TransInfo

Ursulos Pšepiuros nuotr.

Vokietijos ekonominės būsenos rodiklis toliau mažėja – daugelis logistikos sektoriaus atstovų vykdo derybas dėl kainų

Vokietijos „Ifo“ ekonomikos būsenos rodiklis rugpjūtį nukrito ketvirtą kartą iš eilės. Vokietijos įmonės nesitiki, kad padėtis per artimiausius mėnesius pagerės.

Vidutinis skaitymo laikas 4 minutės

Rugsėjo mėnesį „Ifo“ (Vokietijos verslo pasitikėjimo) rodiklis siekė 85,7 punkto. Palyginimui, šių metų liepos mėnesį šis skaičius siekė 87,4 punkto.

„Ifo“ – makroekonominis rodiklis, kurį nuo 1991 m. rengia IFO (Institut für Wirtschaftsforschung) Miunchene. Jis atspindi ekonominį aktyvumą, kuris yra nustatomas remiantis dabartinės ekonominės padėties bei ateinančių šešių mėnesių prognozių apklausomis. Aukšti rodmenys (virš 100) parodo optimizmą, žemesni (žemiau 100) – pesimistinį nusiteikimą dėl dabartinių nuotaikų ir ateities prognozių.

„Taigi, dabartinės verslo padėties vertinimas yra žemiausiame lygyje nuo 2020 m. rugpjūčio mėn. – pateikė „Ifo“ institutas Miunchene. Be to, įmonės į ateinančius mėnesius žvelgia su didesniu pesimizmu, o nepalankus laikotarpis Vokietijos ekonomikoje nuolat ilgėja.

Paslaugų sektoriuje verslo pasitikėjimo rodiklis žymiai pablogėjo. Pagal „Ifo“, paslaugų teikėjai buvo žymiai mažiau patenkinti dabartine padėtimi. Deja, jie tikisi tolesnio sulėtėjimo, kuris turės įtakos transporto ir logistikos sektoriaus veiklai.

Rugpjūčio mėnesį „Ifo“ rodiklis taip pat sumažėjo mažmeninėje prekyboje. Savo dabartinę padėtį mažmenininkai įvertino daug prasčiau ir į ateinančius mėnesius žiūri su didesniu pesimizmu. Tas pats vyksta ir statybų sektoriuje.

Vokietijos logistikos sektoriaus padėtis

Ne tik „Ifo“ rodiklis parodo nusivylimo nuotaiką šioje šalyje. Vokietijos transporto tarnyba dvz.de atliko transporto ir logistikos sektoriaus įmonių apklausą. Jos dalyviai mano, jog transporto paklausa artimiausiu metu neaugs. Tik nedaugelis tikisi, kad „dugnas jau buvo pasiektas“. Nors pastaruoju metu transporto apimtys stabilizuojasi, vis tiek paklausa yra labai maža.

Kai kurios įmonės jau naudojasi vadinamąja „trumpo darbo“ (Kurzarbeit) sistema, kurią Vokietijos vyriausybė įvedė pandemijos metu siekdama padėti įmonėms išgyventi krizę. DVZ tyrimo duomenimis, KEP paslaugų sektoriuje paklausa taip pat yra nedidelė. Pasibaigus koronaviruso pandemijai, B2C paslaugos grįžta į įprastas vėžes.

Vokietijos „Ifo“ ekonomikos būsenos rodiklis

Maža pagerėjimo galimybė

Vokiečių tinklalapio apklausa patvirtina IFO instituto prognozes ateinantiems mėnesiams. Nedaug kas tikisi, jog po sezono pikų, įvyks greitas ir ilgalaikis atsigavimas.

„Šiuo metu atrodo, jog dabartinė padėtis nesikeis per ateinančius kelis mėnesius“, – prognozavo Arminas Riedlis, intermodalinio transporto operatoriaus „Kombiverkehr“ generalinis direktorius. 

„Tikimės, kad pajėgumai vėl didės tik 2024 m”., – sakė „Geis grupės“ vadybinis partneris Jochen Geis.

Tačiau ne visi tiki padėties pagerėjimu net ir kitais metais. „Cargoline“ teigimu, 2024 metų pirmąjį pusmetį kilimo tendencijos nebus, o Šveicarijos operatorius „Hupac“ įtaria, jog „ateinančiais metais situacija reikšmingai nepasikeis“.

Transporto kainos patiria spaudimą

Nors dvz.de apklausų rezultatai nerodo kainų nuosmukio, įmonės patiria didelį kainų spaudimą. Daugelis apklaustų verslininkų pripažįsta, kad šiuo metu vykdo derybas dėl kainų. Prieš metus daug dėmesio buvo skiriama darbuotojų trūkumo mažinimui, optimizavimui ir ekologiškų transporto priemonių diegimui, o dabar daugiausia dėmesio skiriama krovinių vežimo tarifams.

„Padėtis būtų kritinė, jei dėl tarifų lygio nebūtų įmanoma padengti fiksuotų sąnaudų. Tokiu atveju „didesnę apimtį galima būtų pasiekti tik pradėjus kainų karą, kuris kenkia ne tik mums, bet ir visam sektoriui”, – dvz.de portale perspėja „Cargoline“ vadovas Jörnas Peteris Struckas. „Tai būtų daroma rezultatų ir paslaugų kokybės sąskaita”.

Paantraštės