D. Juozaitis papildo, kad šiuo sunkiu periodu ypač vertinti įmonės darbuotojai.

„Darbuotojai – svarbiausia įmonės dalis, todėl net ir susidarius nepalankiai situacijai nebuvo svarstoma apie kurio nors atleidimą, bet ieškota kitų būdų, kaip suvaldyti situaciją. Norint teikti kokybiškas paslaugas klientams, pirmiausia reikia išlaikyti įmonės vidinę stiprybę, taigi, dar prieš karantiną kalbėjomės su darbuotojais apie situaciją. Džiaugiuosi, kad jį paskelbus, nei vienas kolektyvo narių neišsigando, susitelkė ir toliau efektyviai prisideda prie įmonės veiklos ir krizės įveikimo“, – pažymi jis.

Padėjo dar iki karantino atilikti namų darbai

Ir su didžiaisiais vežėjais dirbančio „Ivetra ir ko“ serviso vadovas Borisas Ignatjevas sako, kad išgyventi karantiną iš dalies padeda bendrovės „Hegelmann Transporte“ užnugaris, tačiau didžiausias darbas atliktas dar iki karantino pradžios – įmonė aktyviai palaikė ryšius su išoriniais serviso klientais ir užsiėmė naujų paieška.

„Kadangi esame viena iš sudėtinių „Hegelmann“ grupės dalių, serviso veiklai, šiuo atveju, labai padeda vidinių įmonės darbų apimtys. Prieš karantiną taip pat buvome padarę nemažą įdirbį pritraukiant klientus iš išorės – atlikome monitoringą, skelbėme reklamą, nuolatos palaikėme ryšius su dabartiniais klientais. Visa tai lėmė, kad kol kas vis dar turime nuolatinį užtikrintą klientų srautą, nei vienas iš projektų nėra sustojęs. Pasitaiko nesklandumų, tačiau ne tokių, kad skelbti aliarmą ir stabdyti veiklą“, – akcentuoja jis.

Anot B. Ignatjevo, pelningai dirbęs tarptautinis transportas nėra visiškai sustojęs, o šiuo metu gali skirti daugiau laiko ir investicijų savo parko priežiūrai, transporto priemonių remontui ir pasiruošimui tolimesniam judėjimui. Jis pažymi, kad šiandien įmonėje itin pasikeitė tik darbo sąlygos – valstybės mastu paskelbus pandemiją, imtos taikyti griežtos apsaugos priemonės ir darbuotojams, ir klientams.

„Mes, kaip servisas, visada esame padidintos rizikos grupėje, kadangi žmonių srautas – išties nemažas. Nuolat bendraujame su vairuotojais, klientais ir kitais darbuotojais, todėl privalėjome imtis visų įmanomų apsaugos priemonių – į serviso patalpas nebeįleidžiame klientų ar kitų pašalinių asmenų, naudojame dezinfekcines priemones, dezinfekuojame transporto priemonių kabinas prieš ir po remonto“, – dėsto pašnekovas.

Vis tik, vadovas neatmeta, kad karantinas turės neigiamų padarinių be išimties visam transporto ir logistikos sektoriui.

„Didelę dalį į valstybės biudžetą sugeneruojamų lėšų sudaro pajamos iš tarptautinių pervežimų, tačiau tuo pačiu biudžeto dydį lemia ir vietinės rinkos vežėjų veikla. Šiandien ypač nukentėjęs viešojo maitinimo sektorių aptarnaujantis, tarptautinis ir vietinis keleivinis transportas – maitinimo įstaigas aptarnaujančios transporto įmonės, autobusų parkai visiškai sustoję“, – papildo jis.

Vakaruose situacija palankesnė

Dėl situacijos karantino apimtuose Vakaruose klaustas Ernestas Urbonavičius, Belgijoje veikiančio sunkvežimių ir priekabų serviso „Voltronas“ vadovas, teigia, kad situacija čia – ne kritinė, tačiau veiklos apimtis teko sumažinti dėl darbuotojų saugumo.

