TransInfo

exabid foto material sponsorowany

Zamówienia grupowe w branży transportowej pozwalają zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tys. zł

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Na polskim rynku rozpoczęła działalność firma Exabid, realizująca zamówienia grupowe dla branży transportowej. Exabid jest pierwszym tego typu graczem na rynku. Firma działa jako niezależny przedstawiciel grupy klientów zainteresowanych zakupem sprzętu danego producenta.

Model działania Exabid różni się diametralnie od mechanizmu stojącego za portalami zniżkowymi, tradycyjnie kojarzonymi z zakupami grupowymi. Zamiast nakłaniać klientów do skorzystania ze sztywnego rabatu ustalonego wcześniej z producentem, Exabid bierze potrzebę swoich klientów za punkt wyjścia w negocjacjach. Końcowy zysk klientów zależy od skali transakcji grupowej – nie od konkretnej oferty producenta.

Zamówienia grupowe. Jak to działa? Ile można zaoszczędzić?

Całość procesu odbywa się za pośrednictwem portalu exabid.com, gdzie klienci w pierwszej kolejności określają swoje zapotrzebowanie oraz cenę maksymalną, którą są gotowi za zamawiany produkt zapłacić. Założyciele Exabid podkreślają, że warunki, na których klienci dotychczas nabywali pojazdy ciężarowe stanowią dobry punkt wyjścia do określenia ceny maksymalnej, którą firma podejmuje się przebić.

Określenie wymagań sprzętowych i pułapu cenowego stanowi pierwszy krok, czyli przygotowanie zamówienia

Samo jego przygotowanie nie jest zobowiązujące dla żadnej ze stron. By było wiążące, przygotowane zamówienie należy w serwisie złożyć i potwierdzić podpisaniem umowy przedwstępnej oraz wpłaceniem zadatku, co stanowi drugi krok procesu. Następnie dochodzi do akceptacji zamówienia, jeśli Exabid uda się wynegocjować od producenta ofertę spełniającą określone przez klienta warunki. Akceptacja jest równoznaczna z podpisaniem przygotowanej wcześniej do każdego zamówienia umowy sprzedaży. Jeżeli w ciągu ustalonego indywidualnie okresu Exabid nie zdoła spełnić wymagań zamawiającego, zadatek jest mu zwracany. Ostatnim krokiem jest realizacja podpisanej umowy sprzedaży.

Jeśli wiesz czego chcesz, nie możesz stracić

Jak zaznaczają założyciele, atrakcyjność rozwiązania polega na tym, że korzystając z Exabid klient nie może stracić. Jeśli jego wymagania nie zostaną spełnione, do transakcji po prostu nie dochodzi. Co więcej, firma bierze na siebie całość procesu negocjacji i w tym sensie oszczędność dotyczy również czasu. Jeżeli dany klient potrzebuje sprzętu różnych marek, rozmowa dalej odbywa się tylko z Exabid, nie z kilkoma producentami naraz.

Jak mówią założyciele, celem Exabid jest podniesienie pozycji przetargowej średnich i małych przedsiębiorstw poprzez stworzenie im dostępu do ekonomii skali. Obecnie jedynie największe firmy cieszą się wystarczająco silną pozycją negocjacyjną, żeby w pojedynkę negocjować z producentami znaczące korzyści. Exabid umożliwia przedsiębiorcom modernizowanie i rozbudowywanie flot na lepszych warunkach niż możliwe do osiągnięcia samodzielnie. Celem firmy jest uniezależnienie niewielkich przedsiębiorstw od poczynań większych graczy.

Rynek sprzyja innowacjom

Jak pokazują dane GUS, polski rynek transportowy to z jednej strony przewaga mniejszych firm, z drugiej wyeksploatowana flota pojazdów. Pod koniec 2017 roku pojazdy mające 16 – 30 lat stanowiły ponad jedną trzecią wszystkich na drogach, a starszych niż 30 lat była jedna piąta. Z kolei 60% firm transportowych w Polsce zatrudnia nie więcej niż 9 osób. Pomimo bardzo dobrej koniunktury gospodarczej, w 2018 roku zbankrutowało ponad 1000 firm transportowych. Co więcej, szacuje się, że do nasycenia rynku brakuje w Polsce od 50 do 100 tysięcy kierowców, a problem ten ma się pogorszyć w obliczu rosnących wynagrodzeń. Wszystko to sprawia, że istnieje przestrzeń dla nowoczesnych rozwiązań, które oferują oszczędność, upraszczają prowadzenie firmy i pozwalają przedsiębiorstwom rosnąć w siłę. Exabid ma za cel wypełnić tę lukę.

Materiał sponsorowany

Tagi