TransInfo

Zmiana czasu na letni już w ten weekend. Sprawdź, jak poprawnie przestawić tachograf

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
|

29.03.2019

W nocy z soboty na niedzielę (30 na 31 marca) przestawiamy zegarki o godzinę do przodu (z 2 na 3). Zmiana czasu z zimowego na letni wiąże się także z przestawieniem tachografu. Przypominamy, jak to zrobić poprawnie.

Przestawienie tachografu jest dla kierowców bardzo istotną sprawą. Niedopełnienie obowiązku zmiany czasu w tym urządzeniu wiąże się z problemami z ewidencją czasu pracy oraz może przysporzyć kłopotów podczas kontroli na drodze. Dlatego też należy o zmianie czasu bezwzględnie pamiętać.

Zmiana czasu w tachografie analogowym

Ze względu na stosunkowo prostą i nieskomplikowaną technologię, aktualizacji czasu w urządzeniach analogowych można wykonać w kilku prostych krokach. Należy jednak pamiętać o tym, co pojawi się na „tarczce”.

Zmiana czasu z zimowego na letni w tego rodzaju tachografach nie jest trudna, ponieważ przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Trzeba jednak pamiętać by odpowiednio uwzględnić tę “pojawiającą” się godzinę w ogólnym planie pracy. Na tachografie analogowym godzina ta będzie widniała jako „brak danych”, dlatego warto zrobić adnotację na odwrocie wykresówki o tym, że nastąpiła aktualizacja godziny w tachografie związana ze zmianą czasu z zimowego na letni.

Główną zaletą tego rodzaju tachografu jest to, że kierowca sam może wybrać moment zmiany ustawień, tzn. przestawić zegar po dojechaniu do celu, co pozwoli na odpowiednie zaplanowanie przerwy.

Zmiana czasu w tachografie cyfrowym

Tachograf cyfrowy pracuje według czasu uniwersalnego (Coordinated Universal Time), który jest niezależny od stref czasowych. Samego czasu UTC nie da się przestawić. Podczas analizowania naruszeń lub rozliczania czasu pracy, programy komputerowe dokonują przesunięcia strefy czasowej we własnych algorytmach. Wprowadzone w tachografie zmiany są zależne od kraju, w którym został zarejestrowany pojazd. Podsumowując – przesunięcie czasu zależy od programu, a nie od kierowcy.

Niektóre programy mogą dokonywać aktualizacji czasu równo o godz. 2 tworząc tym samym “wirtualną” przerwę w aktywnościach nawet jeżeli w tym czasie kierowca nie zatrzymał pojazdu. Inne programy zmieniają aktywności dopiero po zatrzymaniu samochodu, by w ten sposób nie zaburzać zapisu wykonanego przez tachograf w czasie UTC.

Fot. Trans.INFO

Tagi