„Koronaviruso pandemija išties padarė didelę įtaką automobilių verslui, kuris apima ne tik prekybą automobiliais, bet ir autovežius bei autodetalių pardavėjus, tačiau įmonės, kurios pervežinėja būtinąsias prekes toliau sėkmingai dirba. Dauguma čia veikiančių servisų, kiek man žinoma, sugriežtino klientų priėmimo būdus ir prisitaikę prie esamos situacijos dirba toliau. Pusę kovo mėnesio mes patys dirbome įprastu režimu, tada teko šiek tiek susispausti, kadangi negalėjome aptarnauti tokio pat srauto klientų – turime padidintos rizikos grupėje esančių vyresnio amžiaus darbuotojų, kurie šiuo metu nedirba – gerbdami juos, stengiamės užtikrinti jų saugumą“, – pasakoja jis.

E. Urbonavičius pažymi, kad veiklos servise netrūksta, nes įmonė dirba su didžiaisiais Lietuvos vežėjais, kurie jau buvo pasiruošę ir pasimokę iš 2008 m. krizės. Kol kas servise sustabdyti tik naujų transporto priemonių paruošimo projektai.

Vienas lauke – ne karys

Visos kalbintos įmonės priklauso „NexusTruck“ tinklui, 2018 m. įkurtai nepriklausomų parduotuvių ir servisų bendruomenei, vienijančiai 13 lietuviško kapitalo sunkvežimių dalių prekyba užsiimančias įmones, 10 servisų (8 jų – Lietuvoje, 2 – Vakarų Europoje) ir 20 prekybos taškų.

Prisijungti prie „NexusTruck“ bendruomenės, įmonės „Ivetra ir ko“ vadovą paskatino ne vienerių metų partnerystė su įmone „Jupojos technika“, šio tinklo įkūrėja ir veiklos organizatore. Anot jo, priklausymas tos pačios srities verslą vienijančiam tinklui teikia naudos komunikuojant su tiekėjais bei edukuojant darbuotojus.

„NexusTruck“ – dar tik vystomas projektas, todėl reikia laiko ir įdirbio sutvirtinti bendruomenę, tačiau išties daug naudos teikia darbuotojų švietimas, mainų programos, bendradarbiavimas su kitomis tinklo narėmis, reklamos galimybės“, – sako B. Ignatjevas.

„Tinkle susibūrė į kokybę orientuoti verslai, kurie pasirengę kelti ją dar aukščiau. Didelę tinklo vertę kuria organizuojami mokymai, bendrų aukšto europinio lygio kokybės standartų įvedimas, konkurencingesnės užsakomų prekių kainos ir tos pačios verslo krypties įmonių sinergija. Daug lengviau konkuruoti rinkoje turint armiją savo srities specialistų“, – narystės tinkle privalumus vardina įmonės „Autodis“ vadovas D. Juozaitis.

„Bendraujame su kitais partneriais, dalinamės darbine patirtimi, taip pat lengviau susitarti su gamintojais dėl reikiamos produkcijos kainų, tiekimo. Dėl to, kad priklausome tokiai bendruomenei, visai kitaip į mus žiūri ir klientai, o ir patys jaučiamės stipresni, juk vienas lauke – ne karys“, – akcentuoja įmonės „Rijatransa“ vadovas M. Juškevičius.

Įmonės „Kelio servisas Panevėžyje“ vadovas Žilvinas Plikūnas papildo, kad taip pat vienas iš buvimo tinklo nariu privalumų – dėmesys klientams, esant poreikiui, pasiūlant kokybiškas paslaugas kituose Lietuvos miestuose, Vokietijoje ar Belgijoje.

Pasak įmonės „Voltronas“ vadovo E. Urbonavičiaus, narystės tinkle nauda atsiskleidė ir krizės akivaizdoje – visi nariai nuolatos dalinosi svarbiomis sektoriui aktualijomis.

Straipsnio autorius: Nerijus Biezumas, „NexusTruck Lietuva” rinkodaros vadovas.

 

„NexusTruck Lietuva” – 2018 metais įkurtas nepriklausomų parduotuvių ir servisų tinklas, daugiausiai dirbantis su komercines transporto priemones valdančiomis įmonėmis, servisais. www.nexustruck.lt.

Paantraštės